طی تفاهم سازمان ثبت و بنیاد مسكن؛

املاک روستاییان، مجانی سنددار می شود

املاک روستاییان، مجانی سنددار می شود به گزارش زارا با امضای تفاهم نامه مشترک میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، فرایند شناسایی تمامی اراضی روستایی برای صدور سند تک برگی تسریع شد.به گزارش زارا به نقل از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بر مبنای مفاد این تفاهم نامه که امروز به امضای حسن بابایی معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همینطور اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید، تمام اراضی موجود در روستاهای بالای ۲۰ خانوار و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر شناسایی، مستند سازی، هویت سنجی و تثبیت مالکیت می شوند و اسناد مالکیت دفترچه ای آنها بعد از حد نگاری به اسناد تک برگی تبدیل خواهند شد.
حسن بابایی معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حاشیه امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: در جهت عمل به فرمان مقام معظم رهبری در دیدار با مسؤلان قوه قضاییه در خصوص این که «وضعیت مالکیت متر به متر اراضی کشور باید مشخص شود»، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برنامه سنددار کردن اراضی روستایی را تسریع می کند.
به گفته وی تابحال ۲۴۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی روستایی تثبیت شده و از این رقم برای ۲۱۵ هزار هکتار از اراضی سند صادر گردیده است.
معاون رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: بر مبنای تکالیف قانونی گنجانده شده در برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی هم اینک ۷۰ درصد اراضی روستایی دارای سند ملکی هستند و اجرای تفاهم نامه جدید به سند دار کردن باقیمانده اراضی روستایی سرعت می دهد.
بابایی اظهار داشت: علاوه بر این سنددار کردن اراضی روستایی سبب می شود روستاییان از اسناد ملکی خود بعنوان وثیقه برای دریافت انواع تسهیلات بانکی استفاده کنند و ضریب بهداشت قضایی کشور افزایش می یابد و پرونده قضایی اختلافات ملکی روستاها کاهش پیدا کند.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: تمامی هزینه صدور اسناد ملکی واحدهای روستایی از این پس توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأمین و فرایند صدور سند برای روستاییان کاملاً مجانی انجام می شود.
وی افزود: با حد نگاری و کاداستری شدن اسناد املاک روستایی به زودی بانک اطلاعات جامع املاک روستایی کشور تهیه خواهد شد.
بابائی همینطور ضمن اشاره به وقوع سیل اخیر به صدمه دیدگان و سیل زدگان اطمینان داد که حدود اراضی کشاورزی و ملکی آنها از راه حدنگاری به صورت دقیق مشخص است و روستاییان صدمه دیده نباید نگران تشخیص و جانمایی املاک خود باشند.
اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم هنگام امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: تابحال برای ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار و برای ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت سند ملکی صادر کرده ایم و مجموعاً ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار واحد مسکونی در این مناطق داری سند ملکی هستند.
نیکزاد ابراز امیدواری کرد: تا آخر سال جاری جشن سنددار شدن تمامی اراضی و املاک روستایی کشور برگزار گردد و هیچ روستایی بدون اسناد ملکی باقی نباشد.
غلامرضا مجیدی مدیر کل امور زمین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این نشست اظهار داشت: روستاییان متقاضی دریافت سند ملکی برای اراضی کشاورزی یا مسکونی خود باید به دفتر بنیاد مسکن محل زندگی خود رجوع کنند و با عرضه تأیید اعضای شورای اسلامی روستای خود فرایند شناسایی اراضی آنها خواهد شد.
به گفته وی حتی اراضی قولنامه ای یا املاکی که نسق آنها مشخص نمی باشد، با همکاری شورای اسلامی روستا و از راه استعلام توسط سایر مراجع به سرعت سند ملکی تک برگی خواهند گرفت.


منبع:

1401/05/10
10:31:59
0.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است