در گفتگو با مهر اعلام شد؛

تجارت جهانی زعفران ایران

تجارت جهانی زعفران ایران به گزارش زارا مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی با مطرح اینكه ایران ۸۸.۸ درصد از زعفران جهان را تولید می نماید اظهار داشت با این وجود جایگاه ایران در تجارت جهانی آن هفدهم می باشد.پیمان یوسفی آذر در گفتگو با مهر با بیان اینكه سال ۹۵؛ ۳۳۶ تن زعفران در كشور تولید شد، اظهارداشت: پیش بینی می شود امسال میزان تولید حدود ۳۶۵ باشد.
وی اضافه كرد: طبق برنامه میزان تولید تا سال ۱۴۰۰ باید به ۵۰۰ تن برسد.
مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی درباره مباحث عنوان شده مبنی بر اینكه تولید زعفران در ایران در حال پیشی گرفتن از نیاز جهان است و این تولید باید كاهش پیدا كند؟ گفت: الگوی صحیح این است كه وقتی ما تولیدمان افزایش می یابد تقاضا را تحریك كنیم و مصرف را افزایش دهیم نه اینكه تولید را كاهش دهیم.
یوسفی آذر سطح زیر كشت، تولید و عملكرد جهانی زعفران در سال ۲۰۱۶ را مورد اشاره قرار داد و افزود: ایران با تولید ۳۳۶ تن زعفران در رتبه اول تولید، هند با تولید ۲۲ تن در رتبه دوم، یونان با تولید ۷.۲ تن در رتبه سوم، افغانستان با تولید ۶تن در رتبه چهارم، مراكش با تولید ۲.۶ تن در رتبه پنجم، اسپانیا با تولید ۲.۳ تن در رتبه ششم، ایتالیا و چین با تولید یك تن در رتبه های هفتم و هشتم و آذربایجان با تولید ۰.۲۳ تن در رتبه نهم قرار داشته اند.
وی سطح زیر كشت طلای سرخ را در ایران ۱۰۵ هزار و ۲۷۰ هكتار، در هند ۵ هزار و ۷۰۷ هكتار و افغانستان ۲ هزار و ۸۱۱ هكتار اعلام كرد.
به گفته این مقام مسئول در وزارت جهاد كشاورزی ۸۸.۸ درصد سهم تولید زعفران در جهان مربوط به ایران است.
وی ادامه داد: میزان تجارت جهانی زعفران در دنیا، ۸.۲ میلیارد دلار است؛ متاسفانه كل صادرات ما ۲۸۶ میلیون دلار است. همین الان كل بازار در اختیار اسپانیا، ایتالیا، آلمان و دیگر كشورهای اروپایی است؛ سهم تجارت ما یك هفدهم جهان است.
یوسفی آذر كشورهای عمده صادركننده زعفران را ایران، اسپانیا، افغانستان، پرتغال، فرانسه، هنگ كنگ، هلند، یونان، چین، آلمان و سوئیس اعلام و اضافه كرد: سهم ایران از صادرات ارزی زعفران در سال ۲۰۱۶؛ ۴۲ درصد، اسپانیا ۲۹ درصد، افغانستان ۸ درصد، پرتغال ۵ درصد، فرانسه ۳ درصد و سایر كشورهای جهان ۱۳ درصد بوده است.
وی عمده كشورهای واردكننده زعفران را نیز اسپانیا، ایتالیا، آمریكا، هند، فرانسه، سوئد، آرژانتین، عربستان سعودی، هنگ كنگ، بریتانیا، سوئیس و امارات عنوان كرد.
مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود درباره میزان صادرات طلای سرخ از كشورمان در سال گذشته با بیان اینكه ایران در سال ۹۵؛ ۲۰۳ تن زعفران صادر كرده است، گفت: ارزش این صادرات ۲۸۶ میلیون دلار بوده است.
یوسفی آذر با اشاره به اینكه طی سال های اخیر روند رشد صادرات زعفران كند بوده است، افزود: صادرات زعفران طی این سالها رشد داشته اما روند رشد آن كند بوده كه این مساله می تواند به چند دلیل باشد؛ نبود یك برند معتبر در عرصه جهانی و عدم توجه به جهانی سازی زعفران؛ عدم وجود ارتباط با كانال های تامین و توزیع جهانی زعفران و فقدان تولید و فرآوری منطبق بر استانداردهای جهانی.
وی با بیان اینكه در نتیجه موارد فوق، زعفران ایران در قالب بسته بندی های بزرگ و فله فروشی(فاقد كیفیت لازم) به كشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا، امارات، افغانستان و ... رفته و در این كشورها با بسته بندی مجدد در غالب برندهای معتبر جهانی به بازار ارائه می شود، گفت: این مسائل در بلند مدت باعث كاهش قیمت و ضربه خوردن برند زعفران ایران خواهد شد.
 

1396/07/05
13:19:39
5.0 / 5
4989
تگهای خبر: تولید , فروش , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است