کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟

کنکور 1403 چگونه برگزار می شود؟ زارا: خوزستان معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور درباب نحوه برگزاری کنکور سراسری 1403 و سالهای پس از آن توضیحی ارائه داد.دکتر حسن مروتی در حاشیه نشست مسؤلان سازمان سنجش آموزش کشور با مسؤلان اجرایی و حفاظتی برگزاری آزمون نوبت دوم سراسری ۱۴۰۲ که امروز (۳۰ اردیبهشت ماه) در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار نمود: نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴ و ۱۵ تیرماه برای پذیرش مهرماه ۱۴۰۲ برگزار می شود و امروز با حضور در استان خوزستان با نمایندگان تام الاختیار برگزاری کنکور سراسری جلسه برگزار گردید. این جلسه، کارگاهی توجیهی است و تمام مواردی که در ارتباط با کنکور در پیش داریم را با نمایندگان در بین خواهیم گذاشت، با هم تبادل نظر می نماییم و به ابهامات و سوالات پاسخگو خواهیم بود و تلاش می نماییم کنکور خوبی برگزار نماییم.

به گزارش زارا به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: کنکور یکی از دغدغه های اصلی خانواده ها است و سرنوشت تعداد زیادی از بچه ها با کنکور رقم می خورد و ما بعنوان مجریان برگزاری کنکور باید تمام تمهیدات لازم را بیندیشیم. کنکور مراحل گوناگونی دارد و بعضی از این اقدامات همچون طراحی سوالات و مشخص کردن مکان برگزاری آزمون، قبل از برگزار آزمون صورت می گیرد. برخی اقدامات هم حین کنکور صورت می گیرد همچون تعیین محیط مناسب و قرنطینه سوالات.

مروتی اظهار داشت: اگر پیشبینی نماییم امکان دارد تقلبی صورت گیرد و یا افرادی بخواهند خارج از ضابطه در آزمون سراسری شرکت نمایند، برای پیشگیری از آن باید تمهیداتی صورت گیرد. در نهایت هم اقداماتی همچون جمع آوری و اسکن پاسخنامه ها و دفترچه ها و استخراج نتایج نهایی، بعد از برگزاری کنکور صورت می گیرد. در نهایت هم درصورتی که داوطلب در نوبت اول هم شرکت کرده است دو نتیجه با هم مقایسه می شود و نتیجه بالاتر ملاک قرار می گیرد و سوابق آموزش و پرورش هم احصا می شود.

تاکید بر ایجاد سابقه تحصیلی و تأثیر ۴۰ درصدی در کنکور

وی بیان نمود: سال جاری سوابق تحصیلی آموزش و پرورش تأثیر قطعی ۴۰ درصدی در نتیجه کنکور دارد. کنار هم قرار گرفتن همه این مراحل، نمره کل فرد را مشخص می کند و در نهایت رتبه تعیین و انتخاب رشته صورت می گیرد.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور در مورد داوطلبانی که تابحال سابقه ایجاد نکرده اند، اظهار داشت: داوطلبانی که هنوز سابقه تحصیلی خویش را ترمیم نکرده اند، حتما به آموزش و پرورش رجوع کنند و ترمیم و یا سابقه ایجاد کنند چونکه تأثیر سابقه تحصیلی ۴۰ درصد قطعی است. امیدواریم همه داوطلبان مستعدی که حقشان است وارد دانشگاه ها شوند و در آینده ضمام امور کشور به دست شان سپرده شود.

کنکور سالهای آینده چگونه برگزار می شود؟

وی اظهار داشت: تابحال بر مبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی برای سال ۱۴۰۳، سابقه تحصیلی پایه دوازدهم تأثیر قطعی ۵۰ درصدی دارد. در کنکور سال ۱۴۰۴، سابقه تحصیلی پایه یازدهم و دوازدهم تأثیر ۶۰ درصدی دارد و از سال ۱۴۰۵ به بعد سابقه تحصیلی پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم تأثیر ۶۰ درصدی در کنکور دارد.

مروتی در پاسخ به این که آیا کنکور ۱۴۰۳ هم دو مرحله ای است؟ اضافه کرد: این را فعلاً در پیش گرفته ایم اما مجلس شورای اسلامی نظراتی دارد و مبحث را به شورای سنجش و پذیرش که مرکب از وزرا و نمایندگان مجلس است، موکول کرده اند. تا بررسی دوباره صورت گیرد، هر چه نتیجه باشد را برای کنکور سال ۱۴۰۳ اعلام خواهیم کرد اما تا حال حاضر تا وقتی این جلسه برگزار نشده است، قانون شورایعالی انقلاب فرهنگی را اجرا می نماییم.

تغییر شیوه برگزاری آزمون از کاغذی به هوشمند

وی اظهار داشت: در پیشبینی هایی که برای سازمان سنجش کرده ایم حتما باید آزمون ها از شیوه کاغذی به هوشمند برسد. حالا طراحی سوال به صورت هوشمند است و از همه طراحان سوال و اساتید آموزش و پرورش دعوت می نماییم که سوالات خویش را در سامانه ای که در سازمان سنجش بوجود آمده است، عرضه کنند. این سوالات پالایش می شوند و سوالات خوب استخراج و ممیزی صورت می گیرد و بانک سوالات تشکیل می شود. پس از آن در نظر است که با عنایت به نرم افزارها و سخت افزارهای فراهم شده در سازمان سنجش، بتوانیم آزمون را به صورت الکترونیکی برگزار نماییم.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور در این صورت، همان لحظه افراد می توانند متوجه شوند که چند درصد درست پاسخ داده اند. این آزمون به صورت آزمایشی در چند جای کشور برگزار شده است و امیدواریم در سالهای آینده و بخصوص در هدف گذاری سال ۱۴۰۳، آزمون را هوشمند برگزار نماییم.

دکتر علی محمد آخوندعلی رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز هم در حاشیه این جلسه اظهار داشت: ایمنی آزمونی که پشت سرگذاشتیم زبان زد بود و به استان هایی مثل خوزستان اشاره شد و خوشبختانه در برگزاری کنکور، مسئله خاصی نداشتیم.

منبع:

1402/02/30
23:39:33
0.0 / 5
204
تگهای خبر: آموزش , بانك , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است