در مراسم رسمی شروع سال تحصیلی دانشگاه ها چه گذشت؟

در مراسم رسمی شروع سال تحصیلی دانشگاه ها چه گذشت؟ زارا: مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در حالی امروز با حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران انجام شد که دانشجویان دانشگاه ها و دانشجویان حتی دانشگاه تهران که میزبان این مراسم بود، امکان حضور در این مراسم را نداشتند و حتی سازوکارهای حضور مجازی دانشجویان در این مراسم فراهم نبود.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، با گذشت بیش از سه هفته از مهرماه، مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی امروز دوشنبه ۱۹ مهر، با حضور حجت الاسلام رییسی رییس جمهور، وزیر بهداشت، وزارت علوم، سرپرستان دانشگاه ها، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاون علمی ریاست جمهوری، مدیران آموزش عالی و آموزش پزشکی دانشگاهیان در حالی برگزار شد، که فقط تعداد محدودی یعنی کمتر از ۵۰ نفر از دانشجویان دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران که اسامی آنها بعنوان میهمان اعلام شده بود و اغلب از فعالین دانشجویی بودند، موفق شدند در سالن برگزاری مراسم حاضر شوند و در جریان روند برگزاری مراسم قرار بگیرند.
اگر چه در مجموع حدود ۲۰۰ نفر بعنوان میهمان در مراسم سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و آموزش پزشکی امسال حضور داشتند و به علت شیوع ویروس کرونا ویروس و رعایت پروتکلهای بهداشتی امکان حضور بیشتر میهمان در این مراسم وجود نداشت، اما بر خلاف سالهای گذشته دانشجویانی که موفق نشده بودند در سالن برگزاری مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی حضور پیدا کنند، امکان مشاهده مراسم و شنیدن سخنرانی ها بوسیله ویدئو پروژکتور در بیرون از سالن وجود نداشت و می توان گفت مراسم امسال در جهل دانشجویان و فعالان دانشجویی از روند برگزاری مراسم و سخنان رئیس جمهور انجام شد.
مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی امسال به شکلی برنامه ریزی شده بود که حتی لینک پخش مستقیم بمنظور حضور مجازی دانشجویان در سالن در نظر گرفته نشده بود و به صورتی شاهد برگزاری بزرگترین مراسم دانشجویی بدون حضور دانشجویان و در پشت درهای بسته بودیم.
در این مراسم یک استاد به نمایندگی از اساتید دانشگاه ها و یک دانشجو نیز به نمایندگی از دانشجویان کشور درحضور رییس جمهور سخنرانی کرد و بعد از آن در آخر مراسم رییس جمهور به ایراد سخنرانی پرداخت.
با وجودی که از قبل و طبق روال سالهای قبل اعلام شده بود که وزرای علوم و بهداشت در این مراسم سخنرانی خوهند داشت، اما این امکان فراهم نشد و مراسم بدون سخنرانی وزیران به پایان رسید.
به گزارش زارا به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رییس جمهور نیز در این مراسم، با اشاره به اینکه در کشور نیازمند تحول هستیم و این تحول حتما باید علم پایه باشد، اظهار داشت: دانشگاه ها و دانشگاهیان باید با مسئله محوری، نیازهای کشور را شناسایی و برای برون رفت از مشکلات راه حل ارائه کنند.
رئیسی با تاکید بر این که دانشگاه ها باید برای حل مسائل کشور به کمک دولت بیایند و بالاتر از آن، اتاق فکر دولت باشند، اضافه کرد: روشنفکران کسانی هستند که در جایگاه دیده بانی به رصد مسائل جامعه می پردازند، بموقع درباره لطمه ها هشدار می دهند و برای رفع آنها راه حل ارائه می دهند.
رئیس جمهور با اشاره به این که توان علمی دانشگاهیان کشور این امیدواری را بوجود می آورد که بتوانیم جایگاه تمدنی ایران را در مرجعیت علمی بازآفرینی نماییم، اظهار داشت: هرجا در راه صحیح حرکت کردیم توانستیم به جایگاه واقعی خود دست پیدا نماییم و نمونه آن، نقش درخشان دانشگاه و دانشگاهیان در مقابله با بیماری کروناست که من از آنها قدردانی می کنم.
رئیسی اظهار داشت: همه بخش های جامعه باید به نظریات و سخنان دانشگاهیان و صاحبنظران توجه نمایند و کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی در دانشگاه ها بیش از پیش رونق بگیرد. نباید به هیچ نظریه نو و حرف تازه ای بی توجه بود، هر چند تا حالا از طرف هیچ استاد و صاحبنظری بیان نشده باشد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود به سخنان نماینده کارمندان دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: در موضوع رفع مشکلات رفاهی و مالی کارکنان دانشگاه ها به دنبال آن هستیم که یک نظام جامع و عادلانه پرداخت در کشور ایجاد نماییم تا همه حقوق بگیران در آن دیده شوند و بر پایه متناسب سازی حقوق با تورم، مشکل همه قشرها حل شود.
رئیسی در واکنش به سخنان شماری از دانشجویان که در قالب یک بسته تصویری در مراسم پخش گردید، گفت: با ظرفیت هایی که در کشور سراغ دارم به آینده درخشان ایران بسیار امیدوار هستم و باور دارم هیچ بن بستی پیش روی ما نیست؛ ما اصحاب می توانیم هستیم و می توانیم مشکلات و موانع را کنار بزنیم.
رئیس جمهور جهاد علمی را شعار و روشی مناسب برای غلبه بر مشکلات توصیف کرد و اظهار داشت: طبیعی است که دشمن نمی خواهد پیشرفت نماییم، اما می توانیم با کار مجاهدانه و علمی، سرعت پیشرفت کشور را مضاعف نماییم.
رئیسی اضافه کرد: دانشگاه ها باید هم در عرصه جذب دانشجو و هم در حوزه تحقیق و پژوهش هدفمند عمل کنند و پایان نامه های دانشجویی نباید در کتابخانه ها خاک بخورند، بلکه باید مسئله محور و تقاضامحور باشند تا به حل مشکلات کمک کنند.
رئیس جمهور درباره درخواست دیدار با تشکل های دانشگاهی نیز اظهار داشت: بنده خرداد امسال جلسه مفصلی با تشکل های دانشجویی در مسجد دانشگاه تهران داشتم و نظرات آنان را شنیدم و از برگزاری نشست باردیگر و گفتگو با دانشجویان و تشکل های دانشجویی نیز استقبال می کنم.

دانشگاه خانه ما است؛ نمی گردد مراسمی بدون حضور دانشجو برگزار شود
تعدادی از اعضای تشکلهای دانشجویی با برگزاری تجمعی در دانشگاه تهران اعتراض خودرا به عدم حضور دانشجویان و فعالین دانشجویی در مراسم شروع سال تحصیلی دانشگاهها اعلام نمودند.
در این زمینه، محمد حسین کشاورزی دانشجوی رشته مکانیک بیوسیستم و عضو تشکل بسیج دانشجویی و همچین امیررضا کفیلی دانشجوی رشته فیزیک محض دانشگاه تهران و فعال دانشجویی درباب عدم حضور فعالین دانشجویی و همین طور دانشجویان در مراسم شروع سال تحصیلی جدید با ایسنا گفتگو کردند و در این رابطه امیرضا کفیلی به ایسنا اظهار داشت: فضای دانشجویی فضایی است که در آن آرمان خواهی با علم آمیخته شده است این فضا با فضای مدرسه متفاوت است بدین سبب تبریک سال تحصیلی فقط بدون حضور دانشجو وفعالین دانشجویی هیچ ارزشی ندارد. و فقط کار فرمایشی و نمایشی است که در طول سال هم می شود آنرا انجام داد.
این دانشجو اشاره کرد: هویت دانشگاه به حضور دانشجویان است نمی گردد در دانشگاه دانشجویان را حذف نمود و تریبونی به آنها نداد. به همین جهت چطور می توان به دانشجویان گفت در مراسمی که برای آنها تدارک دیده شده است حضور نداشته باشند و داخل جلسه نشینند.
این فعال دانشجویی تصریح کرد: برگزاری مراسمی برای دانشجویان اما بدون حضور دانشجویان در شأن دانشگاه و دانشجو نیست و ما با این روند و رویکرد مخالف هستیم و باید مقابله شود.
کفیلی با تاکید بر اینکه مسئولین برگزاری شروع سال تحصیلی دانشگاهها اجازه حضور دانشجویان و فعالین دانشجویی در این مراسم را ندادند، اشاره کرد: گرچه مسئولین دلیلهای خودشان را برای عدم حضوردانشجویان داشتند و بیان نمودند اما از نظر ما دانشجویان این دلیلهای به هیچ عنوان منطقی نیست برای اینکه معتقدیم که هویت دانشگاه با هویت مدرسه متفاوت می باشد و برگزاری جشن افتتاح سال تحصیلی برنامه ای است که برای مدارس مناسب می باشد. اینکه رییس جمهور در سیاسی ترین دانشگاه کشور حضور داشته باشند و خود دانشجو تریبونی نداشته باشد و نتواند صحبت کند، حضور ایشان در دانشگاه چه فایده ای دارد.
این دانشجوی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه باید تریبونی برای ابراز نظر به دانشجویان داده شود، مدعی شد: در مراسم امسال یک دانشجو در داخل سالن حضور داشت که این دانشجو نماینده تشکل های دانشجویی و فعالین دانشجویان نبوده است و کسی که برای سخنرانی انتخاب شده بود سابقه فعالیت سیاسی و تشکلی در دانشگاه نداشته است و همین طور تا روز آخر برنامه ای به تشکل های دانشجویی درباب این مراسم اعلام نشده بود.
این دانشجو تصریح کرد: می شد این مراسم را به شکلی برگزار کرد که ظرفیت حضور تعدادی دانشجویان و فعالین دانشجویی فراهم باشد و کسانی هم که مقرر است سخنرانی کنند باید از بین همین تشکلهای دانشجویی انتخاب شوند.
در ادامه کشاورز فعال دانشجویی تصریح کرد: پیش از اینکه مراسم سال تحصیلی امسال اجرا شود هماهنگی هایی صورت گرفت که به تشکل های دانشجویی تریبونی برای حضور در دانشگاه داده شود اما این تصمیم ابتدا با موافقت و بعد با مخالفت مواجه گردید.
این دانشجوی دانشگاه تهران تصریح کرد: امروز دانشجویان تشکل های دانشجویی همچون بسیج و عدالتخواه اعتراض خودرا با برگزاری تجمع ابراز کردند و گلایه خودرا اعلام کردیم در حقیقت گلایه هایمان بصورت بیانیه به مسئولین برگزار کننده اعلام گردید.
وی اشاره کرد: البته ما شب گذشته نیز نامه ای را به مسئولین ریاست جمهوری در خصوص گلایه خود از عدم حضور فعالین دانشجویی و تشکل های دانشجویی در این مراسم اعلام کردیم که در این نامه اغلب تشکلها اعتراض خودرا بیان نمودند.
به گزارش زارا به نقل از ایسنا، در آخر مراسم "آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و آموزش پزشکی"، حدود ۲۶ نفر از کنکوری های برتر در وزارتخانه های علوم وبهداشت و همین طور بالاترین های شاهد وایثارگر با حضور رییس جمهور مورد تقدیر قرار گرفتند.
منبع:

1400/07/21
09:51:33
0.0 / 5
349
تگهای خبر: آموزش , ارز , برتر , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است