رئیس دانشگاه فرهنگیان پردیس استان زنجان:

گفتگو كردن را بلد نیستیم

گفتگو كردن را بلد نیستیم به گزارش زارا رئیس دانشگاه فرهنگیان پردیس استان زنجان اظهار داشت: یكی از عیوب بزرگ جامعه این است كه «گفت وگو» را تمرین نكرده ایم و همین سبب می شود كه تحمل نظر مخالف را نداشته باشیم.


كمال اوجاقلو در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به برگزاری مسابقاتی همچون مناظرات دانشجویی، اظهار نمود: هر چند كه ما جامعه ای انقلابی هستیم و برای آزادی اندیشه ارزش قائلیم، ولی تا به امروز به خاطر وجود موانعی، دانشجویان آن طور كه شایسته است از فرصت تمرین گفتگو برخوردار نشده اند.
این مسئول افزود: همچنین، طی سال های گذشته، همان فرصت های اندكی هم كه وجود داشت، بیشتر در اختیار نخبه ها قرار می گرفت و شرایط طوری بود كه از هر دانشگاهی فقط دو تا سه نفر وارد مباحث گفت وگویی می شدند و متأسفانه مابقی حاشیه نشین بودند. خوشبختانه مناظرات دانشجویی، فرصتی را فراهم می آورد كه دانشجو از حاشیه نشینی به متن آورده شود و مناظره و استدلال را تمرین كند.
وی تصریح كرد: در واقع مناظره سبب می شود كه قشر دانشجو، رفع تناقض را تمرین بكند و ضمن موافقت یا مخالفت با گزاره مورد مناظره، احترام گذاشتن به نظرات مقابل خویش را بیاموزد. علاوه بر این، مناظره زمینه ای را فراهم می آورد كه دانشجویان در نهایت متانت و ادب با هم برخورد كرده و نظرات خویش را عنوان كنند.
اوجاقلو خاطرنشان كرد: یكی از عیوب بزرگ جامعه این است كه «گفت وگو» را تمرین نكرده ایم. همین سبب می شود كه تحمل نظر مخالف را نداشته باشیم و متعاقب آن، خشونت و پرخاشگری شكل بگیرد. در حالیكه اگر مدارس و دانشگاه ها چنین تمریناتی را نهادینه می كردند و فرد از همان ابتدا با این شیوه ها آشنا می شد، امروز شاهد این همه صدمه و لطمه دار شدن احساسات عمومی نبودیم.
رئیس دانشگاه فرهنگیان پردیس استان زنجان با بیان این كه استدلال برتر باید همه جا حاكم شود، خاطرنشان كرد: برگزاری مسابقاتی با مضمون مناظره، تعامل دانشجویان و مسئولان را تقویت می كند. جامعه ای كه در آن حتی مناظره كاندیداهای ریاست جمهوری فارغ از احساسات و حب و بغض نیست، بدون شك نشان از فقدان تمرین «گفت وگو» دارد.
ایشان در ادامه تصریح كرد: مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی نقاط ضعفی هم داشت؛ در واقع چنین اقداماتی، تاسیسی به حساب می آید و امكان دارد یك تیم از استدلال های قوی برخوردار نبوده باشد. البته برخی گزاره ها هم طوری بود كه گویی دانشجو برای ابراز مخالفت خود باید نقش بازی می كرد. چنین مسائلی باید در دوره های بعدی مد نظر قرار بگیرد و اصلاح گردد.
1398/03/18
14:09:23
5.0 / 5
4222
تگهای خبر: ارز , برتر , دانشگاه , زمینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است