رئیس كل گمرك ابلاغ كرد:

ابلاغ دو ممنوعیت جدید گمركی، ضمانتنامه بانكی واردات خودرو ممنوع گردید

ابلاغ دو ممنوعیت جدید گمركی، ضمانتنامه بانكی واردات خودرو ممنوع گردید زارا: گمرك ایران در جهت پشتیبانی از تولید و بهبود فضای كسب و كار بخشنامه نحوه دریافت ضمانتنامه بانكی در سال ۹۷ را ابلاغ و دریافت ضمانتنامه بانكی واردات خودرو از ابتدای سال آینده را ممنوع كرد.


به گزارش زارا به نقل از گمرك ایران، فرود عسگری در بخشنامه ای، دریافت ضمانت نامه بانكی واردات خودرو را از سال آینده ممنوع اعلام نمود. متن كامل این بخشنامه به شرح زیر است: بر مبنای این بخشنامه با عنایت به بند (ت) ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و به استناد ماده ۶ قانون امور گمركی و به منظور تسهیل و تسریع در ترخیص كالاها و جبران كمبود نقدینگی بخش تولید اجازه دریافت حقوق قانونی بعضی از كالاها بنا به درخواست صاحب كالا، اظهاركننده یا نماینده قانونی با ضمانتنامه بانكی معتبر مطابق با فرم مورد قبول گمرك را دارد.
بر اساس این بخشنامه یكی از شرایط اجازه دریافت ضمانتنامه بانكی برای مواد اولیه واحدهای تولیدی، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله سی كی دی، قطعات یدكی مورد نیاز كارخانجات تولیدی، شركت های دانش بنیان، فعالان مجاز اقتصادی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشكی، آزمایشگاهی، بیمارستانی، توانبخشی، تجهیزات كارگاهی، معدنی و همینطور برای كالاهای اساسی (شامل گندم، برنج، شكر، جو، كنجاله، ذرت دامی، روغن و كره) با سررسید حداكثر ۱۵ بهمن ۹۷ تعیین شده است.
همچنین در جهت پشتیبانی از تولیدات داخلی آن دسته از كالاهای وارداتی كه دارای حقوق وردی بالای ۲۶درصد هستند مشمول استفاده از این تسهیلات نیستند كه واردات خودرو هم مشمول این بند است. كالاهای اساسی یاد شده و فصل ۹۸ فهرست منظم به كتاب مقررات صادرات و واردات از این بند مستثنی است.
برمبنای این بخشنامه حقوق ورودی جهت ترخیص قطعی تمام كالاهای وارده به استثنای موارد مطرح شده در بند "الف" الزاما به صورت نقدی دریافت خواهد شد. همینطور در جهت توسعه صادرات غیرنفتی كالاهای صادراتی مشمول عوارض با تودیع ضمانت نامه با سررسید حداكثر یكساله قابل ترخیص است.
گفتنی است، دریافت ضمانتنامه بانكی در گمركات كشور به صورت سیستمی بوده و الكترونیكی انجام می گردد. همینطور دریافت ضمانتنامه برای مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه ها ممنوع می باشد. بنا براین گزارش، این بخشنامه با امضای فرود عسگری رییس كل گمرك ایران جهت اجرا به گمركات سراسر كشور ابلاغ گردید.

1396/12/27
19:59:38
5.0 / 5
4729
تگهای خبر: بانك , تولید , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است