گزارش زارا؛

افزایش قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن

افزایش قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن زارا: زمانی که دولت سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن را کلید زد قیمت ساخت این واحدهای مسکونی 4.5 میلیون تومان در هر متر مربع بود اما امروز قیمت ساخت این واحد ها به بالای 7 میلیون تومان رسیده است.به گزارش زارا به نقل از مهر، باتوجه به ماه های گذشته قیمت مصالح بالا رفته است و این امر روی قیمت مسکن نیز تأثیر گذاشته است؛ نهضت ملی مسکن نیز از این امر مستثنا نیست و گران شده است.
ساخت مسکن یکی از محرک های رونق اقتصادیست. بر طبق آمارهای موجود حدود یک میلیون شغل با رونق ساخت وساز ایجاد می شود اما هنوز واحد مسکونی با این نام افتتاح نشده است. برخی پیمانکاران می گویند قیمت تمام شده مسکن با آنچه دولت اعلام نموده تفاوت حداقل دو میلیون تومانی دارد و ۷ میلیون تومان تمام می شود.
گرانی مصالح
برای برنامه ریزی ساخت مسکن وزارتخانه های راه و شهرسازی، نفت، اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه وبودجه کشور درگیر هستند. مصالح ساختمانی و زنجیره فولاد زیر نظر وزارت صمت فعالیت دارد و قیمت گذاری محصولات در بورس کالا که زیرمجموعه وزارت اقتصاد است، به انجام می رسد.
با توجه به این که مصالح ساختمانی روزانه افزایش می یابد مثل قیمت یونولیت که در هفته های گذشته چندین برابر شده است و این گرانی ها موجب می شود تا قیمت تمام شده ساخت مسکن نیز افزایش پیدا کند البته گرانی محصولات فولادی در حالی اتفاق افتاده که تقاضای آن در بورس کالا به شدت کم شده و رکود تورمی در معاملات این محصول مشاهده شد. رکود تورمی به این معنا که تقاضا برای کالا نیست اما هر روز گران تر می شود.
لزوم پشتیبانی از خانوارهای کم درآمد
باید توجه داشت افزایش قیمت ساخت مسکن برای اقشاری است که خانه ای ندارند و امیدوار بودند با این طرح و مبلغ اندکی که در اختیار دارند دارای سرپناهی خواهند شد. اگرچه شنیده می شود ممکنست رقم تسهیلات برای طرح نهضت ملی مسکن افزایش یابد اما برخی خانوارها توانایی پرداخت اقساط با ارقام بالاتر را ندارند. از طرف دیگر افزایش نرخ تورم، قیمت کالاها و خدمات را گران تر می کند و ممکنست باردیگر دولت از هدفگذاری خود فاصله بگیرد. برمبنای نظر کارشناسان وزیر راه و شهرسازی باید همه دغدغه خودرا بر ساخت مسکن بگذارد که این مساله در عملکرد رستم قاسمی دیده نمی گردد.
هزینه ساخت نهضت ملی مسکن متری ۷ میلیون تومان
جعفری اضافه کرد: در روش دیگر ما برای متقاضیان خانه های یک طبقه حیاط دار می سازیم که هزینه ساخت متری ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان برآورد شده است و هزینه مشاعات نیز کسر خواهد شد.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی برای شهرهای جدید که اراضی کم و متقاضی زیاد است خانه های ۴ تا ۷ طبقه می سازیم قرارداد ساخت این خانه ها متری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود که با محاسبه نرخ تعدیل سال ۱۴۰۰ به متری ۷ میلیون تومان می رسد.
وی اشاره کرد: با انبوه سازان مدیریت هزینه خواهیم کرد تا قیمت تمام شده ساخت مسکن در دامنه متری ۷ میلیون تومان باقی بماند و ساخت واحدها در همین باره قیمتی تمام شود برای این منظور سهم مشاعات را کاهش می دهیم.
تحریم ها مربوط به ساخت و ساز نمی شود
اکبر نیکزاد راهکاری برای شتاب زدگی در طرح نهضت مسکن ملی به خبرنگار مهر اظهار داشت: طرح نهضت مسکن ملی به مرور درحال جان گرفتن است با توجه به این که مرحوم قاسمی درحال آماده سازی زیرساخت ها بوده است و زمینهای دولتی برای ساخت و سازها آماده شده است اما باید دستگاه های مسؤول مانند بنیاد مسکن، وزارت نیرو، راه و شهرسازی و شهرداری ها دست به دست هم دهند تا کار ساخت و ساز تسریع پیدا کند چونکه هرکدام از این مسؤولین کارش را درست و بموقع انجام ندهد این مسکن سازی به تعویق خواهد افتاد در این میان مردم هستند که متضرر خواهد شد.
وی در آخر بیان کرد: در آخر باید اظهار داشت که خوشبختانه در بحث طراحی و اجرا نیروهای متخصص در کشور وجود دارد همین طور مصالح و تجهیزات مرود نیاز ساخت وساز در ایران تولید می شود و مربوط به تحریم ها نخواهد شد بر این اساس با یک برنامه ریزی دقیق می توان به ساخت وساز در کشور تسریع بخشید.

1401/11/13
16:40:06
0.0 / 5
215
تگهای خبر: اقتصاد , بورس , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است