شاخصه های وزیر آینده علوم از نگاه دانشگاهیان - ۲،

ورود دانشجویان به خط و ربط های سیاسی فاجعه است

ورود دانشجویان به خط و ربط های سیاسی فاجعه است به گزارش زارا رییس سابق دانشگاه صنعتی شریف ورود دانشجویان به خط و ربط های سیاسی را فاجعه دانست و اظهار داشت: وزیر آینده علوم باید یک شخصیت برجسته و سیاسی هم باشد که بتواند در عین قد علم کردن در میان سیاسیون، ماموریت واقعی دانشگاه ها را به آنها بازگرداند.


دکتر رضا روستا آزاد در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به چالش ها و مشکلات عمده آموزش عالی و اولویت های وزیر آینده علوم برای حل این چالش ها اشاره و اظهار نمود: یکی از با اهمیت ترین مشکلاتی که امروزه آموزش عالی ما با آن مواجه می باشد عدم تطبیق رشته های دانشگاهی با نیازهای جامعه است، متاسفانه آموزش هایی که امروزه در دانشگاه های ما ارائه می شود به درد جامعه ما نمی خورد و ناظر بر نیازهای کشور نیست.
وی در ادامه اشاره کرد: هم اکنون شرایط دانشگاه های ما -حتی دانشگاه های برتر - به شکلی است که اگر می خواهند درسی و آموزشی را ارائه نمایند ابتدا دنبال این هستند که دانشگاه های مطرح دنیا چه رویکرد و برنامه ای درباب آن آموزش به کار گرفته اند و چه درس ها و سرفصل هایی برای رشته ها راه اندازی شده است؛ بعد با اقتباس از شرایط آن دانشگاه ها رشته های دانشگاهی را ارائه می دهند.
رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر این که سرفصل های دروس دانشگاهی باید منطبق با شرایط آن جامعه تدوین و ارائه شود، اشاره کرد: بطور مثال، آموزش های دانشگاهی در زمینه نفت که حوزه تخصصی ام نیز هست، باید متفاوت با دانشگاه های دیگر دنیا باشد چونکه مخازن نفت در کشور ما از نوع آهکی است در صورتیکه غربی ها به ویژه انگلیس و نروژ مخازن نفت از نوع ماسه و سنگ را دارند. به همین جهت کتابی که درباب استخراج نفت مختص به کشورهای غربی باشد به درد کشور ما نمی خورد که این مساله در زمینه های کشاورزی، حقوق، محیط زیست، فنی و مهندسی و غیره نیز صدق می کند.
دکتر روستا آزاد همین طور با تاکید بر این که اغلب سرفصل های درسی ما از دانشگاههای اروپایی و غربی اقتباس شده اند، اظهار داشت: متاسفانه بجای این که اساتید ما دست به قلم شوند و مبادرت به نوشتن کتاب های جدید متناسب با شرایط کشور کنند همان کتاب های غربی را ارائه می دهند این در صورتیکه نیاز کشور ما باتوجه به شرایط اقلیمی و غیره با کشورهای غربی متفاوت می باشد. بنا بر این بیشتر کسانی که فارغ التحصیل از دانشگاه های داخلی می شوند عملاً نمی توانند به بازار کار ورود پیدا کنند و منشاء اثرشوند.
وی همین طور پرداختن به مسائل پژوهشی را از دیگر مشکلات آموزش عالی عنوان نمود و اشاره کرد: با کمال تاسف باید عنوان کنم پژوهش های ما نیز از نوع پژوهش های غربی ها اقتباس شده و شرایط به شکلی است که وقتی استادی می خواهد موضوع پژوهشی را انتخاب نماید ابتدا سرچ می کند که این پژوهش در کشورهای دیگر انجام شده است یا نه. در صورتیکه مسائل پژوهش ما هم نیز باید منطبق با نیازهای جامعه خودمان باشد.
این استاد دانشگاه صنعتی شریف، با اعلان اینکه اغلب تحقیقات در دانشگاه های ما کپی پژوهش در کشورهای دیگر است، اظهار نمود: به همین جهت ما در پژوهش های خود به یک یافته جدیدی نمی رسیم.
رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف، بحث فرهنگ را نیز از دیگر مباحث اصلی آموزش عالی عنوان نمود و اضافه کرد: دانشجویان طراز اولی که وارد دانشگاه های ما می شوند از همان ابتدا دنبال این هستند که در کشورهای خارجی با حقوق بالا بعنوان استاد، هیات علمی جذب شوند و یا این که وارد صنابع و شرکت های صنعتی این کشور ها شوند. در صورتیکه لازم است دانشجویان باید از همان ابتدا از خود گذشتگی را فرا بگیرند و مانند خیلی از شهدای ما بمانند و خودرا وقف کشور کنند. بدین سبب باید از لحاظ فرهنگی نیز علاقه به مسائل کشوری، مسائل اعتقادی و مذهبی در درون دانشجویان نهادینه شود که البته امروزه این علاقه در میان دانشجویان اندک است.
دکتر روستا آزاد همین طور اشاره کرد: در زمینه فناوری وضعیت ما به شکلی است که دانشجویان آموزش را می بیند و پژوهش های خود انجام می دند اما در عمل این کارهای علمی نتیجه مشخص منتج نمی گردد و اغلب پژوهش های ما فقط به پایان نامه منتهی می شود و عملاً به حوزه فناوری و کاربرد نمی رسد.
وی اشاره کرد: بحث مسائل صنفی و دانشجویی از گذشته در دانشگاه ها چالش هایی وجود داشت همچون این که دانشگاه ها با مشکلاتی در زمینه خوابگاه ها و سایر مسائل صنفی مواجه بودند. بااینکه هم اکنون با ادامه روند آموزش مجازی، خیلی از این مشکلات دیگر وجود ندارد اما سوال اینجاست که خود موضوع "آموزش مجازی" نیز به یک چالش تبدیل گشته و خیلی از دانشجویان و اساتید از روند آموزش مجازی راضی نیستند.
دکتر روستا آزاد اضافه کرد: البته به شخصه ترجیح من این است که برای دانشجویان دوره کارشناسی، آموزش ها به شکل مجازی باشد و اساتید با روش هایی نظیر فیلم، انیمیشن و پویانمایی آموزش ها را ارائه بدهند تا دانشجویان بهتر توجیه شوند. اما دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی لازم است آموزش های خودرا در محیط های کارگاهی و آزمایشگاهی طی کنند.
وی با اعلان اینکه مسایل سیاسی و اجتماعی در کشور ما بیش از مسائل آموزش و پژوهش فرهنگ و فناوری، بزرگ می شوند، اشاره کرد: دانشگاه ها به سمت این خط رفتند که در نهایت دانشجویان به شکلی تربیت شوند که گرایش های سیاسی چپ یا راست داشته باشند. اما به اعتقاد من این روند در هیچ کشور توسعه یافته ای شامل آلمان، ژاپن، نروژ و انگلیس مورد تایید نیست. دانشجویان ما بجای این که به مسائل آموزش، پژوهش و فناوری فکر کنند وارد خط و ربط های سیاسی می شوند و عملاً از تیم خاص سیاسی طرفداری می کنند و بجای کار تخصصی و کارشناسی فقط مسائل پیش و پا افتاده سیاسی که طرفداری از احزاب است ورود می کنند.
این استاد دانشگاه شریف با اعلان اینکه ورود دانشجویان به خط و ربط های سیاسی در دانشگاه، به صورتی فاجعه است، اظهار داشت: دانشگاه های ما با پشتیبانی از دانشجویان برای گرایش به جریانات سیاسی، نوعی کم کاری های خود در زمینه آموزش، پژوهش و غیره را توجیه می کنند.
وی با اعلان اینکه دانشجویان می توانند به مسائل سیاسی حساس باشند، اشاره کرد: آنها نباید وارد جریانات سیاسی شوند. دانشجویان می توانند طرفدار هر حزب یا هر جریان سیاسی باشند و فارغ از جناح بندی های سیاسی از اقدامات و کارهای خوب هر حزب حمایت کنند، بدون این که دراین زمینه برخورد سیاسی و جناحی صورت بگیرد. در این شرایط است که می توان گفت کارهای سیاسی در دانشگاه های ما سازنده است.
وی در آخر اشاره کرد: وزیر آینده علوم باید شخصیتی برجسته باشد که بتواند وظایف اصلی دانشگاه یعنی آموزش، فناوری، فرهنگ و پژوهش را هدایت کند. به همین جهت لازم است شخصیت سیاسی برجسته ای نیز داشته باشد تا در عین حال که ماموریت های واقعی دانشگاه را باز می گرداند، بتواند در میان سیاسیون قد علم کند.
منبع:

1400/05/03
23:09:36
0.0 / 5
206
تگهای خبر: آموزش , بازار , برتر , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است