معاون وزیر راه و شهرسازی به مهر خبر داد

ساخت 1500 واحد مسكن ملی در تهرانسر شروع شد

ساخت 1500 واحد مسكن ملی در تهرانسر شروع شد به گزارش زارا معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مجموع واحدهای مشاركتی طرح ملی مسكن را 70 هزار واحد عنوان نمود و اظهار داشت: 1500 واحد از این طرح در تهرانسر (منطقه 21 پایتخت) راه اندازی می شود.محمود محمودزاده در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره اظهارات رئیس جمهور در مجمع عمومی بانك مركزی كه خواهان واگذاری رایگان اراضی دولتی به سازندگان برای ساخت مسكن شده بود، گفت: این سخنان رئیس جمهور درباب پروژه های مشاركتی است؛ نظر رئیس جمهور این است كه اول زمین به رایگان به انبوه سازان داده شود سپس سهم دولت به شكل واحد مسكونی از سازنده بازپس گرفته شود.
وی اضافه كرد: وزارت راه و شهرسازی نیز در قسمتی از پروژه های مسكن ملی به این صورت عمل كرده كه به پروژه های مشاركتی معروف است.
۷۰ هزار واحد از مسكن ملی، مشاركتی است
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش كه چه زمانی مقرر است ساخت پروژه های مشاركتی آغاز و به مردم واگذار شود؟، اظهار داشت: ساخت پروژه های مشاركتی شروع شده ولی ما زمانی می توانیم آنها را در معرض واگذاری به متقاضیان قرار دهیم كه از نظر پیشرفت فیزیكی، به مرحله امكان تقسیم سهم میان دولت و سازنده برسد.
وی افزود: در پروژه های مشاركتی اول باید ارزیابی اقتصادی شده و به مرحله ۷۰ درصدی پیشرفت فیزیكی رسیده باشد تا بتوانیم سهم را میان دولت و سازنده تقسیم نماییم كه در آن زمان، تعهد برای دولت درباب آغاز واگذاری ها ایجاد می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اشاره كرد: تا كنون راه اندازی حدود ۴۰ هزار واحد مسكونی مشاركتی را در سراسر كشور آغاز نموده ایم كه ۳۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید شامل اندیشه، پردیس، پرند و تهرانسر قرار دارد. بعضی از پروژه ها هم پیشرفت خوبی دارد. اما كل واحدهای مسكونی مشاركتی ذیل طرح ملی مسكن، ۷۰ هزار واحد است كه ساخت ۴۰ هزار واحد آن شروع شده است.
جزئیات ساخت طرح ملی مسكن در تهرانسر
محمودزاده درباره پروژه های مشاركتی تهرانسر اظهار داشت: ساخت این پروژه ها شروع شده كه از مجموع ۸ بلوك ساختمانی، ۴ بلوك شامل ۱۵۰۰ واحد در تهرانسر (واقع در منطقه ۲۱ تهران) تحت عنوان مسكن ویژه به متقاضیان واگذار شد و مقرر است ۱۵۰۰ واحد دیگر در ۴ بلوك ساختمانی بعنوان پروژه های مشاركتی و ذیل طرح ملی مسكن در همان اراضی و در كنار پروژه های مسكن ویژه تهرانسر به متقاضیان داده شود.
وی درباره تفاوت سازوكار راه اندازی پروژه های مشاركتی تهرانسر با مسكن ویژه اظهار داشت: در مسكن ویژه، پروژه ها به صورت پیمانكاری راه اندازی شد و خریداران به صورت مرحله به مرحله و برمبنای میزان پیشرفت فیزیكی، آورده های خودرا واریز می كردند؛ سازنده هم دستمزد ساخت دریافت می كرد؛ اما در پروژه های مشاركتی، زمین و پروانه ساخت را دولت (اداره كل راه و شهرسازی استان تهران) می دهد؛ سازنده هم با سرمایه خود مبادرت به ساخت و ساز می كند و در پایان، به تناسب هر سهم، واحدها میان دو طرف تقسیم می شود مثلاً در یك پروژه ۵۰۰ واحدی، ۱۵۰ واحد مسكونی سهم دولت و مابقی سهم سازنده است.
به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، ساخت ۱۵۰۰ واحد مسكونی مشاركتی تهرانسر شروع شده است.
چه زمانی امكان خرید و فروش امتیاز مسكن ملی مهیا می شود؟
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره ممنوعیت فروش امتیاز مسكن ملی تصریح كرد: علت این ممنوعیت این است كه هنوز چیزی واگذار نشده كه متقاضیان بخواهند آنرا خرید و فروش كنند. ممكنست با تجربه ای كه در ممنوعیت فروش امتیاز مسكن مهر وجود داشت و سبب شد تا بازار سیاه برای آن ایجاد شود، بعد از آنكه ساخت واحدهای مسكن ملی به یك مرحله ای برسد كه متقاضی امكان انتخاب واحد داشته باشد، خرید و فروش آنرا آزاد نماییم اما این مساله بیشتر از یك سال و نیم زمان می برد.
وی اشاره كرد: آنچه هم اكنون خرید و فروش می شود، كد رهگیری ثبت نام این طرح است كه هیچ ارزشی ندارد و چه بسا ممكنست ثبت نام كننده، صلاحیت دریافت مسكن در این طرح را نداشته و درخواست وی رد شود؛ بدین سان پولی كه خریدار بابت دریافت كد رهگیری به ثبت نام كننده پرداخت كرده، از بین می رود.
محمودزاده تاكید كرد: هنوز پالایش نهایی نشده اما برآورد ما این است كه ۳۰ درصد ریزش داشته باشیم؛ در یكی از شهرها، بیشتر از ۶۳ درصد ثبت نام كننده ها واجد شرایط دریافت مسكن ملی نبودند.
چرا سازمان ثبت با وزارت راه و شهرسازی همكاری نمی كند؟
وی در پاسخ به پرسشی درباب میزان همكاری سازمان ثبت اسناد و املاك با وزارت راه و شهرسازی درباب ارائه اطلاعات ملكی ثبت نام كنندگان، اظهار داشت: در حال دریافت این اطلاعات هستیم و بعد از آن پایش، ثبت نام كنندگان را نهایی خواهیم كرد. با این وجود مقرراتی مانند محرمانه بودن اطلاعات شخصی، تا حدودی در این پروسه تأثیر گذاشته است ولی امیدواریم بتوانیم تا زمان مقرر، نتایج نهایی افراد حائز شرایط را اعلام نماییم.


منبع:

1398/10/28
15:09:35
5.0 / 5
4215
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است