معاون وزیر علوم تأكید كرد

لزوم سوق دادن قسمتی از پژوهش های دانشگاهی به سمت زندگی دانشجویی

لزوم سوق دادن قسمتی از پژوهش های دانشگاهی به سمت زندگی دانشجویی زارا: معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای معاونان فرهنگی دانشجویی دانشگاه های منطقه 7 كشور، بر لزوم سوق دادن قسمتی از پژوهش های دانشگاهی به سمت زندگی دانشجویی تاكید كرد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر غلامرضا غفاری در این جلسه كه به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار شد، به سوژه هویت دانشجویی و دانشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: رشد بی حساب وكتاب و نگاه كمی گرایانه در سال های گذشته سبب بی هویتی برخی دانشجویان شده و تلاش زیادی شده به این اوضاع سامان داده شود.
وی گفت: دانشگاه بعنوان یكی از بخش های مهم جامعه هم محل تجمع فرهیختگان است و هم افراد را برای حضور در جامعه و پذیرش مسئولیت آماده می كند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اشاره كرد: برخی فقط كاركردهای آموزشی و پژوهشی را برای دانشگاه ها تصور می كنند و این در شرایطی است كه توجه به این دو سوژه كفایت نمی كند.
وی ادامه داد: برای اتصال و پیوند با بدنه اجتماعی لازم است در كنار آموزش و پژوهش، سایر توانمندی های دانشجویان نیز تقویت شود.
دكتر غفاری گفت: دانشجویان با حضور در دانشگاه باید آمادگی های لازم را جهت زندگی و مناسبات اجتماعی كسب كنند كه توجه به این مهم لزوم فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها را نشان داده است.
وی، با اشاره به آهنگ پرشتاب در تحولات اجتماعی بیان كرد: امروز با نسل جدیدی مواجه هستیم كه مسائل جدید دارند و باید تلاش شود تا با استفاده از منابع گوناگون و ظرفیت های مختلف، سامان دهی و پاسخ گویی متناسب با نیازهای دانشجویان صورت گیرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اظهار داشت: دانشگاه، «صنعت و جامعه» را موردمطالعه قرار می دهد اما خودش را كمتر مطالعه می كند و لازم است قسمتی از پژوهش های دانشگاهی به سمت زندگی دانشجویی سوق داده شود؛ چونكه وجود حدود ۴ میلیون دانشجو در كشور با خاصیت ها و شرایط خاص می تواند زمینه ساز پیشرفت در زمینه های مختلف شود.
وی با اشاره به شروع سال جدید تحصیلی دانشگاه ها و هم زمانی با ماه محرم و صفر بیان كرد: سعی شده تا برنامه هایی در رابطه با فرهنگ عاشورا در سطح دانشگاه های كشور اجرا شود.
توجه به مطالبات جدید صنفی، پوشش دانشجویان، هنجارپذیری و فضای بانشاط سیاسی؛ از دیگر موضوعاتی بود كه معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع معاون فرهنگی دانشجویی منطقه ۷ كشور به بیان آنها پرداخت.
به گزارش اداره كل روابط عمومی وزارت علوم، مهندس محمدهادی عسكری، مدیركل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در جمع معاونان فرهنگی دانشجویی منطقه ۷ كشور اظهار داشت: فعالیت های دانشگاه ها ذیل گفتمان های انقلاب اسلامی و فرهنگ و معارف دوده (علیهم السلام) صورت می گیرد و می تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل كند.
وی، با اشاره به اجرای برنامه های راهیان نور و ستاد اربعین در دانشگاه ها اشاره كرد: برای اجرای مناسب برنامه های فرهنگی، دانشگاه ها باید به سراغ تنوع بخشی به منابع بروند و تلاش شود تا از ظرفیت های مختلف به خوبی استفاده گردد.
مهندس عسكری اظهار داشت: سال قبل موفق ترین سال برای فعالیت كانون های فرهنگی دانشجویی بوده و جشنواره دانشجویی رویش در ۸۶ دانشگاه كشور و در چارچوب ۳۲ زمینه فرهنگی اجراشده است كه نشان از پویایی دانشگاه ها است.
در این جلسه درباب بخشنامه نشریات دانشجویی، فعالیت های تشكل های اسلامی، راهكارهای افزایش مشاركت دانشجویان در فعالیت های فرهنگی اجتماعی و راهكارهایی برای ارتقا فرهنگ عفاف و حجاب گفت و گو و تبادل نظر شد.
منبع:

1398/06/31
20:46:26
5.0 / 5
4084
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است