گزارش زارا

یك بام و دو هوای دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی كالاهای اساسی

یك بام و دو هوای دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی كالاهای اساسی زارا: حذف ارز دولتی كره حیوانی و عدم حذف آن از انواع روغن نباتی كه قسمت عمده مارگارین را تشكیل می دهد، موجب ایجاد شرایط رقابتی نابرابر بین این دو كالا و جایگزینی مارگارین با كره شده است.


به گزارش زارا به نقل از مهر، حذف ارز دولتی كالاهای اساسی كه طی یكسال و نیم گذشته از طرف كارشناسان بعنوان یك گردنگیر مطرح می شد الان در دستور كار دولت می باشد اما باید در مورد زمان اجرای آن دقت و تدابیر لازم صورت بگیرد تا مصرف كنندگان و همین طور تولیدكنندگان داخلی را با مشكل مواجه نكند. یكی از موضوعات مورد بحث دراین زمینه، حذف ارز دولتی از یك كالا و عدم حذف آن از كالای رقیب است كه می تواند منجر به ایجاد چالش های جدی شود. بعنوان مثال كارشناسان معتقدند كه دولت پس از حذف ارز دولتی كره حیوانی چرا ارز كره گیاهی (مارگارین) كه رقیب این كالاست حذف نمی كند و موجب ایجاد رانت برای برخی شركت ها می شود؟ كره گیاهی یا مارگارین در داخل كشور فرموله می شود و حدود ۸۰ درصد كره گیاهی انواع روغن های نباتی و حدود ۲۰ درصد آن آب است. گفته می شود بخش عمده كره گیاهی از روغن پالم تشكیل می شود كه پس از واردات روغن به كشور، كره گیاهی یا همان مارگارین در داخل فرموله می شود. كره گیاهی در گروه كالای اساسی قرار نمی گیرد در حالی كالای رقیب كره حیوانی است و در رستوران ها، تولید شیرینی و شكلات، كیك ها و نان های صنعتی و … به كار می آید. شكاف قیمت سبب شده مارگارین جایگزین كره حیوانی در بازار شود در همین زمینه، رضا باكری، دبیر انجمن صنایع لبنی كشور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اختلاف قیمت كره حیوانی و كره گیاهی (مارگارین) در بازار، اظهار داشت: طی سالهای اخیر این اختلاف قیمت سبب شده كه كره گیاهی (مارگارین) به مرور زمان در بازار مصرف جایگزین كره حیوانی شود. وی افزود: كره حیوانی كه هم اكنون در بازار عرضه می شود شامل ارز ۴۲۰۰ تومانی است و هنوز حذف ارز روی قیمت این كالا تأثیرگذار نبوده است. باكری افزود: وقتی كه ارز نیمایی در قیمت تمام شده كره اعمال شود این كالا با نرخ ۴، ۵۰۰ تومان به مصرف كنندگان عرضه نخواهد شد و قیمت آن افزایش می یابد.
انجمن لبنی با اطلاق عنوان كره گیاهی به مارگارین مخالف است چون مارگارین از تركیب انواع روغن های نباتی همچون روغن پالم بوجود می آید و در واقع نوعی خوراك چرب است و جزو گروه فرآورده های لبنی نیست كه به آن عنوان كره اطلاق شود وی با اشاره به اینكه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات كره حیوانی شكاف قیمت بین این كالا و كره گیاهی را بیشتر خواهد كرد، اضافه كرد: احتمال دارد كه جای كره حیوانی و مارگارین به سبب این اختلاف قیمت در سبد خانوار نیز تغییر كند. باكری با اشاره به اینكه انجمن صنایع لبنی ایران با اطلاق عنوان كره گیاهی به مارگارین مخالف است، اظهار داشت: ما سالهاست كه دراین زمینه اعتراض می نماییم چون مارگارین از تركیب انواع روغن های نباتی همچون روغن پالم بوجود می آید و در واقع نوعی خوراك چرب است و جزو گروه فرآورده های لبنی نیست كه به آن عنوان كره اطلاق شود. وی اشاره كرد: باید عنوان دیگری برای این محصول انتخاب گردد. باكری درباره اینكه آیا واحد نبودن نرخ ارز برای كره حیوانی و مارگارین منجر به ایجاد رانت خواهد شد؟، اظهار داشت: ما طرفدار تك نرخی شدن ارز هستیم در واقع برای سلامت و پایداری جامعه و صنعت و روابطی كه بین ذی نفعان وجود دارد باید ارز تك نرخی شود و آثار و تبعات زیان بار این مساله طی سالهای آینده در كشور مشخص خواهد شد. واردات سالانه ۴۵۰ هزارتن روغن پالم با ارز دولتی وی اشاره كرد: تمام زیر رشته های صنعت باید نرخ ارز واحدی داشته باشند تا مشكلی ایجاد نشود. همین طور دراین زمینه، یك منبع مطلع در وزارت جهاد كشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی كره حیوانی، اظهارداشت: عمده قسمت كره گیاهی كه در كشور فرموله می شود از روغن نباتی و به ویژه روغن پالم است كه این روغن ها همچنان با ارز دولتی وارد می شود. وی افزود: متأسفانه حذف ارز كره حیوانی موجب ایجاد شرایط رقابت نابرابر بین كره حیوانی و كره گیاهی می شود و احتمال اینكه كره گیاهی جای كره حیوانی را در مصارف مختلف بگیرد زیاد است كه این به ضرر سلامت جامعه نیز خواهد بود. براین اساس این گزارش، نیاز كشور به روغن سالانه ۱.۵ میلیون تن است كه عمده این نیاز بوسیله واردات تامین می شود. تامین روغن مورد نیاز كشور از سه طریق واردات مستقیم روغن، واردات دانه روغنی و همین طور تولید داخل تامین می شود كه سهم تولید داخل هم اكنون بسیار ناچیز است. همین طور سالانه حدود ۴۵۰ هزارتن روغن پالم وارد كشور می شود كه در صنایعی نظیر كره گیاهی، شیرینی و شكلات، بستنی، پنیر پیتزا، چیپس و بخش كوچكی از آن در روغن های سرخ كردنی برخی كارخانجات روغن نباتی مورد استفاده قرار می گیرد و جز روغن نباتی كه میزان آن نیز محدود است، هیچكدام از این كالاها نیز جز كالاهای اساسی و اقلام ضروری خانوار به حساب نمی آید و این جزو نكات بسیار مهمی است كه دولتمردان باید در اولویت بندی كالاها برای اختصاص و یا حذف ارز دولتی مورد توجه قرار دهند.


منبع:

1398/11/28
13:31:37
5.0 / 5
3774
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , زمینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است