وزیر علوم:

سهم فرهنگ از بودجه دانشگاه ها پرداخت گردد

سهم فرهنگ از بودجه دانشگاه ها پرداخت گردد زارا: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اختصاص سه درصد از بودجه جاری دانشگاه ها به کارهای فرهنگی اظهار داشت: سرمایه گذاری در امر فرهنگ یک ضرورت است و موجب بازدهی در آموزش و پژوهش نیز می شود.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در پنجاه و ششمین اجلاس معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها گفت: سرمایه گذاری در فرهنگ و انجام کارهای فرهنگی در امتداد تربیت فرهنگی دانشجویان یک سرمایه گذاری طولانی مدت است برای اینکه که ارزش های فرهنگی بعد از ایجاد نهادینه شده و برای سال ها باقی می مانند همانطور که ژن های انسان از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند ارزش های فرهنگی نیز از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.
تاکید بر اجرای برنامه های فرهنگی هفتگی در دانشگاه ها
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها اظهار داشت: حتما برای افزایش شور و نشاط دانشجویان در محیط دانشگاه و مشارکت دانشجویان در برنامه های فرهنگی، برنامه ریزی مستمر و مدوّن داشته باشید و برمبنای تقویم فرهنگی و مطابق با اعیاد و مناسبت های ملی و مذهبی و زادروز دانشمندان، بزرگداشت مفاخر و مشاهیر فرهنگی کشور و همین طور روز های بزرگداشت رشته های مختلف تحصیلی مانند روز مهندس، روز پزشک و غیره در دانشگاه و دانشکده ها برنامه داشته باشید بطوریکه بطور متوسط در هر هفته یک برنامه فرهنگی در دانشگاه اجرا شود.
وی اشاره کرد: معاونت های فرهنگی اجتماعی برنامه ریزی و فراهم کردن بستر اجرای برنامه ها را در دانشگاه ها بر عهده داشته باشند و در صورت فراهم کردن بستر، کانون های فرهنگی هنری، انجمن های علمی و تشکل های اسلامی و دانشجویی خودشان با میل و رغبت برنامه ها را در دست گرفته و اجرا خواهند کرد.
تعامل مدیران با دانشجویان یک اصل است
دکتر زلفی گل گفت: تعامل با دانشجویان یک اصل است و روسای دانشگاه ها و معاونان شان حتما ارتباط مستمر و منظم و چهره به چهره با دانشجویان داشته باشند و در جمع های دانشجویی حضور یافته از محیط های خوابگاهی بازدید کرده و با مسائل و دغدغه های دانشجویان ارتباط نزدیک داشته باشند.
وی اشاره کرد: مدیران دانشگاهی حتما باید از سعه صدر و صبر لازم برخوردار و دغدغه های دانشجویان را شنوا باشند و برای رفع آن بکوشند چونکه مهم محتوای مطالب ارائه شده توسط دانشجویان است و لحن و بیان آنها ناشی از اقتضای سن و جوانی است و نباید به خاطر احتمالاً لحن تند، روسای دانشگاه و معاونان از حضور در جمع های دانشجویی اجتناب کنند.
سهم فرهنگ از بودجه دانشگاه ها پرداخت شود
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: همانطور که به روسای دانشگاه ابلاغ گردیده است: باید سه درصد از بودجه جاری دانشگاه ها به کارهای فرهنگی اختصاص پیدا کند و معاونت های فرهنگی پیگیری تحقق این امر باشند و در صورتیکه در دانشگاهی این ابلاغیه اجرا نشود بودجه تفضیلی این دانشگاه در هیئت امنا تصویب نخواهد شد.
جامعیت برنامه ریزی فرهنگی برای همه اقشار دانشگاه
وز یر علوم تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در برنامه ریزی های دانشگاهی، مخاطب اصلی دانشجویان هستند و تمام برنامه ها با در نظر گرفتن این محور اصلی تدوین می شود البته این مساله به مدلول نادیده گرفتن اعضای هیئت علمی و یاوران علمی نیست و مخصوصاً در برنامه های فرهنگی باید تمام اقشار دانشگاه در تمام حیطه ها و رده های شغلی مدنظر باشند و برای همه آنها کارگاه های آموزشی در رابطه با موضوعات فرهنگی اجرا شود.
تاکید بر دانشگاه عاری از دخانیات
وزیر علوم تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشگاه عاری از دخانیات شعار همیشگی نظام آموزش عالی است و از مواردی هست که مسئولین و مدیران دانشگاهی حق کوتاه آمدن از این شعار را ندارند و وظیفه دارند در صورت مشاهده با استعمال دخانیات در محیط دانشگاه و خوابگاه نسبت به آن تذکر جدی بدهند.
وظیفه کلان دانشگاه ها در مباحث فرهنگی
دکتر زلفی گل با اشاره به این که همه فناوری های نو مانند اینترنت و امثال آن، همراه خود فرهنگ خاصی را وارد جامعه می کنند و اساساً هر فناوری نو توأم با یک فرهنگ جدید هست؛ وظیفه بومی سازی آن فناوری ها و سازگاری آن با فرهنگ بومی ما وظیفه دانشگاهیان است.
وزیر علوم تاکید کرد: صیانت از فرهنگ و پاسداشت ارزش های فرهنگی موجود و پالایش و پاک کردن جامعه از فرهنگ های ناسالم و همین طور ایجاد عادت ها و سبک های فرهنگی باارزش جدید از وظایف دانشگاه ها درباب مسائل فرهنگی جامعه است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در آخر این جلسه، بیانیه پایانی اجلاس معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها که برمبنای کمیسیون های تخصصی در ضمن دو روز برگزاری این همایش استخراج شده بود قرائت و به شکل مکتوب به وزیر علوم تحقیقات و فناوری تقدیم شد تا دستورات و راهنمایی های لازم را برای اجرای مفاد آن اعلام نماید.
منبع:

1401/02/29
14:08:56
0.0 / 5
196
تگهای خبر: آموزش , ارز , اینترنت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است