رئیس دانشگاه بوعلی سینا:

سهم همدان در تولید مقالات علمی كشور 2 و چهار دهم درصد است

سهم همدان در تولید مقالات علمی كشور 2 و چهار دهم درصد است به گزارش زارا ایسنا/همدان رئیس دانشگاه بوعلی سینا اعلام نمود: سهم استان همدان در تولید مقالات علمی كشور 2.4 درصد است كه با عنایت به سهم دو درصدی استان از جمعیت كشور می توان گفت رشد علمی در همدان قابل توجه است.


دكتر یعقوب محمدی فر چهارشنبه ۲۰ آذر در آیین گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری استان همدان، با اشاره به اقدامات ستاد اجرایی هفته پژوهش اظهار نمود: هفته پژوهش و گرامیداشت این مناسبت نیازمند تشكیل هفت كمیته بود كه پیكره علمی، اجرایی و پژوهشی استان یكپارچه و هماهنگ در مدیریت برنامه های آن پیش رفتند.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه بوعلی سینا در مقام كمیته انتخاب پژوهشگران ۲۷ نفر از ۷۰ پرونده واصله را بعنوان پژوهشگران برتر معرفی نمود، اضافه كرد: در میان دستگاه های اجرایی از ۱۷ دستگاه، ۴۰ پرونده دریافت شد و در میان فناوران ۱۰ فناور برتر و چهار واحد تحقیق از بین ۵۸ پرونده واصله برگزیده شدند.
وی افزود: طی بررسی شرایط كشور در ۱۵ سال قبل محرز شد سال قبل رتبه ۱۶ و امسال از رتبه ۱۵ تولید علم در دنیا برخورداریم كه تولید ۵۷۱ هزار و ۷۸۴ مقاله علمی كشور گواه این مدعاست.
وی افزود: در فهرست یك درصد ISI نام شش نفر از اساتید دانشگاه های استان به چشم می خورد كه این نشان از پویایی علم در استان همدان دارد و وجود ۵۵ هزار دانشجو و ۲۰۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه های استان تأیید دیگری بر این امر است.
محمدی فر به جایگاه استان همدان در ISI اشاره و بیان كرد: دانشگاه بوعلی با ۵۸۶ مدرك در بالاترین رده دانشگاهی استان ایستاده اما سرانه تولید مقاله نسبت به اعضای هیئت علمی، در دانشگاه صنعتی با میانگین ۱.۸۵ درصد بالاتر از دیگر دانشگاه های استان است.
او همینطور از فعالیت ۵۱۰ آزمایشگاه در سطح استان آگاهی داد و متذكر شد: این آزمایشگاه ها باید به شبكه شهاب متصل شوند و از خرید تجهیزات موازی در آزمایشگاه ها اجتناب شود.
رئیس دانشگاه بوعلی سینا اشاره كرد: در استان همدان ۲۶۱ واحد فناور فعال می باشند كه طی سال ۹۷، افزون بر ۵۲ میلیارد تومان فروش محصول داشته اند و ۳۴ شركت دانش بنیان استان نیز به میزان ۲۶ میلیارد تومان فروش داشته اند و برای ۳۸۸ نفر اشتغال ایجاد كردند كه با عنایت به ظرفیت دانشگاه های استان بنظر می رسد این آمار مناسب نمی باشد.
او در آخر تاكید كرد: دانشگاه های باید به فكر حذف دیوارهای بین خود باشند؛ در وهله نخست دیوارهای فیزیكی و در وهله بعد دیوارهای فكری و معنوی باید از میان برداشته شود تا دانشگاه قسمتی از جامعه و جامعه قسمتی از دانشگاه شود.
منبع:

1398/09/21
15:34:56
5.0 / 5
4059
تگهای خبر: اشتغال , برتر , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است