معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه ها تاكید كرد

لزوم ایجاد فضای گفتمان سازی در دانشگاه ها

لزوم ایجاد فضای گفتمان سازی در دانشگاه ها به گزارش زارا، معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاهها بر لزوم ایجاد مدیریت و فضای گفتمان سازی اصرار کرد و اظهار داشت: باید فضاهای حضوری و چهره به چهره برای دانشجویان فراهم نمود تا دانشجویان بتوانند در قالب های مشخص و قانونمند صحبتهای خود و عقاید و اندیشه های خودرا بیان کنند. باید تعامل خوب با دانشجویان فراهم نمود تا حرفهای آنها شنیده شود و اساسا این مساله کمک به مدیریت فضای گفتمان می کند. بدون شک قسمتی از عملیات نظام سلطه برای زمین زدن انقلاب اسلامی در زمینه معرفتی، با این اقدامات خنثی می شود و برگزاری کرسی های آزاداندیشی می تواند دراین زمینه موثر باشد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، حجت الاسلام فاطمی پور معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها در نشست مسئولان دبیرخانه های ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاه های علوم پزشکی، به ارائه سخن درباب اهمیت نماز به خصوص در فضاهای دانشگاهی پرداخت و اظهار داشت: رسالت شما کارشناسان و مسئولان ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز در دانشگاهها، ایجاد انگیزه و میل دانشجویان به فرایض دینی و مذهبی است.
وی اشاره کرد: باید اهتمام نماییم در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی برنامه های مدونی برای توسعه و ترویج اقامه نماز داشته باشیم و اقامه نماز جماعت بهترین ظرفیت برای بهبود سبک زندگی دینی و اسلامی است.
معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاهها بر لزوم افزایش سطح کیفیت نمازهای جماعت در سطح دانشگاهها اصرار کرد و اظهار داشت: یکی از راههای ارتقاء و افزایش سطح کیفی نمازهای جماعت در سطح دانشگاهها و خوابگاههای دانشجویی، فراهم کردن فضاها و امکانات مناسب همچون نمازخانه و امام جماعت مناسب می باشد که تاثیرگذاری زیادی بر روی افراد می گذارد و گاهی اوقات حتی یک فرد مثل امام جماعت می تواند تاثیرگذاری بسیار زیادی نسبت به رفتار و شخصیت فرد بگذارد.
وی اشاره کرد: ما باید راندمان حداکثری از نماز در محیط دانشگاهی انجام دهیم و نگاه مان به ستاد اقامه نماز و موضوع نماز و مساله نمازجماعت جدی و عمقی باشد. نمازهای جماعت ما از حالت شکلی باید بیرون رود.
حجت الاسلام فاطمی پور خطاب به مسئولان دبیرخانه های ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاههای علوم پزشکی اظهار داشت: شما باید جلسات همفکری با امامان جماعات دانشگاهها و خوابگاههای خود داشته باشید و تجربیات خودرا بصورت هدفمند به اشتراک بگذارید. توجه به ظرفیتهای آموزشی یکی از با اهمیت ترین گامها برای توسعه و پیشرفت است و بدون شک برگزاری کارگاههای آموزشی با حضور امامان جماعت پس از انتخاب افراد مناسب برای اقامه نماز، از اهمیت خاصی برخوردارست.
معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاهها اظهار داشت: برای توسعه فرهنگ دینی و قرآنی و همین طور ترویج فرهنگ نماز و سبک زندگی باید مسیر را هدفمند و روشن انتخاب نماییم و راهی جز این نداریم. دعوای جمهوری اسلامی با نظام سلطه، دعوای سبک زندگی و دعوای حکمرانی است. آمریکا، جمهوری اسلامی را به عنوان یک رقیب جدی می بینید و تلاش می کند ما را با خود همراه و همسو کند و ما نیز با این نگاه وارد میدان شویم و از همه ظرفیتهای خود برای حفظ دین، هویت و گفتمان خود استفاده نمائیم.
وی با اشاره به این که یکی از با اهمیت ترین ظرفیتها برای پاسخگویی به رفع شبهات به خصوص در فضاهای دانشگاهی، نماز و نمازجماعت است، اشاره کرد: ما باید کارهای قرآنی را در حاشیه نماز جماعت انجام دهیم. ضمن این که پاسخگویی به سئوالات و شبهات دانشجویان بهتر است درحاشیه نماز صورت گیرد. همین طور می توان جلسات تبیینی و معرفتی خودرا در کنار اقامه نماز بصورت هنرمندانه وهوشمندانه انجام داد.
وی اشاره کرد: ماموریت سازمان سیا در داخل کشور، کشاندن مردم به اغتشاشات است. نقطه مقابل این اتفاق، این است که ما باید از هرچه در اختیار داریم، بهره برده و سرمایه اجتماعی نظام را بالا ببریم.
حجت الاسلام فاطمی پور اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین فرصتها که برای افزایش سرمایه های اجتماعی در اختیار داریم، بدون شک فضاهای جمعی به خصوص فضاهای جمعی حوزه دینی و سبک زندگی دینی مردم است و باید از همه این ابزارها و ظرفیت ها استفاده نمائیم تا مردم ره سبک زندگی دینی امیدوار شوند.
معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: همه ما باید از فضای اندیشه و تعقل و استدلال استقبال نماییم. طبیعتا تبلیغات منفی روی این مساله می شود و فضاسازی می کنند که انگار کرسی آزاداندیشی مصونیت ندارد، حرف های ما را ضبط می کنند، پس از برگزاری با ما برخورد می کنند و در همین درگیری ها و اغتشاشات، تندترین رفتارها در دانشگاه گاهی توسط معترضین به انجام می رسد و وقتی به آنها می گویند اگر اعتراض دارید بیایید صحبت کنید می گویند ما صحبتی نداریم، ما اعتراض داریم! این فضایی غیرمنطقی است؛ اگر اعتراضی هم دارند باید مشخص شود به چه چیزی اعتراض دارند و برچه اساسی معترض هستند و داده هایی که سبب اعتراض شان شده چیست باید دید حرف طرف مقابل چیست و باید اجازه دفاع و بیان استدلال به او هم داد.
وی اظهار داشت: دست هایی وجود دارد که علاقه ندارند فضای آزاداندیشی و گفت و گو در دانشگاه شکل بگیرد و اتفاقا علاقه مندند که فضای تنش و درگیری و اغتشاش در دانشگاه گسترش پیدا کند بدین سبب ما هم در گذشته و هم امروز سعی کردیم و فکر می نماییم اغتشاشات که حسابش جداست، اما راهکار درست اعتراضات، تریبون آزاد در دانشگاه ها و کرسی آزاداندیشی است. این بسترها البته سالیان سال در دانشگاه ها وجود دارد و مورد استفاده قرار گرفته و تجربه های موفقی در این عرصه ها داریم و البته که می تواند افزایش و توسعه پیدا کند و نشانی از بلوغ اجتماعی و سیاسی و فهم متعالی در آموزش عالی باشد و به هر مسئله ای اعتراضی دارند کاملا دسته بندی شده و علمی بیایند بگویند چرا این اعتراض را دارند و مبنای حرف و استدلالشان چیست و بعد هم اجازه بدهند دیگران نقدشان کنند.
همچنین در در ادامه این جلسه دکتر اصغر قربانی عضو هیات علمی و متخصص اطفال و نوزادان مرکز آموزشی درمانی بهارلو و استاد نمونه ستاد اقامه نماز کشور، درباب احکام نماز خاص بیماران همچون وضو، تیمم، وضوی جبیره ای، تیمم نیابتی و... در وضعیت مختلف اختیاری و اضطراری به شرکت کنندگان در این کارگاه آموزش داد.
عضو هیات علمی مرکز آموزشی درمانی بهارلو، همین طور طریقه اقامه نماز را باتوجه به وضعیت های مختلف بیمار بصورت نظریه و عملی به تفصیل برای شرکت کنندگان تبیین و تشریح نمود.
در این کارگاه ابزار و وسایل ابتکاری که در مرکز آموزشی درمانی بهارلو برای تسهیل در ادای فریضه نماز در اتاق ها و بخش های بیمارستان وجود دارد به حضار معرفی و درباب روش های استفاده از آنها توضیحات لازم داده شد.
متخصص کودکان و نوزادان بیمارستان بهارلو تهران در این جلسه در جمع حاضران اظهار داشت: باتوجه به پژوهش های گوناگون انجام شده در داخل و خارج کشور ثابت شده که باورهای بیماران و پزشکان تاثیر مثبت و معناداری بر روی سلامت بیماران داشته است.
دکتر اصغر قربانی اضافه کرد: سلامت از موضوع های بسیار مهم بشر در ضمن سالهای اخیر بوده و در تعریف سازمان جهانی بهداشت، فردی به عنوان فرد سالم تلقی می شود که در سه بعد جسمی، روانی و اجتماعی سالم باشد.
وی اشاره کرد: بعد از این پژوهش ها، سازمان جهانی بهداشت بعد چهارمی نیز به ابعاد فرد سالم اضافه کرد که آن سلامت معنوی است.
متخصص کودکان و نوزادان بیمارستان بهارلو تهران افزود: خود سلامت معنوی نیز شامل ۴ بخش است که هدفمند بودن زندگی از نظر فردی و اجتماعی، ایمان به مبدا و معاد، اخلاقیات و مناسک فردی و اجتماعی از بخش های آن به شمار می روند.
دکتر قربانی بیان داشت: در بخش مناسک فردی و اجتماعی در دین مبین اسلام، نماز نقش و جایگاه ویژه ای داشته و در بیمارستان ها نیاز است که نسبت به ادای فرائض دینی همچون نماز توجه ویژه ای شود و بیمار احساس آرامش کند.
همچنین در این جلسه حجت الاسلام رکوفیان استاد حوزه و دانشگاه درباب مسائلی همچون راههای مقابله با جنگ شناختی و بی حجابی بیاناتی ارائه کرد و اظهار داشت: نقشه خوانی دشمن، استواری خانواده، جهاد تبیین، استفاده از ابزار و بستر هنر، مقابله فرهنگی و تهاجم فعالانه همچون راههای موثر در راه مقابله با جنگ شناختی است.
وی همین طور به مهارتهای سیاه نمایی دشمنان در زمینه رسانه اشاره نمود و فگت: تاکتیک قطره چکانی، ارائه پیشگویی، دروغ بزرگ، پاره ای از حقیقت، شایعه؛ برچسب زدن، کلی گویی، ترور شخصیت نیز همچون ترفندهای دشمنان در این راه است.
رکوفیان همین طور به اهداف دشمنان و تاثیرگذاری بر افکار عمومی اشاره نمود و اظهار داشت: دچارابهام گذاشتن افکار مردم، ناامید سازی مردم و مدیران، تغییر ارزشها و باورهای دینی مردم و ترویج اباحه گری و فاسد اخلاقی همچون نیت واهداف شوم معاندان و دشمنان نظام است.
وی همین طور در این جلسه به معرفی چند کتاب و فیلم و همین طور پویانمایی با موضوع عفاف و حجاب و نماز برای رده های سنی جوانان، نوجوانان و کودکان پرداخت.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، همین طور سید علی مهدیان معاون برنامه ریزی نظارت وارزیابی ستاد اقامه نماز کشور در جمع مسئولان دبیرخانه های ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاههای علوم پزشکی درباب اهمیت موضوع نماز در بین دانشجویان و معرفی سامانه های ستاد اقامه نماز کشور مطالبی بیان کرد.
منبع:

1401/08/27
13:33:47
0.0 / 5
235
تگهای خبر: آموزش , ارز , بهداشت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است