بسیج دانشجویی طی نامه ای به وزیر بهداشت خواستار شدند

تخلفات آزمون دستیار تخصصی 1401 اصلاح گردد

تخلفات آزمون دستیار تخصصی 1401 اصلاح گردد زارا: بسیج دانشجویی طی نامه ای به وزیر بهداشت اصلاح تخلفات چهل ونهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی را خواهان شدند.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، در نامه بسیج دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور آمده است؛
"پیرامون وضعیت نامطلوب دستیاران تخصصی، با تبیین برخی موضوعات پیرامون چهل ونهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی، تخلفات رخ داده را در زمینه معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شفاف سازی نموده تا با ورود دلسوزانه شما به موضوعات مطروحه، از بروز حوادث ناگوار بعدی جلوگیری نمایید. هرچند تخلفات فعلی در حقیقت بی قانونی های به جامانده از دوره گذشته است؛ اما رجاء واثق داریم با صدور دستورات قاطعانه ضمن برخورد با تخلفات مذکور، موجبات احقاق حقوق قشر عظیمی را از مدافعان سلامت و نخبگان کشور فراهم نمایید.
بر این اساس بسیج دانشجویی سال قبل نیز در نامه ای به وزیر وقت بهداشت تخلفات مربوط به آزمون دوره ۴۸ را گوشزد نمود که در نهایت با ورود مجلس شورای اسلامی و دیوان عدالت اداری به اصلاح تاریخ آزمون در زمان قانونی منجر گردید.
طبق ماده ۱۲ بخشنامه دوره آموزش دستیار تخصصی، آزمون مذکور باید با روندی مشابه کنکور سراسری، یک دفعه در سال اجرا شود. پس باتوجه به برگزاری آزمون دوره ۴۸ در تاریخ ۸ تیر ۱۴۰۰ برگزاری آزمون دوره ۴۹ در سال ۱۴۰۰ خلاف مقررات بوده و از سویی باتوجه به متن بخشنامه و تاکید بر روند برگزاری مشابه کنکور سراسری، بایستی فاصله آزمون دوره ۴۹ با دوره ۴۸، تقریباً یک سال بوده و در تابستان سال ۱۴۰۱ اجرا شود.
بدین ترتیب برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۹ در اسفند ماه ۱۴۰۰ بدعتی است که در بستری خلاف مقررات و مصوبات صورت خواهد گرفت و آزمون را از اعتبار قانونی ساقط خواهدنمود.
باتوجه به دیرتر وارد شدن دستیاران به بیمارستان، امکان برگزاری آزمون در تابستان سال ۱۴۰۱ وجود ندارد و قابل قبول نیست؛ برای اینکه در صورتیکه آزمون، فرضا در مرداد ماه برگزار شود؛ دستیاران می توانند در مهرماه وارد بخش های بیمارستانی شوند؛ در صورتیکه در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، در آبان ماه شروع به کار کردند.
در بند ۶-۲ بخشنامه اجرائی ضوابط و نحوه تعیین منابع درسی و آزمون دوره های پذیرش دستیاری، تخصصی (ارتقا، گواهینامه و دانشنامه)، فوق تخصصی (ورودی و دانشنامه) و فلوشیپ (ورودی و خروجی) مصوب شورای آموزش پزشکی و تخصصی به این مساله تاکید شده است: «منابع اعلام شده حداقل پس از ۲ سال و حداکثر پیش از ۵ سال باید بازبینی و با منابع جدید یا چاپ های جدید منابع قبلی جایگزین شود.
با این وجود شاهد این مساله هستیم که در درس «گوش، حلق و بینی» و «رادیولوژی» منبعی برای آزمون ۴۹ اعلام شده که به ترتیب ۹ و ۸ سال از انتخاب آن گذشته و تغییر نکرده است. این در حالیست که در مقدمه بخشنامه مذکور تاکید شده است: «در جهت تحقق رهنمودهای والای مقام معظم رهبری باید منابع آزمون روزآمد و انعطاف پذیر و هماهنگ با پیشرفت ها و موضوعات جدید علمی باشد».
اعلام منابع قدیمی برای بزرگ ترین آزمون تخصصی علمی پزشکی کشور و سنجش داوطلبان با منابعی که از نظر علمی نیز بخش هایی از آن منسوخ شده است؛ علاوه بر مغایرت با مقررات، سبب وهن جامعه علمی کشور شده است.
بدین ترتیب این منابع باید هرچه سریع تر به روز شده و تاریخ آزمون نیز مطابق توضیحات مندرج در بند ۱ نامه در تابستان سال ۱۴۰۱ تعیین شود.
بر این اساس نقض مکرر مصوبات و بازی با روح و روان پزشکان عمومی داوطلب این آزمون، شایسته جایگاه نخبگان جامعه علوم پزشکی نیست؛ آن هم در شرایطی که داوطلبان این آزمون در خط مقدم مبارزه با کرونا مشغول جانفشانی هستند.
متأسفانه معاونت آموزشی نه فقط به مقررات مصوب این وزارتخانه تمکین نمی کند؛ بلکه تا حالا حاضر به اجرای آراء صادره دیوان عدالت اداری در این خصوص نیز نمیست. موضوعی که بر طبق قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مستوجب مجازاتی همچون انفصال از خدمت و... خواهد بود.
بر این اساس بسیج دانشجویی تا حصول نتیجه کامل و رفع دغدغه نخبگان جامعه علوم پزشکی و همین طور ایجاد امید و انگیزه در داوطلبان آزمون مذکور، این موارد را پیگیری خواهدنمود."
منبع:

1400/09/09
11:45:11
0.0 / 5
273
تگهای خبر: آموزش , ارز , بهداشت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است