آمار مستند برای قاچاق پوشاك

آمار مستند برای قاچاق پوشاك به گزارش زارا مدیر مركز پژوهش های اتحادیه های صنف پوشاك تهران با تاكید بر اینكه نمی توان برای واردات قاچاق آماری مستند عرضه كرد، اظهار داشت: آنچه اكنون واضح و مشخص است آنكه وضعیت صنعت پوشاك مناسب نمی باشد.


محمدجواد صدق‌آمیز ، درباره آمارهای متناقضی كه در خصوص واردات پوشا ك ارائه می‌شود، اظهار كرد: شاید موضوع آمار قاچاق یك بحث انحرافی باشد كه آرامش مدیران كشور را گرفته و التهابی از جنس عدد را برای رسانه و مردم ایجاد می‌كند.
 
وی ادامه داد: حقیقت روشنی كه به هیچ عنوان قابل كتمان نیست، آنكه حجم بسیار بالای قاچاق در حال حاضر در این عرصه قابل مشاهده است و بخش قابل توجهی از پوشاكی كه وارد كشور می‌شود، تعرفه گمركی پرداخت نمی‌كنند.
 
مدیر مركز پژوهش‌های اتحادیه‌های صنف پوشاك تهران با اشاره به اینكه تولیدكنندگان عرصه پوشاك موظف به پرداخت هزینه‌های متعدد بوده و حتی برای واردات مواد اولیه خود ملزم به پرداخت تعرفه‌های گمركی هستند، عنوان كرد: با  توجه به هزینه‌های مختلفی كه به تولیدكننده تحمیل می‌شود، در نهایت فضا برای رقابت ناعادلانه بوده و همین موضوع منجر به ورشكستگی و نابودی تولیدكنندگان می‌شود.
 
وی همچنین عنوان كرد: اكنون جدا از بحث آمارها این واقعیت معلوم است كه حجم بالای واردات قاچاق به زیرساخت‌های كشور آسیب می‌زند. از سوی دیگر در هر حوزه‌ای كه تولید وجود نداشته باشد، مجبور به واردات هستیم و بر همین اساس ارز كشور خارج می‌شود و در كنار آن از مباحثی مانند اشتغال بی‌بهره می‌ مانیم. باید توجه داشت كه تولید به منزله كارخانه و ماشین‌آلات نیست بلكه تولید به واسطه تولیدكننده‌ای كه انگیزه‌ای قوی برای مقابله با مشكلات داشته و دارای تخصص لازم به شمار می‌رود، تامین می‌شود.
 
صدق‌آمیز ادامه داد: اكنون در صنعت پوشاك شرایط به گونه‌ای است كه اگر فردی حتی برای مدتی به مدت یك یا دو سال از این عرصه فاصله بگیرد، بازگشت او بسیار سخت خواهد بود چرا كه با توجه به تحولات بسیار این حوزه فاصله گرفتن از آن شرایطی ایجاد می‌كند كه دشواری‌های متعدد به همراه دارد.
 
مدیر مركز پژوهش‌های اتحادیه‌های صنف پوشاك تهران با تاكید بر اینكه حجم بالای قاچاق پوشاك منجر به آسیب دیدن و تعطیلی دائم واحدهای تولیدی شده است، گفت: اكنون شرایط به گونه‌ای است كه ادامه فعالیت در این عرصه بسیار دشوار شده و لازم است بخش دولتی برای این عرصه تدبیری بیندیشد تا با بسترسازی‌های مناسب زمینه رقابت میان تولیدكنندگان داخلی و خارجی فراهم شود. در چنین شرایطی طرح موضوعاتی مانند آمار قاچاق كمك خاصی نكرده و لازم است ما به جای آنكه زمان را به دعوا بر سر اعداد و ارقام بگذاریم از برخی شعارهای تكراری عبور كرده و همه تلاش خود را برای بهبود شرایط تولید به كار گیریم.
 
وی با بیان اینكه در سال‌های گذشته در مقاطعی با اعلام آمارهای جهانی تلاش كردیم اهمیت این موضوع را آشكار كنیم افزود: اما باید توجه داشت كه به عنوان مدیر یك مركز پژوهشی اگر ما آماری ارائه كنیم كه اگر یك درصد در آن جای بحث وجود داشته باشد، خلاف رسالت‌مان عمل كرده‌ایم از سوی دیگر در حوزه قاچاق آماری رسمی نمی‌توان ارائه كرد و به همین دلیل می‌توان گفت كه هیچ یك از آمارهایی كه ارائه می‌شوند، قابل استناد نیستند چه آمارهایی كه در داخل كشور و از سوی گمرك ارائه می‌شوند و چه آمارهایی كه در عرصه بین‌المللی منتشر می‌شوند. هر یك از این آمارها اگرچه بخشی از واقعیت را انعكاس می‌دهد اما قطعا هیچ كدام آنها تمام واقعیت را منعكس نمی‌كند.
 
صدق‌آمیز در ادامه با تاكید بر اینكه در دولت یازدهم بر خلاف گذشته حجم كالای قاچاق كاهش یافته اظهار كرد: اما باید توجه داشت كه كاهش این آمارها در حجم بالایی نبوده است اما اگر در شرایطی كه در گذشته مبارزه با قاچاق منجر به كاهش آن نمی‌شد، اكنون حدود ۱۰ سال است كه مبارزاتی كه در این عرصه صورت می‌گیرد در حدی جزیی منجر به كاهش میزان واردات قاچاق شده است.
 
مدیر مركز پژوهش‌های اتحادیه‌های صنف پوشاك تهران با بیان اینكه در سال‌های قبل بیشترین واردات پوشاك رسمی ایران از سمت كشور چین صورت می‌گرفت، گفت: در سال‌های اخیر به دلایل مختلفی مانند سهولت رفت و آمد به تركیه و افزایش سفرهای مردم به این كشور و آشنایی با برخی كمپانی‌های ترك شرایط به گونه‌ای پیش رفته كه سهم تركیه از پوشاك ایران افزایش پیدا كرده و این كشور همسایه بیشترین سهم را در بازار پوشاك ایران به خود اختصاص داده‌ است.
1396/07/17
22:51:51
5.0 / 5
5217
تگهای خبر: پوشاك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است