توضیح رئیس دانشگاه آزاد درباره تغییر رشته فرزندان هیأت علمی از دامپزشكی به پزشكی

توضیح رئیس دانشگاه آزاد درباره تغییر رشته فرزندان هیأت علمی از دامپزشكی به پزشكی به گزارش زارا به دنبال مطرح شدن اخبار و اظهار نظرهایی در محافل مختلف در خصوص تغییر رشته فرزندان هیأت علمی از دامپزشكی به پزشكی در دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس این دانشگاه توضیحاتی در این خصوص ارائه نمود.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، در یك ماه اخیر بحث امتیاز «فرزندان هیات علمی» در دانشگاه ها در چارچوب اخباری در خصوص تغییر رشته فرزندان هیأت علمی از دامپزشكی به پزشكی در دانشگاه آزاد اسلامی و در فضای مجازی و رسانه ها عنوان شد. دراین زمینه دكتر كریم همتی معاون حقوقی وزارت بهداشت چندی قبل در خبری از توقف تغییر رشته فرزندان هیات علمی دانشگاه آزاد از دامپزشكی به پزشكی خبرداد و اعلام نمود: با تصمیم شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری، نامه شماره ۵۲۰/۵۰۵ مورخ ۱۳۹۸/۶/۱۱ معاونت آموزشی وزارت بهداشت كماكان لازم الاجرا است و تغییر رشته فرزندان اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی از دامپزشكی به دیگر رشته های پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی متوقف شده است.
پس از اعلام این خبر، دكتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت هم در جمع خبرنگاران به بیان توضیحاتی درباره تغییر رشته از دامپزشكی به پزشكی پرداخت و اظهار داشت: آئین نامه ای داریم كه دانشجویانی كه در رشته دامپزشكی هستند و پدرشان هیئت علمی است با امتیاز۹۲.۵ می توانند به پزشكی تغییر رشته دهند. این آئین نامه امضای وزیر علوم، رئیس دانشگاه آزاد و وزیر بهداشت را دارد و برپایه آئین نامه شورایعالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است.
لاریجانی افزود: پس از مدتی متوجه شدیم كه حدود ۲۰۰ مورد در دانشگاه آزاد در حال استفاده از این آئین نامه اند در حالیكه شرایطش را ندارند. از ما خواستند امضا بگیرند كه این كار را انجام دهند ولی ما قبول نكردیم اما متوجه شدیم در گذشته این تغییر رشته از دامپزشكی به پزشكی انجام گرفته است. می بایست برای این كار امضای دو وزیر و رئیس دانشگاه را می داشتند كه لااقل وزیر بهداشت این را امضا نكردند.
پس از طرح این مسایل در فضای رسانه ها دكتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با ایسنا درمورد تغییر رشته فرزندان اعضای هیأت علمی از دامپزشكی به پزشكی در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد: در سال ۹۵ دو نفر از مدیران وقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كه فرزندان آنها در رشته دامپزشكی قبول شده بودند، تمایل به تغییر رشته از دامپزشكی به داروسازی داشتند كه با عنایت به عدم كسب نمره لازم این كار انجام نشد.
وی افزود: با عنایت به فشارهایی كه از مجاری مختلف برای حل این مشكل به دانشگاه آزاد اسلامی وارد می شد، رئیس وقت این دانشگاه در شهریور ۹۶ بعد از استعلام از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكی و اعلام موافقت آن وزارتخانه با انتقال فرزندان این افراد، با تعمیم این مورد به كلیه فرزندان هیات علمی برای پیشگیری از رفتار تبعیض آمیز با عنایت به اختیار مصوبه ۷۳۵ شورایعالی انقلاب فرهنگی در خصوص تفویض اختیار وضعیت فرزندان اعضای هیأت علمی به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشكی و همینطور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استفاده می نماید و بنابراین تصمیم می گیرد جابجایی رشته دامپزشكی به پزشكی شامل حال همه فرزندان اعضای هیأت علمی شود.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: ازاین رو این تصمیم كه فرزندان هیأت علمی بتوانند از تسهیلات تغییر رشته دامپزشكی به پزشكی استفاده كنند، مهرماه ۱۳۹۶ در هیأت رئیسه به تصویب می رسد و دانشگاه آزاد اسلامی افراد متقاضی را به صورت مشروط پیش از دوره تصدی ریاست دانشگاه از جانب اینجانب ثبت نام می كند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد: در واقع منشاء این مصوبه درخواست بعضی از مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشكی بودند كه حتی پیگیر اجرای خواسته خود به شكل دیگری در سال ۹۷ هم بودند كه مبحث در دوره اینجانب ادامه پیدا نكرد و مصوبه هیات رئیسه هم در اسفند ماه سال قبل لغو گردید و با دستور دكتر نمكی وزیر بهداشت در خصوص لغو مصوبه كمیسیون موارد خاص وزارت بهداشت در سال ۹۷، مبحث كاملاً منتفی گردید.1398/08/09
16:34:21
5.0 / 5
4081
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است