وزیر علوم:

حضور بانوان در حوزه آموزش عالی مورد توجه وزارت علوم است

حضور بانوان در حوزه آموزش عالی مورد توجه وزارت علوم است زارا: وزیر علوم و تحقیقات اصرار كرد كه همواره در جمهوری اسلامی برای احقاق حقوق اجتماعی و حفظ جایگاه بانوان بعنوان فردی از جامعه سعی شده و در حوزه آموزش عالی نیز مورد توجه است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، منصور غلامی در جلسه علنی امروز ضمن پاسخ به سوال پروانه سلحشوری نماینده تهران و چهار تن از نمایندگان دیگر درباب علت تبعیض در جذب فارغ التحصیلان زن بعنوان هیات علمی بیان كرد: در جمهوری اسلامی همواره سعی كردیم تا حقوق زنان در حوزه های اجتماعی حفظ شود. در حوزه آموزش عالی نیز امروز خوشبختانه از جمعیت ۳.۵ میلیونی دانشجویی قریب به ۵۲ درصد را بانوان می سازند. در حوزه تحصیلات عالی نیز فرصت خوبی در اختیار بانوان بوده و حضور گسترده ای دارند.
وی در ادامه اظهار نمود: از جمعیت دانشجویی در حوزه كارشناسی حدود ۴۶ درصد بانوان و در حوزه دكتری نیز ۴۴ درصد را بانوان شامل می شوند. از دوره پس از انقلاب جمعیت دانشجویی و خصوصاً بانوان رو به افزایش است و بمراتب بعد از فارغ التحصیلی نیز بانوان در مدارس مختلف مشغول به كار شدند.
وی در ادامه اظهار نمود: برمبنای آمار در سال ۸۸، ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از اعضای هیات علمی را بانوان می سازند. در سال ۹۲ این آمار به ۵ هزار و ۷۰۰ نفر رسیده است و در بهمن سال ۹۷ این آمار به ۱۲ هزار نفر افزایش یافته است. از شروع سال ۹۸ تاكنون نیز حدود ۹۰۰ نفر هیات علمی جذب شده كه ۳۰۳ نفر از آنها خانم بودند.
وی در ادامه با تاكید بر این كه مسیر جذب اعضای هیات علمی برمبنای ضوابط است، بیان كرد: اعضای هیات علمی برمبنای ضوابط و در قالب مشخص انتخاب می شود. و خدای نكرده تبعیضی دراین زمینه صورت نمی گیرد. برمبنای آمارها تا آخر سال ۹۷ تعداد كل اعضای هیات علمی دانشگاههای دولتی ۲۷ هزار و ۹۰۹ نفر است كه ۵ هزار و ۸۴۷ نفر از آنرا بانوان تشكیل می دهد. این نشان میدهد كه ۳۱ درصد از اعضای هیات علمی در دانشگاههای دولتی بانوان هستند.
وزیر علوم و تحقیقات در ادامه اشاره كرد: در راه انتصاب مدیران خانم در دانشگاهها وزارت علوم، دخالت مستقیمی نداشته است بلكه برمبنای پروسه طبیعی و معمول در دانشگاهها مدیران انتخاب می شوند. اما سفارش اكید ما استفاده از مدیران خانم بوده است.
وی در ادامه با تاكید بر این كه وزارت علوم ممانعتی برای حضور بانوان در رده های مدیریتی ندارد بیان كرد: در دو سال قبل كه بنده تصدی این وزارت خانه را بر عهده داشتم تاكید بنده در انتخاب مدیران و اعضای هیات علمی در شایسته سالاری بوده است. و تمام افرادی كه عرضه شدند در فرایندی مشخص و كارگروهی ضمن بررسی تجربه و صلاحیت منتسب شده اند. انتصاب ها بر اساس تجربه كاری و مقبولیت در جامعه دانشگاهی بوده است.
وزیر علوم در ادامه اشاره كرد: امروز ۱۲ دانشگاه دولتی تك جسیتی دخترانه و دو مركز غیر دولتی خانم در كشور وجود دارد اما در مراكز دولتی به سبب جوان بودن این دانشگاهها و مشغله ی سنگین كاری بیشتر بر روی مدیران آقا تمركز شده است تا بتواند كار شبانه روزی را در این دانشگاههای نوپا جلو ببرند. در این دانشگاهها برخی از اعضای هیات علمی را آقایان می سازند و ممانعت برای جذب آقایان بعنوان هیات علمی در دانشگاههای دخترانه وجود ندارد.
وی اضافه كرد: در تمام این سالها سعی شده تا از ظرفیت حضور بانوان استفاده گردد. تا آخر سال ۹۷ در وزارت علوم ۲۲۰ پست مدیریتی وجود دارد كه ۸۶ پست در اختیار خانم ها است. اما در معاونت ها این گونه عمل نشده و بنده دراین زمینه متاسف هستم. ساختار وزارت علوم در انتخاب اعضای هیات علمی تبعیضی قائل نیست. و بنده این حق را به نمایندگان سوال كننده می دهم كه امكان استفاده بیشتر از حضور بانوان وجود دارد.
غلامی درانتها بیان كرد: تجربه نشان داده هر جا خانم ها مسئولیت داشتند تمام وقت و انرژی خودرا صرف این مسئولیت كرده و اگر امروز در بعضی از پست های مدیریتی خود بانوان نیز استقبال چندانی ندارند به سبب مسئولیت مدیریت منزل است كه بر عهده بانوان می باشد اما بنده تمام تلاش خودرا جهت استفاده بیشتر از ظرفیت بانوان در پست های مدیریتی و آموزش عالی به كار می گیرم.
منبع:

1398/10/02
23:36:45
5.0 / 5
4506
تگهای خبر: آموزش , بانوان , برند , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است