معاون فرهنگی وزارت بهداشت خبر داد

جبران قسمتی از كسری بودجه تغذیه دانشگاه های علوم پزشكی امسال

جبران قسمتی از كسری بودجه تغذیه دانشگاه های علوم پزشكی امسال به گزارش زارا معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در جمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشكی كشور با اشاره به اینكه سوژه «تغذیه دانشجویان» یكی از مسائل و چالش های فعلی دانشگاه های علوم پزشكی است، اظهار داشت: با رایزنی های به عمل آمده با سازمان برنامه و بودجه كشور، به ما قول داده اند قسمتی از كسری بودجه تغذیه دانشگاه ها از مسیر هدفمندی یارانه ها جبران شود.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر سیما سادات لاری در نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور كه در مجتمع فرهنگی و آموزشی گردشگر توس مشهد، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و رشادت های رزمندگان و شهدای فداكارمان در جنگ تحمیلی، اظهار داشت: در شرایط سختی به لحاظ اقتصادی به سر می بریم و در همین جا از خداوند می خواهم به ما كمك نماید تا از این بحران ها و سختی ها با سربلندی خارج شویم و باید تلاش نماییم در این شرایط بحرانی كه تنگناها و فشارهای اقتصادی بیشتر است، بتوانیم منابع مالی مان را مدیریت نماییم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه «موضوع تغذیه» یكی از مسائل و چالش های فعلی دانشگاه های علوم پزشكی است، اظهار داشت: با مشكلات اقتصادی كه در كشور حاكم شده است و نوسانات قیمت مواد اولیه غذایی، تأمین غذای دانشجویان با چالش های زیادی روبه رو شده و در بیشتر دانشگاه های علوم پزشكی كشور كسری بودجه زیادی در بخش تغذیه داریم. با رایزنی های به عمل آمده با سازمان برنامه و بودجه كشور، به ما قول داده اند قسمتی از كسری بودجه تغذیه دانشگاه ها از مسیر هدفمندی یارانه ها جبران شود و انشاءالله باتحقق این امر، می توانیم مشكل بسیاری از دانشگاه ها را در حوزه تغذیه مرتفع نماییم.
وی «بحث بودجه و منابع مالی» را یكی از دیگر مباحث مهم و جزو اولویت های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دانست و اظهار داشت: در بدو ورود به معاونت فرهنگی و دانشجویی تلاش كردم با برگزاری نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی و حضور وزیر محترم بهداشت در این جلسه، خون تازه ای در رگ معاونان فرهنگی و دانشجویی به جریان بیفتد و حضور دكتر نمكی در این نشست بسیار پربركت و مثمرثمر بود. در این جلسه چهار نفر از معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها درباب چهار محور اصلی «تغذیه»‏، «خوابگاه»، «بودجه» و «مباحث فرهنگی» مباحثی مطرح نمودند كه خوشبختانه سخنان معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها، وزیر بهداشت را با وضع موجود در دانشگاه ها بیشتر آشنا كرد.
به گزارش مفدا، معاون وزیر بهداشت اضافه كرد: نتیجه جلسه اخیر معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها در حضور مقام عالی وزارت، به دو نتیجه مهم منتهی شد و دكتر نمكی كه خودشان سبقه زیادی در برنامه و بودجه دارند قول های مساعدی درباب اصلاح نظام بودجه ریزی و جبران كمبود منابع مالی دادند. سرانه ای كه برای دانشجویان مورد تصویب قرار گرفته است ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است اما این رقم در بیشتر دانشگاه ها بسیار از این مبلغ كمتر است. با محاسبات انجام شده پی بردیم در كل دانشگاه های علوم پزشكی ۱۵۹ میلیارد تومان كسری بودجه در حوزه فرهنگی و دانشجویی وجود دارد و با عنایت به تورم موجود در كشور، دانشگاه ها گرفتار مشكلات زیادی شده اند. به هر حال دانشجویان علوم پزشكی بعنوان متولیان نظام سلامت كه با سختی سد كنكور را شكسته اند و برای كشور افتخار آفریده اند، باید در مكان و خوابگاه های درخور شأن شان زندگی كنند.
لاری دومین مسأله ای كه همه معاونان فرهنگی و دانشجویی در نشست قبلی معاونان پیگیر آن بودند، ضرورت استقلال بودجه فرهنگی و دانشجویی از ردیف بودجه آموزش بود. شاید ۱۰درصد كل بودجه وزارت بهداشت برای «حوزهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی، رفاهی» هزینه می شود كه در این میان حدود یك درصد آن سهم معاونت های فرهنگی ودانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی كشور است و این رقم بسیار ناچیز است و چاره ای نیست جز این كه سرانه ها عادلانه شده و بودجه فرهنگی و دانشجویی مستقل شود.
لزوم برنامه ریزی معاونت فرهنگی برای بودجه ۹۹
لاری بر ضرورت برنامه ریزی جدی و دقیق برای بودجه سال ۹۹ معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اشاره نمود و اظهار داشت: درباب بستن بودجه سال ۹۹ معاونت، جلسات مختلفی با مسؤولان و كارشناسان معاونت توسعه برگزار كردیم و بحث و تبادلاتی در حوزه بودجه صورت گرفت و صحبت هایی بین ما و مسؤولان معاونت توسعه رد و بدل شد و اساسا پتانسیل های خوبی در حوزه تخصیص بودجه در معاونت فرهنگی ودانشجویی وجود دارد كه با جدیت پیگیر آن هستیم.
وی با اشاره به اینكه دو ماه دیگر باید بحث بودجه سال ۹۹ را در معاونت جمع بندی نماییم، اظهار نمود: برای جمع بندی بودجه معاونت تیم متخصص كارشناسی تشكیل داده ایم و دراین مسیر از معاونان مختلف وزارت بهداشت كمك گرفته ایم و تلاش می نماییم از ظرفیت های قانونی خود برای تفكیك بودجه معاونت فرهنگی ودانشجویی و افزایش آن استفاده نمائیم. وزارت علوم درآمدی كه از دانشگاه های انصرافی كسب می كند را از حالت عمومی به اختصاصی تبدیل نموده و آنرا قابل برداشت كرده است و ما هم در وزارت بهداشت باید تلاش نماییم تا این درآمد را از حالت عمومی به اختصاصی تبدیل گشته و یك منبع درآمدی برای معاونت فرهنگی ودانشجویی ایجاد شود.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت خطاب به دبیران شوراهای صنفی دانشگاه های علوم پزشكی اظهار داشت: قدر معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های خودرا بدانید و با آنها مهربانانه تر رفتار نماییم چونكه آنها دلسوزانه پیگیر مطالبات و خواسته های دانشجویان در حوزه های مختلف خوابگاه، تغذیه، تربیت بدنی، آموزش و... هستند. شما دبیران شورای صنفی، بازوان ما در معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها و وزارت بهداشت هستید و جای خوشی است كه در دو سال اخیر با درایت و دلسوزانه پیگیر مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان بودید و خودرا وارد جریانات سیاسی نكردید و اجازه ندادید دیگران از مسیر شورای صنفی، سوء استفاده ها و بهره های تهی ببرند.
وی از شورای صنفی بعنوان یكی از نهادهای مستقل و مشروع دانشجویی یاد كرد و اظهار داشت: شما دبیران شورای صنفی با رأی و نظر دانشجویان انتخاب شده اید و باید در راه فعالیت های شورای صنفی و پیگیری مطالبات و خواسته های صنفی و رفاهی دانشجویان، با مسؤولان ومدیران دانشگاه ها تعامل خوب و سازنده ای داشته باشید. برگزاری دومین نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشگاه ها در مشهد حاصل زحمات و تلاش شما دوستان بود كه امیدوارم دستاوردهای خوبی بر جای بگذارد.
وجود ۱۸ پروژه خوابگاهی استاندارد ناتمام در سطح كشور
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به راه اندازی ۲۱ خوابگاه دانشجویی ساخته شده برمبنای سند خوابگاه استاندارد اشاره نمود وگفت: ۱۸ خوابگاه ناتمام در سطح دانشگاه های علوم پزشكی داریم كه بیشتر آنها حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیكی داشته اند كه ساخت این طرح های عمرانی یا متوقف یا با رشد كمی در حال انجام می باشد كه باید تلاش نماییم بوسیله تأمین منابع لازم، این پروژه های نیمه تمام را به سرانجام برسانیم. باید بوسیله وام ها سرعت ساخت این طرح ها را افزایش دهیم و در تلاش هستیم با رایزنی ها با معاون توسعه وزارت بهداشت، قسمتی از منابع را بوسیله دریافت وام به دست آوریم.
لاری درانتها به بحث بیمه دانشجویی اشاره نمود و اظهار داشت: درباب بیمه دانشجویی با معاونان محترم درمان و توسعه وزارت بهداشت جلسات مختلفی برگزار كرده ایم و به جدیت به دنبال آن هستیم كه فرانشیز بیمه دانشجویان را صفر نماییم و همین طور به دنبال تحت پوشش قرار دادن بیمه تكمیلی دانشجویان علوم پزشكی هستیم.
وی یكی از برنامه های اصلی معاونت امسال را سفر به دانشگاه های علوم پزشكی و بازدید از خوابگاه ها و فضاهای دانشگاهی عنوان نمود و اظهار داشت: تلاش دارم حداقل هر ماه چند شهرستان سفر كنم و از نزدیك شرایط و وضعیت دانشگاه ها، خوابگاه ها و اماكن دانشگاهی را رویت كنم و با مشكلات دانشجویان در زمینه های صنفی، رفاهی، آموزشی و پژوهشی آشنا شوم. اساسا این سفرها می تواند بازخوردهای مثبتی داشته باشد.
منبع:

1398/07/04
13:32:39
5.0 / 5
4081
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است