معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

تشكل های دانشجویی از افراط و تفریط دوری كنند، مطالبه گر باشید

تشكل های دانشجویی از افراط و تفریط دوری كنند، مطالبه گر باشید به گزارش زارا معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به سه شاخصه مهم هر تشكل دانشجویی، بیان كرد: ˮتعادل و عقلانیتˮ در ترسیم چشم انداز، ˮعدالت و انصافˮ در مواضع و پرهیز از ˮافراط و تفریطˮ در عملكرد سه شاخصه مهم هر تشكلی اسلامی دانشجویی است. شما باید افراد را در جایگاه خودشان تحلیل كنید و دقت داشته باشید كه افراد با اراده و دغدغه مند را بعنوان برگزیدگان تشكیلات خودتان برگزیده و كار را به افراد كاردان بسپارید.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر سیماسادات لاری در جمع دانشجویان عضو اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به سه شاخصه مهم هر تشكل دانشجویی، بیان كرد: "تعادل و عقلانیت" در ترسیم چشم انداز، "عدالت و انصاف" در مواضع و پرهیز از "افراط و تفریط" در عملكرد، سه شاخصه مهم هر تشكلی دانشجویی است. شما باید افراد را در جایگاه خودشان تحلیل كنید و دقت داشته باشید كه افراد با اراده و دغدغه مند را بعنوان برگزیدگان تشكیلات خودتان برگزیده و كار را به افراد كاردان بسپارید.
وی ضمن پاسداشت هفته دفاع مقدس و بزرگداشت شهدای جنگ تحمیلی و مدافع حرم و تبریك شروع سال تحصیلی جدید، عنوان كرد: خوشحالم كه در شروع سال تحصیلی در میان دانشجویان دغدغه مند اتحادیه جامعه اسلامی هستم؛ دانشجویانی كه اعتقاد به اسلام و بزرگان انقلاب را اساس كار خودشان قرار داده اند. امروز اگر ما دغدغه های فرهنگی داریم و به دنبال فراهم كردن بستر مناسب برای فعالیت های دانشجویان هستیم مرهون خون شهدا هستیم و ان شاالله كه ادامه دهنده راه آنها باشیم.
وی تشكل های دانشجویی را "ركن مهم فعالیت های فرهنگی" در محیط دانشگاه دانست و اشاره كرد: در چهار دهه ای كه از عمر انقلاب اسلامی گذشته "تشكل های دانشجویی" فراز و فرودهای فراوانی داشته اند. درحال حاضر شاید بازتاب فعالیت های تشكل های دانشجویی در سطح دانشگاه ها كم شده و این مورد مهمترین معضل پیش روی تشكل های اسلامی است. "اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان" از تشكل ها و اتحادیه های قدیمی به حساب می آید كه در پرتو پیروی از امام و رهبری به شخصیت های شاخص انقلابی همچون "شهید بهشتی" و "شهید مطهری" تأسی می كند.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت فعالیت در حوزه تشكل های دانشجویی را مبتنی بر "شعور فرهنگی" خواند و اظهار داشت: كار گروهی در تشكل های فرهنگی و دانشجویی نیازمند شعور فرهنگی پیچیده است تا همه مسائل را خوب حلاجی و تحلیل كرده و با سنجیدن حساسیت ها به موضوعات اجتماعی و سیاسی جاری واكنش نشان دهند. كسانی كه در تشكل های دانشجویی حضور پیدا می كنند، علاوه بر دغدغه مندی روحیه مشاركتی، جمع پذیری و مسوؤلیت پذیری دارند. حضور در تشكل های دانشجویی بهترین محل برای تمرین جامعه پذیری و اثرگذاری است.
پرهیز از افراط و تفریط
وی با اشاره به سه شاخصه مهم هر تشكل دانشجویی، بیان كرد: "تعادل و عقلانیت" در ترسیم چشم انداز، "عدالت و انصاف" در مواضع و پرهیز از "افراط و تفریط" در عملكرد سه شاخصه مهم هر تشكلی اسلامی دانشجویی است. شما باید افراد را در جایگاه خودشان تحلیل كنید و دقت داشته باشید كه افراد با اراده و دغدغه مند را بعنوان برگزیدگان تشكیلات خودتان برگزیده و كار را به افراد كاردان بسپارید.
لاری افزود: تشكل ها باید كار ماندگار انجام دهند و كار ماندگار تنها با نیت الهی و خالص به دست می آید. اگر خودسازی جهاد اكبر را در كارهایتان تقویت كنید، نفوذ شما در میان مخاطبانتان افزوده می شود. مخاطبان شما جامعه دانشجویی است كه افرادی آگاه و هوشیار هستند. هرچه نیت شما الهی تر باشد، بر فطرت انسان ها تاثیر بیشتری می گذارد.
مطالبه گر باشید
وی مطالبه گری را سلاح برنده دانشجویان دانست و اظهار نمود: دانشجو جز مطالبه گری و درخواست كلامی سلاحی در اختیار ندارد اما نباید از این سلاح كاركرد نقد دارد با بی انصافی استفاده كنید. نگاه شما باید توأم با خلوص نیت باشد و اینچنین می توانید جلو خیلی از خسران ها را در كشور بگیرید. چه بسا مسؤولان و مدیران ارشد كشور با هشدارهای شما به عواقب بعضی از تصمیمات نادرست خود آگاه شوند.

دانشگاه به بلوغ عقلانی رسیده است
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت جامعه را نیازمند نگاه دانشگاهیان و فعالیت تشكل های دانشجویی دانست و عنوان كرد: دو انتخابات مهم در پیش رو داریم و جامعه به تشكل ها نیاز بیشتری دارد. هم اكنون دانشگاه به بلوغ عقلانی خود رسیده است چون كه افراد بدون تنش و توهین می توانند عقاید متفاوت خویش را ابراز كنند. باید توجه داشته باشید كه در عین فعالیت پرشور از مرزهای اخلاقی تجاوز نكنید. هر تشكلی كه پایبندتر به اصول اخلاقی است، موفق تر خواهد بود. امیدوارم با این بلوغ و عقلانیت موجود انتخابات خوبی پیش روی داشته باشیم.

وی خطاب به دانشجویان عضو اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، اظهار داشت: تحلیل های منطقی و اصولی شما راهگشای ما در انجام فعالیت های فرهنگی است. شما و دیگر نهادهای دانشجویی بازوهای ما در دانشگاه ها هستید، ما باید دست به دست هم بدهیم و علیرغم مشكلات بودجه ای امكانات و بسترها را برای فعالیت های فرهنگی اثربخش فراهم نماییم. در سال تحصیلی جدید و با وجود دو انتخابات سیاسی پیش رو انتظار داریم كه فضای دانشگاه ها پرشورتر و پرشعورتر باشد. شما باید علاوه بر این كه در تحصیل الگو هستید، الگوی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها هم باشید.
لاری در پاسخ به سوالی درباره عدم توجه به "طرح تحول نظام سلامت" پاسخ داد: این طرح بسیار طرح خوبی است، اما در مواردی نیازمند بازبینی است. بطور قطع این طرح متوقف نمی گردد و لطمه ای به این طرح وارد نشده است و با شدت پیش می رود و برنامه ریزی های دقیق تری روی آن انجام می شود. هم اكنون دكتر نمكی، وزیر بهداشت روی مبحث پیشگیری و طرح پزشك خانواده تاكید دارند و طرح فشار خون هم در همین راستا اجرایی شد.
وی درباره افزایش هزینه خوابگاه ها و غذای دانشجویی توضیح داد: مسئولان دانشگاه های علوم پزشكی به علت افزایش شدید قیمت تمام شده مواد اولیه غذایی با مشكلات زیادی روبرو شده اند و قیمت تمام شده یك پرس غذای دانشجویی چندبرابر شده است، با این وجود هزینه ای كه از دانشجویان گرفته می شود افزایش قیمت قابل ملاحظه ای نداشته و هزینه اسكان در خوابگاه های دانشجویی هم افزایش نیافته است.
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سخنان یكی از دانشجویان كه از كمبود و یا عدم تخصیص بودجه فرهنگی دانشگاه ها گلایه داشت، اظهار داشت: بودجه فرهنگی در مقابل هزینه های اسكان و تغذیه بودجه ناچیزی است اما برآیند و اثربخشی آن بسیار بالا است. نباید اجازه دهیم فرهنگ تحت الشعاع دیگر موضوعات نظیر تغذیه قرار گیرد؛ باآنكه غذای درخور شأن حق دانشجویان ما است. باید توجه داشته باشیم كه اگر بودجه فرهنگی به درستی مدیریت شود با خودش بركات فراوانی به همراه خواهد داشت.
لاری درباره بودجه سال جدید هم توضیحاتی عرضه داد. به قول معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بودجه سال ۱۳۹۹ فعالیت محور است. فعالیت های فرهنگی در آن به تفكیك بررسی شده تا بودجه فرهنگی را از سایر بخش ها جدا كرده یا نشان دار كنند.
پوشش حرفه ای در كنار اخلاق حرفه ای
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درباره اهمیت حجاب و عفاف در دانشگاه ها خاطرنشان كرد: در سال های متمادی بعضی برخوردهای افراطی و دور از اصول اسلامی و تفریط های سهل انگارانه سبب شده است كه در مورد حجاب مشكلات فراوانی داشته باشیم و دشمن هم از راه فضای مجازی در این زمینه ورود كرده است. حتی یك نمونه بدپوششی شایسته دانشگاه نیست. ما باید با بسیار ظریف و با آموزش، مصداق های ناهنجاری را در دانشگاه كاهش بدهیم. "پوشش حرفه ای" باید در كنار "اخلاق حرفه ای" قرار بگیرد تا ثمربخش باشد. ما به دنبال قانونی كردن این فرایند هستیم تا مانع سیاسی كاری و برخوردهای سلیقه ای در مبحث حجاب و عفت شویم. علاوه بر این به دنبال افزایش رفاه دانشجویان هستیم تا محیط خوابگاه ها مناسب سازی شده و بتوانیم با طرح بازآفرینی شهری خوابگاه های فرسوده را احیا و تجدید نماییم.
در این جلسه امیر لله گانی مدیر كل فرهنگی وزارت بهداشت درباره طرح رتبه بندی نشریات توصیحاتی ارائه داد تا نشریات یكبار مصرف و تك برگی نتوانند حقوق سایر نشریات را تضییع كنند.
در این جلسه اعضای جامعه اسلامی دانشجویان به بیان دغدغه ها و مطالبات خود در سطح دانشگاه پرداختند. وجود نگاه تبعیض آمیز مسئولان فرهنگی دانشگاه ها نسبت به نهادهای دانشجویی و تشكلات اسلامی، مشكلات فرهنگی در سطح دانشگاه ها بخصوص مبحث حجاب و عفاف، ادامه طرح تحول نظام سلامت، مشكلات انتشار نشریات دانشجویی، وجود بروكراسی شدید اداری در دانشگاه ها و مشكل كمبود شدید بودجه برای انجام فعالیت های فرهنگی و... از مهمترین مواردی بود كه توسط دانشجویان در این جلسه دانشجویی عنوان شد.
به گزارش مفدا، نخستین مجمع ماهانه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، روز جمعه ۱۲مهرماه در دفتر مركزی اتحادیه جامعه اسلامی با حضور دكتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، امیر لله گانی و مهدی معماری مدیر كل فرهنگی و مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشجویان عضو ۸۰ دفتر اتحادیه جامعه دانشجویان برگزار گردید و قبل از این هم نشست مجمع انتخابات كمیسیون تشكیلات، هیات رئیسه و هیات نظارت اتحادیه جامعه اسلامی برگزار گردید.
منبع:

1398/07/13
14:45:00
5.0 / 5
4265
تگهای خبر: آموزش , برند , بهداشت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است