مهر خبر می دهد؛

وام مسكن سهم صنعت در تسهیلات بانكی را بلعید

وام مسكن سهم صنعت در تسهیلات بانكی را بلعید زارا: باآنكه در كارنامه نظام بانكی نسبت به پرداخت تسهیلات در نیمه اول امسال، سهم خیلی از بخش های تولیدی و بازرگانی به شدت كاهش یافته اما جذابیت خرید ملك، سهم وام مسكن را ۵۱ درصد افزایش داده است.به گزارش زارا به نقل از مهر، نیمه اول امسال را شاید بتوان یكی از متفاوت ترین دوران برای اقتصاد ایران دانست. نرخ ارز به شدت رشد كرد و خیلی از بازارهای نقد شونده جذابیت یافتند باآنكه باید اقبال مردم نسبت به خرید كالاهای مصرفی را هم به آن اضافه كرد.
اكنون با اینكه بازار اندكی آرام شده و خیلی از دارایی ها برای سرمایه گذاری از روند هیجانی به سیر منطقی روی آورده اند اما به هرحال این تصمیمات زودگذر، اثر خویش را در بازار بر جای گذشته است.
اكنون آمار و ارقام و كارنامه های عملكردی بخش های مختلف به خوبی اثر این موج فراگیر را نشان داده است.
بانك ها هم خویش را با این فضا تطبیق داده و در شرایطی كه منابع كمی را به تسهیلات اختصاص داده اند اما اثرات حركت نقدینگی را در گزارش های آنها هم می توان دید.
كارنامه تسهیلات پرداختی بانك ها در نیمه نخست سال ۹۷ از رشد ۱۲.۱ درصدی تسهیلات پرداختی بانك ها حكایت دارد كه به زعم خیلی از فعالان اقتصادی، بعضی از این رشد تسهیلات دهی مربوط به امهال وام ها بوده است.
نكته حائز اهمیت كاهش سهم بخش های تولیدی اعم از صنعتی و معدنی و هم بازرگانی از تسهیلات اعطایی بانك ها است؛ در مقابل، افزایش حدود ۵۱ درصدی تسهیلات خرید مسكن در این گزارش به خوبی مشهود است.
اگرچه رقم تسهیلات اعطایی برای تأمین سرمایه در گردش از كل تسهیلات پرداختی بانك ها كاهش یافته اما میزان تسهیلات پرداختی امسال، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۷.۹ درصدی را نشان داده است. با این حال، تولید كنندگان بر این باورند كه سهم بالایی از وام های پرداختی نداشته اند.
آمار سامانه تسهیلات و تعهدات برپایه اطلاعات ارسالی بانك ها نشان داده است كه سهم بخش كشاورزی از كل تسهیلات ۹ درصد، صنعت و معدن ۲۸ درصد، مسكن و ساختمان ۹ درصد، بازرگانی ۱۳.۷ درصد، خدمات ۴۱ درصد و موارد متفرقه ۰.۱ درصد بوده است. این در شرایطی است كه سهم كل بخش ها از تولید واحدها ۸.۷ درصد، تأمین سرمایه در گردش ۶۱.۴ درصد، تعمیر ۱.۸ درصد، توسعه ۵.۱ درصد، خرید كالای شخصی ۷.۴ درصد، خرید مسكن ۵.۴ درصد و سایر موارد ۱۰.۱ درصد بوده است.

1397/08/03
20:26:23
5.0 / 5
4329
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است