رئیس دانشگاه تهران مطرح كرد؛

افزایش سنوات بازنشستگی اعضای هیات علمی

افزایش سنوات بازنشستگی اعضای هیات علمی رییس دانشگاه تهران از نیاز به جذب سالیانه 400 نفر هیئت علمی در این دانشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: متأسفانه محدودیت های پست اختصاصی امکان جذب را سالیانه به 80 تا 90 نفر هیئت علمی در سال کم می کند.


سید محمد مقیمی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به با اهمیت ترین برنامه دانشگاه تهران در زمینه جذب اعضای هیئت علمی اشاره نمود و اظهار داشت: در بررسی ظرفیت جذب اعضای هیئت علمی دو موضوع یعنی نیازهای دانشگاه و تعداد کرسی هایی که در اختیار ما قرار داده می شود، را باید در نظر داشته باشیم. متأسفانه تعداد کرسی هایی که در اختیار دانشگاه تهران برای جذب هیئت علمی قرار می دهند، محدود است و با توجه به این که برنامه توسعه علمی در این دانشگاه دنبال می شود، اساسا تعداد اعضای علمی موجود، کفایت نیازها را نخواهد کرد.
ایشان سپس اشاره کرد: هم اکنون ۲۱۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه تهران مشغول ارائه خدمات هستند و اگر ما بخواهیم نسبت دانشجو و استاد را به حد استاندارد برسانیم، باید این میزان به ۳۰۰۰ هیئت علمی افزایش یابد.
رییس دانشگاه تهران تصریح کرد: بحث جذب اعضای هیئت علمی تحت تأثیر اختصاص پستی است که در اختیار ما قرار داده می شود و متأسفانه این پست ها نیز محدود است. بدین سبب برنامه های جذب نیز همیشه تحت تاثیر این مساله قرار می گیرد.
دکتر مقیمی اشاره کرد: اگر ما محدودیت تعداد پست نداشته باشیم، قاعدتا باید سالیانه تعداد ۴۰۰ نفر جذب هیئت علمی در دانشگاه تهران داشتیم.
وی، متوسط تعداد اعضای هیئت علمی بازنشسته دانشگاه تهران را در سال ۷۰ تا ۸۰ نفر عنوان نمود و اظهار داشت: سنوات بازنشستگی اعضای هیئت علمی در مقایسه با گذشته، مقداری بالاتر رفته و سنواتی که این افراد می توانند خدمت کنند، بیشتر شده است. بطورمثال یک استاد تمام تا ۷۰ سال و استاد ممتاز هم تا سه سال بیش از ۷۰ یعنی ۷۳ سال می تواند در دانشگاه خدمت کند.
وی افزود: طی سه، چهار سال اخیر تغییری در حوزه سقف بازنشستگی اعضای هیئت علمی نداشتیم، اما با توجه به این که اعضای هیئت علمی بعد از بازنشستگی مجدد به کار گرفته می شوند، بطور معمول بحثی که وجود دارد، این است که ما نیازمند گردش خون جدید در بدنه دانشگاه هستیم.
رییس دانشگاه تهران اشاره کرد: متاسفانه گاهی به مقوله بازنشستگی اعضای هیئت علمی با دید سیاسی نگریسته می شود و مسائل حاشیه ای مطرح می شود، بااینکه منکر این مساله نیستم و ممکنست برخی ملاحظات گروهی و دانشکده ای در بازنشستگی تأثیر داشته باشند، اما باید نگاه سیاسی به مقوله بازنشستگی اساتید را کنار بگذاریم.
مقیمی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که بالاخره نیاز است خون جدیدی وارد بدنه دانشگاه شود و ما نمی توانیم اساتید را تا آن زمان که در قید حیات هستند، در دانشگاه به کار بگیریم، چونکه کارآیی دانشگاه در زمینه های مختلف کاهش پیدا می کند. بااینکه معتقدیم از این سرمایه ها باید در قالب های دیگری استفاده شود، اما باید بپذیریم این افراد از نظر فیزیکی و فکری کارآیی قبل را ندارند و باید از نظر مطالعات علمی به روز شوند.
رییس دانشگاه تهران تصریح کرد: من اعتقاد دارم ضمن حفظ ارزش و جایگاه افراد هیات علمی بازنشسته، همپای روند رو به رشد علم و تغییر و تحولات شدید این حوزه باید نیروی جوان جذب نماییم. ضمن این که ما برنامه های جدید و دانشکده های جدید در دانشگاه داریم. بدین سبب نیاز هست سالیانه ۴۰۰ هیئت علمی اضافه نماییم، اما محدویت پست تخصیصی بطور معمول این آمار را به تعداد ۸۰ تا ۹۰ نفر در سال می کاهد و این میزان جوابگوی نیازهای دانشگاه نیست.1401/03/29
11:17:36
0.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است