گزارش زارا؛

دولت رفت، صنعت خودرو سامان نگرفت

دولت رفت، صنعت خودرو سامان نگرفت زارا: عمر دولت دوازدهم به انتها رسید و طرح خودرویی ایدرو در ستاد اقتصادی به تصویب نرسید تا تنها طرح موجود همان طرح تحول خودروی مجلس باشد که البته این طرح هم همچنان بلاتکلیف مانده است.به گزارش زارا به نقل از مهر، نابسامانی افسارگسیخته بازار خودرو درحال ورود به سه سالگی است. طی دو سال اخیر بازار خودرو که از چالش های ساختاری رنج می برد، با هر خبر هیجانی و تغییر قیمت ارز، گرفتار نوسان شد، به شکلی که کوچک ترین محرکی بر هیجانات و قیمت های کاذب این بازار دامن زد. در این آشفته بازار نه تولیدکننده راضی است، نه مصرف کننده. نه قیمت ها معقول است و نه کیفیت آنچنان که باید نظر مشتریان را تامین می کند. تنها گروهی که در این بازار خوشحال و راضی هستند، دلالانی هستند که از ضعف سیاست گذاری به بهترین نحو استفاده می نمایند و سودهای عجیبی را از محل اختلاف قیمت کارخانه و بازار به جیب می زنند. سودهای عجیبی که خیلی از مردم عادی را هم به تکاپو انداخته تا با ثبت نام خودرو در کارخانه و فروش در بازار آزاد، از این سود بی بهره نمانند.
وزارت صمت خصوصاً در دوره رزم حسینی بصورت تلویحی و گاهی مستقیم تمایل خودرا به آزادسازی قیمت خودرو جهت کاهش زیان دهی خودروسازان نشان داد و مجلس هم با تدوین طرحی، برای متعادل سازی عرضه و تقاضا و شفاف سازی پروسه فروش و تولید، فروش خودرو بوسیله بورس کالا را پیگیری می کند که این طرح هنوز به صحن مجلس نیامده است.
در این بین باتوجه به اتمام دولت دوازدهم و عدم تصویب طرح خودرویی ایدرو در ستاد اقتصادی دولت، بنظر می رسد تنها طرح موجود برای صنعت خودرو طرح مجلس تحت عنوان «طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک» باشد که عرضه خودرو در بورس نیز یکی از محورهای اصلی آنست. که اتفاقاً همین محور، یکی از نقاط اصلی اختلاف نظر دولت و مجلس درباره این طرح بود. عده ای از نمایندگان مجلس خواهان عرضه تمامی محصولات خودروسازان در بورس هستند اما برخی معتقد به عرضه خودرو های پرتیراژ در بورس هستند؛ مسئولان وزارت صمت و ایدرو هم از اساس، با عرضه خودرو در بورس مخالف هستند. صالحی نیا رییس ایدرو به مهر می گوید: هنوز وضعیت به جهت اینکه متقاضیان واقعی خودرو بتوانند در بورس بیایند و شرایط خرید پیدا کنند، مهیا نشده است. لازم است از نمایندگان بورس کالا در جلسات مجلس دعوت و از آنها درخواست شود که شرایط را مهیا کنند. هر چند با شرایط فعلی ما نمی خواهیم با یک شرایطی وارد شویم که با مشکلات بیشتری مواجه شویم. از سویی دیگر بااینکه دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادارضمن مخالفت با عرضه خودرو در بورس، گفته بود که خودرو، کالای مناسبی برای ورود به بورس نیست، اما اخیراً در نامه ای به شورای رقابت خواهان معرفی لیست افراد دخیل در جریان امور قیمت گذاری خودرو شده است؛ نامه ای که احتمالات را برای به نتیجه رسیدن عرضه خودرو در بورس کالا در مجلس، تقویت کرد.
عرضه خودرو در بورس هنوز نهایی نشده است
در همین رابطه، علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: هنوز در کمیسیون جلسه جدیدی در مورد طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک نداشتیم. کمیسیون در صدد برگزاری جلسه در این رابطه بود که بحث سیمان عنوان شد.
وی اضافه کرد: در جلسات قبلی اصلاحیه ماده ۴ طرح انجام و با بحث واردات خودرو بصورت مشروط موافقت شد؛ بررسی جزییات این ماده ماند که قرار شد در نخستین جلسه کمیسیون به این مساله رسیدگی شود.
جدی اظهار داشت: همین طور عرضه خودرو در بورس هنوز نهایی نشده و وزارت صمت هم مخالف این مساله است؛ بدین جهت ما به دنبال قانونی کردن این مساله هستیم تا عملاً جلوی دور زدن قانون توسط وزارتخانه ها و نهادها گرفته شود و خودرو در بورس ارائه شود.
وی اشاره کرد: عرضه خودرو در بورس جلوی رانت ها را خواهد گرفت. صنعت خودروی ایران انحصاری است و وضعیتی دارد که هم مصرف کننده و هم تولیدکننده از آن ناراضی هستند. با عرضه در بورس می توان پروسه تولید و عرضه را شفاف کرد. همین طور هم قیمت واقعی می شود و هم فاصله قیمت بازار و خودروساز از بین می رود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد نامه رییس سازمان بورس به شورای رقابت برای ارائه لیست افراد در جریان امور قیمت گذاری خودرو، اظهار داشت: ما هنوز با بورس صحبت نکرده ایم و این نامه را راسا خود رییس سازمان بورس ارسال کرده است.
وی در مورد زمان برگزاری جلسه کمیسیون صنایع جهت بررسی طرح خودرو، اشاره کرد: اگر آقای رئیسی وزرا را معرفی نماید کمیسیون ها به این مساله خواهند پرداخت اما اگر وزرا را با فاصله ارائه کند، روز یکشنبه طرح خودرو را در کمیسیون صنایع بررسی خواهیم کرد. اما تا جایی که باخبر هستم طی همین هفته وزرای دولت سیزدهم معرفی خواهند شد.


منبع:

1400/05/13
12:04:44
0.0 / 5
181
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است