واكنش شوراهای صنفی دانشگاههای علوم پزشكی كشور به ایجاد مراكز آموزشی علوم پزشكی خصوصی

واكنش شوراهای صنفی دانشگاههای علوم پزشكی كشور به ایجاد مراكز آموزشی علوم پزشكی خصوصی زارا: شوراهای صنفی دانشگاه و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور در واكنش به ابلاغ آئین نامه احداث مراكز آموزش عالی خصوصی علوم پزشكی اطلاعیه ای را منتشر نمود.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا؛ شوراهای صنفی دانشگاه و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور در این بیانیه آورده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم»
خداوند سرنوشت هیچ قومی و «ملّتی» را تغییر نمی دهد مگر آنكه آنها خود تغییر دهند.
سلامت عمومی جامعه از مهم ترین معیارهای رشد و پیشرفت هر ملتی است كه حكومت ها و دولت های مختلف باز با درك این مهم در جهت برنامه ریزی صحیح و استراتژیك برای رسیدن به این هدف تلاش می كنند.
اصلی ترین قطعه در پازل سلامت جامعه متخصصانی هستند كه با علم و دانش كافی و برخورداری از حس مسئولیت پذیری در قبال مردم برای نیل به سمت جامعه ای سالم تلاش می كنند.
به همین جهت همواره احداث ساختارهای آكادمیك و با كیفیت آموزشی جهت تربیت متخصصان و كارشناسان زبده علوم پزشكی و باز احداث انگیزه كافی برای فعالیت آنان همچون امنیت شغلی و حفظ شأن و منزلت اجتماعی و سایر مزایای مادی و معنوی از موارد مورد تاكید كشور های توسعه یافته است.
از طرفی حوزه علوم پزشكی و رشته های در رابطه با آن در كشور عزیزمان ایران یكی از حوزه هایی است كه سپس انقلاب اسلامی با پیشرفت های شگفت انگیز مورد تحسین جهانیان قرار گرفته و در مجامع علمی و بین المللی از صاحب نظران این عرصه است.
اما بتازگی انتشار رسانه ای آئین نامه تأسیس مراكز آموزش عالی علوم پزشكی خصوصی و دستور العمل اجرائی آن به شماره د/۵۰۰\۴۶۹۱ و تاریخ ۱۹\۹\۹۷ از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی موجی از نگرانی و اعتراضات شدید را در میان دانشجویان و فارغ التحصیلان و متخصصان علوم پزشكی باعث شده است.
صدور چنین آئین نامه ای در صورتی كه وزیر بهداشت چندی قبل به انتقاد شدید از احداث بی رویه دانشگاه در كشور پرداخته بود و باز با توجه شرایط كنونی دانشگاه های علوم پزشكی و كمبود امكانات شدید به گونه ای كه وزارت بهداشت حتی توانایی تامین اعضای هیئت علمی و بیمارستان و فضای آموزشی و احداث شغل مناسب برای دانشجویان بخش دولتی را هم دارا نیست، سبب نگرانی شدید جامعه علوم پزشكی كشور شده است!
وضعیت زمانی موجب ترس و نگرانی شدید میگردد كه با نگاهی سطحی به رویه گسترش مراكز آموزش عالی و رشته های دانشگاهی در حوزه فنی و انسانی با نتایج بحرانی و تاسف آوری روبرو می شویم كه با كاهش سطح آموزش سبب ضربه به سطح علمی فارغ التحصیلان این رشته ها، از بین رفتن بازار كار و به دنبال آن اثرات مخرب فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی در جامعه را می توان تنها بعنوان نمونه ای از تجارب اجرای طرح های خصوصی سازی و گسترش مراكز آموزش عالی در ایران نام برد.
همچین در دستورالعمل ابلاغی اخیر مجوز واگذاری بخش آموزشی دانشگاه/دانشكده های علوم پزشكی دولتی باز ذكر شده است كه علاوه بر موارد یاد شده، سبب نگرانی شدید درباره امكان ورود دانش آموزان بااستعداد ولی محروم از تمكن مالی به دانشگاه های علوم پزشكی دولتی كشور میگردد.
به اطلاع دانشجویان علوم پزشكی سراسر كشور می رساند شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشكی كشور بعنوان تنها نمایندگان قانونی دانشجویان علوم پزشكی كشور مخالف با اجرای چنین آئین نامه یا سایر دستورالعمل ها و آئین های مشابه است و پیگیر ابطال این آئین نامه بدون هیچ قید و شرطی است.
بدیهی است در صورت عدم ابطال این طرح كه دارای مخاطرات جدی و خطرناك برای سلامت جامعه بوده و یا عدم مشورت گیری از شوراهای صنفی در سایر امور آموزشی كلان پیش از تصویب طرح های سراسری از طرف وزارت بهداشت، شورای صنفی دانشجویان با استفاده از تمامی ظرفیت ها و مجاری قانونی، پیگیر احقاق حقوق آموزشی دانشجویان خواهد بود.
و من الله توفیق
شورای صنفی مركزی دانشجویان دانشگاه/دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور و شورای صنفی دانشجویان ۵۴ دانشگاه علوم پزشكی
1397/10/14
14:59:43
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است