رئیس كانون صرافان:

نرخ دلار فردایی حباب دارد

نرخ دلار فردایی حباب دارد به گزارش زارا، رئیس کانون صرافان با اشاره به اینکه دلالان نرخ های غیرمنطقی را بعنوان پیشبینی قیمت دلار مطرح می کنند، اظهار داشت: علت اصلی نوسانات اخیر ارز به مشکل تأخیر در پرداخت مبلغ حواله های نیمایی است.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، همزمان با ایجاد هیجانات در بازار ارز، بعضی از دلالان با عرضه اطلاعات نادرست به افراد ناآگاه اقدام به ایجاد هراس در رابطه با نرخ های نجومی ارز کرده اند. التهابات ارزی در سالهای اخیر اثبات نموده است که در کوتاه مدت تحت تاثیر عوامل روانی مختلفی همچون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برجام، مذاکرات هسته ای، تحریم های نمادین آمریکا و غیره قرار می گیرد و اصطلاحاً گرفتار نوسانات کاهشی و یا افزایشی شده است.
به عنوان مثال دو مقطع تاریخی «اواخر آذر ۱۴۰۰» و «اواخر مهر ۱۳۹۹» همچون نقاط حساس عبور دلار از قیمت ۳۰ هزارتومان بوده است که با بررسی دقیق زوایای هر کدام از این مقاطع حساس، میتوان فهمید تا چه میزان نرخ دلار شکننده و متأثر از عوامل روانی و سیاسی کاذب بوده به طوریکه بعد از گذشت از هر دو بازه زمانی یاد شده، نرخ دلار مجدداٌ به زیر کانال ۳۰ هزارتومان نزول پیدا کرده است.
جهش نرخ ارز امکان پذیر نیست
با وجود آنکه رشد منطقی و جهش آرام قیمت دلار با توجه عوامل بنیادی دخلی مثل تورم و نقدینگی موجود در کشور در طول زمان منطقی و غیرقابل اجتناب است اما هم اکنون و در صورت ثابت ماندن عوامل مؤثر، افزایش جهشی نرخ دلار، مشابه آنچه در سالهای گذشته رخ داد، غیر ممکن به نظر می آید. موضوعی که کارشناسان بازار و بخصوص مسؤلان کانون صرافان هم بدان معتقدند و نرخ دلار در کانال های فعلی را پایدار نمی دانند. بعنوان مثال در ایام گذشته در حد فاصل سه روز که قیمت دلار فردایی به مرز ۳۷ هزارتومان رسید اما بلافاصله نرخ کاهش شدیدی را تجربه نمود و حتی به کانال ۳۴ هزارتومان هم رسید. این نوسانات غیر معمول و هیجانی حاکی از روند غیر معمول و دلالی در بازار دارد که تجربه نشان داده است که احتمال زیادی دارد که بزودی به ضرر خریداران تمام شود.
از جنبه عوامل بنیادی-اقتصادی داخلی و خارجی هم نرخ ارز در قیمت های کنونی بسیار شکننده است؛ چونکه سال جاری نسبت به سال قبل شاهد بهبود عوامل بنیادی ارزی بوده ایم چون که سال جاری در زمینه عوامل بنیادی خارجی «افزایش فروش نفت» و «رشد وصول درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی» به صورت محسوسی مشهود بوده است.
تأخیر در پرداخت مبلغ حواله علت اصلی نوسانات اخیر
شهاب قربانی رئیس کانون صرافان ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، علت اصلی نوسانات کاذب اخیر نرخ ارز را در ارتباط با اختلالات در رابطه با بازار حواله دانست و تصریح کرد: به صورت معمول یک ماه طول می کشد که مبلغ حواله های نیما را به متقاضی ارز تحویل بدهند و همین تأخیر سبب شده است که بازار ملتهب گردد.
وی با اشاره به اینکه تا هنگامی که زمان فروش و تحویل مبلغ حواله ارز فاصله معناداری داشته باشد، بازار آزاد همیشه با مشکل نوسانات کاذب مواجه خواهد بود، تصریح کرد: بعنوان مثال، درهم امارات که در سامانه نیما توسط صادرکننده به فروش می رسد و قاعدتاً این ارز در همان روز باید به صراف و متقاضی ارز تحویل داده شود؛ اما متأسفانه حدود یک ماه طول می کشد تا این ارز به صراف یا متقاضی ارز تحویل داده شود
رئیس کانون صرافان در ادامه اظهار داشت: اما در مقابل، متقاضیان ارز در بازار آزاد می توانند به سرعت و همان روز، ارز خویش را از بازار تهیه کنند و همین سهولت دسترسی در بازار آزاد باعث می شود تا به این بازار فشار خرید روزافزونی وارد شود.
آرامش بازار بمحض تأسیس حساب واسط بانک مرکزی
قربانی با اشاره به اینکه منطقی است که بین نرخ بازار آزاد و ارز نیما یک تفاوت نسبی قیمتی وجود داشته باشد، اظهار داشت: اما وقتی که تحویل ارز نیما با چنان تأخیری همراه می باشد که خریدار ارز را از رفتن به سامانه نیما منصرف می کند، این قضیه خود باعث افزایش فشار به بازار آزاد برای خرید ارز خواهد شد.
رئیس کانون صرافان با اشاره به اینکه اختلاف زمانی موجود در تاریخ خرید تا دریافت مبلغ حواله ارز، به صورت اجتناب ناپذیر بر نرخ ارز بازار آزاد تاثیر مستقیم خواهد گذاشت، اظهار داشت: چاره این قضیه ایجاد یک حساب واسط ریالی است که باید در بانک مرکزی تشکیل گردد و صادرکننده (فروشنده ارز) با اطمینان خاطر و سرعت بیشتر مبلغ حواله ارزی را به سبب دریافت ریال از راه حساب واسط بانک مرکزی تحویل دهد.
قربانی با اشاره به اینکه اگر از فاصله زمانی خرید تا تحویل حواله کاسته شود به همان میزان، بازار آزاد به آرامش نزدیک خواهد شد، اظهار داشت: بازار ارز هم اکنون به دلیل مشکلاتی که گفته شد، گرفتار حباب کاذب است.
نرخ بازار فردایی حباب دارد؛ تحلیل دلالان از اساس غلط است
وی در ادامه به خریداران ارز اخطار داد: تخمین های نجومی که از ارز داده می شود اساساً غلط بوده و پیشبینی های اشتباهی است که برخی دلالان ارز بر اساس صعود نرخ در سالهای گذشته به مردم ناآگاه عرضه می دهند.
رئیس کانون صرافان در خاتمه تصریح کرد: قیمت ارز را عرضه و تقاضا معین می کند، هم اکنون هم هیچ مشکلی در این حوزه در بازار مشاهده نمی شود و نرخ کنونی ارز در بازار فردایی دارای حباب است. بر همین مبنا پیشبینی می شود قیمت ارز به مرور به سمت نرخ تعادلی خود حرکت نماید و قیمت های مازاد بر قیمت تعادلی همگی هیجانات کاذب و غیرمتعارف است.


منبع:

1401/08/22
23:43:18
0.0 / 5
171
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است