اولتیماتوم وزارت علوم به ۷۰ موسسه آموزش عالی

اولتیماتوم وزارت علوم به ۷۰ موسسه آموزش عالی به گزارش زارا مدیركل دفتر آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: سیاست وزارت خانه انحلال مؤسسات نیست و تنها حدود ۵۰ مؤسسه ای كه طی پنج سال اخیر به كمیسیون ماده ۹ رفته اند منحل شده اند. همینطور به ۷۰ مؤسسه كه اصلاً اقدامات ثبت خویش را انجام نداده بودند فرصت داده شده تا ۱۵ اردیبهشت ۹۸ كارهای رسمی خویش را انجام دهند.


فرزانه شمیرانی در گفتگو با ایسنا، ضمن اعلام این مطلب عنوان كرد: در سال های اخیر با كاهش دانشجو مواجه بوده ایم كه به علت نرخ رشد جمعیت كشور است و كسی هم نمی تواند جلوی آنرا بگیرد و در تمامی مقاطع این كاهش وجود دارد.
وی خاطرنشان كرد: ازاین رو دانشگاه ها باید رسالت خودشان را عوض كنند و به سمت فناوری، پژوهش، ارتباط با صنعت و … پیش بروند تا بتوانند در سایه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد آموزشی كلان، خویش را حفظ كنند. تكیه دانشگاه ها نباید بر مبنای جذب دانشجو و شهریه آنان باشد. امروز حتی دانشگاه های دولتی هم نمی توانند پاسخگوی نیازهای مالی خود باشند.
شمیرانی با بیان این مطلب كه همیشه ضعف دانشگاه های غیرانتفاعی گفته شده در حالیكه مؤسسات آموزش عالی بسیار خوبی هم در این مجموعه وجود دارد، اظهار نمود: مهم ترین مسئله ای كه با آن روبرو می باشیم و باید اقدامات خویش را مبنای آن تنظیم نمائیم، اقتصاد مقاومتی است و طبق این مسئله، دولت باید هر چه بیشتر كارهای خویش را به بخش خصوصی واگذار كند و این واگذاری به نفع خود دولت هم است و فقط وزارت خانه باید به این مؤسسات آموزش هایی دهد و راهكارهایی مشخص نماید كه صرفاً از بخش دانشجویی هزینه های خویش را تأمین نكنند.
وی تصریح كرد: یقیناً سیاست وزارت خانه هم پشتیبانی از مؤسسات غیرانتفاعی است.
شمیرانی درباره تغییر عبارت غیرانتفاعی به غیردولتی تصریح كرد: این مسئله را از راه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر آن پیگیری می نماییم و فضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مثبت است و این همراهی در آنجا وجود دارد.
وی افزود: اتحادیه دانشگاه ها یا مؤسسات غیرانتفاعی-غیردولتی تقاضا دارند تا عبارت غیرانتفاعی تغییر یابد چون كه در آموزش و پرورش و حوزه مدارس مشابه این اتفاق افتاده است و بیان می كنند تفاوتی در این مسئله وجود ندارد و دانشگاه ها هم از غیرانتفاعی به غیردولتی باید تغییر یابند.
شمیرانی درباره مؤسسات آموزش عالی دارای كیفیت پایین، اظهار داشت: ما باید به سمت مؤسسات آموزش عالی با كیفیت حركت كنیم؛ بر همین مبنا آئین نامه ادغام دانشگاه ها را در دست تهیه داریم كه مراحل آخر خویش را سپری می كند.
وی ادامه داد: این آئین نامه هم به خواست خود مؤسسات تهیه شده و داوطلبانی وجود دارند كه تقاضا می كنند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است تا موسسه شان با مؤسسات دیگر ادغام شود و از نظر كیفی هم ارتقا می یابند. همینطور در حوزه ادغام دانشگاه ها شرایط ویژه و امتیازاتی هم برای دانشگاه ها در نظر گرفته ایم.
شمیرانی بیان كرد: سیاست وزارت خانه انحلال مؤسسات نیست و تنها حدود ۵۰ مؤسسه ای كه طی پنج سال اخیر به كمیسیون ماده ۹ رفته اند منحل شده اند. همینطور به ۷۰ مؤسسه كه اصلاً اقدامات ثبت خویش را انجام نداده بودند فرصت داده شده تا ۱۵ اردیبهشت ۹۸ كارهای رسمی خویش را انجام دهند.
وی عنوان كرد: در زمینه ایجاد رشته در مقطع دكترا به علت سطح علمی آن، سخت گیری بیشتری صورت می پذیرد اما محدودیتی در این زمینه برای مؤسسات آموزش عالی غیردولتی وجود ندارد.
1397/12/29
14:10:37
5.0 / 5
4301
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است