هفته ای كه در راه و شهرسازی گذشت؛

خرید دلاری مسکن یعنی خروج ارز کشور یک متر خانه ۸۱ و شش دهم میلیون تومان

خرید دلاری مسکن یعنی خروج ارز کشور یک متر خانه ۸۱ و شش دهم میلیون تومان زارا: خرید مسکن با دلار، بیتکوین و … نوعی خروج ارز از کشور شمرده می شود که نیازمند قوانین سخت دراین زمینه خواهد بود؛ همین طور بر طبق آمار بانک مرکزی یک متر خانه ۸۱.۶ میلیون تومان شده است.به گزارش زارا به نقل از مهر، فرشید ایلاتی کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: خرید مسکن با دلار، بیتکوین و … نوعی خروج ارز از کشور به حساب می آید، اساسا این روند مطلوب نبوده و نیازمند قوانین سخت در این حوزه خواهد بود.
این کارشناس مسکن در ادامه ضمن اشاره به خرید و فروش مسکن از راه ارز «توکن» اضافه کرد: سال گذشته زیرساخت هایی از سوی بلاک چین (Blockchain) به منظور تبدیل دارایی های مسکن به ارز دیجیتال توکن به وجود آمد، تقریبا این روند شبیه به فروش متری در بورس بود و توکن های مسکن در بازار داخلی و کریپتو (Cryptocurrency - رمز ارز) قابلیت معامله داشت.
وی افزود: برخلاف این که باید از معامله مسکن با ارزهای دلار و بیت کویین در بازار جلوگیری شود، رواج معامله با رمز ارز «توکن» باعث تجمیع سرمایه های خرد و تمرکز عده ای از فعالان این صنعت در جهش رشد سرعت ساخت و ساز خواهد شد که این مورد تحولات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد خواهد نمود.
ایلاتی تصریح کرد: البته باید اظهار داشت که استفاده از این ارز دیجیتال صرفا در زمینه ساخت و ساز و تجمیع سرمایه های خرد داخل مناسب می باشد و نباید چالشی در جهت خانه دار شدن افراد ایجاد کند؛ توکن سازی می تواند در قسمت املاک و مستغلات تغییرات مثبتی تراکنش های شفاف تر و کارآمدتر، نقدینگی بیشتر، فرصتی برای سرمایه گذاران خرد، بازاری با جریان آزاد و کاهش ریسک معامله را ایجاد نماید.
این کارشناس مسکن اظهار داشت: افراد می توانند با استفاده از «توکن» مسکن را بر مبنای سرمایه ای که دارند متراژی خریداری کنند از یک سو سرمایه گذاری مناسبی برای معامله با یکدیگر است و از طرفی در بازار رمز ارز هم قابلیت معامله دارد؛ اما ابتدا باید زیرساخت ها این رویه ایجاد و مشکلات حقوقی رفع گردد سپس نسبت به این مسئله اقدام نمایند.
پرداخت ۳۴ هزار فقره تسهیلات اشتغالزایی به متقاضیان
سید عباس حسینی مدیرعامل بانک مسکن، اظهار داشت: در جهت توانمندسازی و خودکفایی مددجویان نهادهای حمایتی و افزایش اشتغالزایی کشور، ۳۴ هزار و ۱۲۴ نفر از معرفی شدگان نهادهای حمایتی، تسهیلات اشتغالزایی مجموعاً به مبلغ بیشتر از ۲۶ هزار میلیاردریال پرداخت شده است.
وی با تاکید بر لزوم و اهمیت توانمندسازی مالی مددجویان نهادهایی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی و اولویت این امر در سیاست گذاری های کلان بانک مسکن، اضافه کرد: تمرکز هدفمند بر اشتغال این طیف پرارزش جامعه، باعث افزایش پویایی و نشاط اجتماعی، رشد اقتصادی می شود.
افزایش قیمت مسکن در تهران؛ یک متر خانه ۸۱.۶ میلیون تومان!
به گزارش زارا به نقل از مهر، گزارش «تحولات معاملات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۴۰۳» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و انتشار یافته است.
بر اساس این گزارش، در فروردین ماه سال جاری، تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۱.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۷۵.۶ و ۱۴.۲ درصد کاهش نشان داده است. متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۸۱۶.۳ میلیون ریال بود که حاکی از افزایش ۰.۲ درصدی نسبت به ماه قبل است.
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در فروردین ماه سال ۱۴۰۳ از آن حکایت می کند که از مجموع ۱۵۰۸ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۰.۱ درصد، بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند. سهم مذکور در مقایسه با فروردین ماه سال قبل حدود ۱.۷ واحد درصد افزایش پیدا کرده است.
ساخت ۱۲۸ هزار مسکن مهر بدون آورده متقاضیان
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مهم ترین مولدسازی تاریخ حوزه مسکن درحال روی دادن است، اظهار داشت: ۱۲۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر درحال ساخت است که برای این پروژه ها یک ریال متقاضی واریز نکرده و هیچ وام بانکی ندارند. هیچ ریالی در بودجه به این پروژه ها تخصیص داده نشده اما تمامی آنها به پایان رسیده است.
وی اضافه کرد: عملیات آماده سازی پروژه های واحدهای مسکونی در حال انجام می باشد و در اراضی شهری و روستایی بیشتر از ۱۰۰ هزار هکتار زمین در مدار آمده است.
وی با بیان اینکه هزینه های عملیات آماده سازی اراضی باید از افراد گرفته شود، اظهار داشت: ۸۰ تا ۹۰ درصد از این هزینه ها از افراد گرفته نمی شود و آنرا به سالهای آتی انتقال می دهیم.
ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح کشور
ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، اظهار داشت: طبق دستورالعمل ماده ۲۵ قانون جهش تولید و ساخت مسکن برای کارکنان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در شهر های بروجرد، خرم آباد، بندرعباس و شیراز توافقاتی انجام شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به تفاهمنامه وزارت راه و شهرسازی و ستاد کل نیروهای مسلح، تصریح کرد: بر طبق این تفاهمنامه مقرر شده است که ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برای تأمین مسکن نیروهای مسلح در کشور ساخته شود.
کمبود اتوبوس بین شهری چگونه درمان می شود؟
به گزارش زارا به نقل از مهر، ناوگان حمل و نقل عمومی «اتوبوس» به واسطه هزینه پایین در قیاس با سایر روش های حمل و نقل عمومی، یکی از وسایل نقلیه محبوب برای سفر بین عموم مردم محسوب می شوند؛ البته با وجود این که در سالهای اخیر یکی از دغدغه های مردم، خرید بلیت اتوبوس در بازه زمانی سفرهای پیک تقاضا است؛ مسافران اگر حداقل یک هفته قبل مبادرت به خرید بلیت نکنند، امکان سفر و تهیه بلیت تقریبا محال است.
هم حالا در کشور با کمبود جدی ناوگان عمومی اتوبوس مواجهیم و در همین راستا احمدرضا عامری رئیس اتحادیه شرکتهای تعاونی مسافربری اعلام نمود «کل ناوگان اتوبوسرانی فعال بین شهری در ایران، هم اکنون ۶۵۰۰ اتوبوس است»
استفاده از حمل و نقل جاده ای در سالهای گذشته یکی از مهم ترین گزینه ها برای سفرهای اربعین بوده؛ البته بخشی از این سفرها با ماشین های شخصی صورت می گیرد اما به صورت میانگین ۳۵ درصد از زائرین با حمل و نقل عمومی «اتوبوس» به عتبات مشرف می شوند؛ بر همین مبنا توسعه حمل و نقل جاده ای حائز اهمیت است؛ البته از سالهای گذشته مشکلات گوناگونی زیادی در زمینه کمبود اتوبوس برای سفرهای اربعین و سفرهای داخلی بخصوص در بازه زمانی پیک تقاضا، وجود داشت.
کمبود ناوگان اتوبوس در اربعین سال قبل به قدری چشم نواز بود که ایران برای جبران این مسئله دست به دامان ناوگان جاده ای کشور همسایه ترکیه شد و حدود ۷۰۰ دستگاه ناوگان خارجی استیجاری برای جابه جایی زائرین در دستور کار قرار دادند.
به نظر می رسد ارگان و متولیان واردات اتوبوس در جهت تأمین نیاز کشور تصمیمات جدی ندارند، پاسخگوی شرایط فعلی کدام نهاد است؟
نخستین محموله خودرو های هیبریدی وارد کشور شد
امیرعلی داوود مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد قشم، اظهار داشت: واردات قطعی این خودرو های هیبریدی از چهار برند مطرح (تویوتا، نیسان، لکسوس و سوزوکی) و واردات قطعی خودرو های سواری و تجاری از محصولات هشت برند دیگر توسط یکی از شرکتهای معتبر واردات و صادرات ذیل رویه گمرکی بر مبنای مصوبه هیأت وزیران برای واردات قطعی خودرو در ۲۳ دی ۱۴۰۲ به مناطق آزاد کشور انجام شده است.
وی افزود: بعد از ورود این خودرو های وارداتی به منطقه آزاد قشم توسط شرکت طلوع طلایی کیش، مراحل ترخیص گمرکی و شماره گذاری آنها شروع شده و بعد از آن جهت استفاده شخصی ساکنان جزیره قشم، جزیره کیش و شبکه حمل و نقل عمومی این جزایر به فروش می رسند.
بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر سوخت هوایی در کشور توزیع شد
احمد واحدیان ابوترابی رئیس اداره کل سوخت گیری هواپیمایی کشور، اظهار داشت: در اولین ماه سالجاری، ۱۲۰ میلیون و ۷۸ هزار و ۷۶۷ لیتر سوخت هوایی به تعداد ۱۷ هزار و ۲۵۱ پرواز در ۵۷ مرکز سوخت گیری کشور توزیع شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹/۴ درصد رشد مشاهده می شود.
وی سفرهای نوروزی و بالا رفتن حجم مسافرت های هوایی در کشور را دلیل افزایش مصرف عنوان نمود و اضافه کرد: میزان مصرف سوخت هوایی در فروردین ماه سالجاری نسبت به اسفند ماه سال قبل ۸/۹ درصد رشد داشته است. در ماه یاد شده روزانه به حدود ۵۸۰ فروند هواپیما در ۵۷ مرکز سوخت گیری کشور سوخت رسانی شده است.
ساخت ۱۴۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران صنعتی
ارسلان مالکی مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن از اختصاص زمین برای ساخت بیشتر از ۱۴۰ هزار واحد مسکونی برای تأمین مسکن کارگران و کارکنان بخش صنعت اطلاع داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی، صنعت شهرها را یکی از سیاست های موفق دولت سیزدهم جهت استفاده از همه ظرفیتهای کشور دانست و اضافه کرد: اجرای این طرح در واقع نوعی مشارکت میان دولت و بخش صنعت برای تولید مسکن می باشد.
وی، استفاده از ظرفیت مدیریتی واحدهای صنعتی در ساخت پروژه ها و کنترل کیفی این پروژه ها توسط بخش صنعت را از مزایای این مشارکت برشمرد و افزود: در این خصوص دولت هم همه امکانات موجود برای تسهیل در دریافت مجوزها و امکان ایجاد تسهیلات را به کار می گیرد.
آخرین وضعیت وام ودیعه مسکن اعلام شد
سیداحمد خادمیان مدیرکل دفتر طرح های نهضت ملی مسکن روند عرضه تسهیلات ودیعه مسکن را توسط بانکها شرح داد و اظهار داشت: تابحال به تعداد یک میلیون و ۶۵۴ هزار و ۳۶ نفر از متقاضیان در «سامانه» ثبت نام کردند که از این میزان متقاضی ثبت نام شده، یک میلیون و ۴۶۹ هزار و ۸۷۵ نفر دارای شرایط دریافت وام ودیعه مسکن شناخته شدند.
مدیرکل دفتر طرح های نهضت ملی مسکن در ادامه تصریح کرد: از تعداد واجدین شرایط دریافت وام ودیعه مسکن یک میلیون و ۳۳ هزار و ۳۰۵ نفر به بانکها برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن عرضه شدند که بانکها تابحال با ۴۴۵ هزار و ۶۸ نفر عقد قرارداد کردند.
قطب سرمایه گذاری ملک در منطقه ۲۰ تهران
یکی از مهم ترین محورهای زندگی بشریت حول مساله مسکن عنوان شده و با عنایت به اهمیت بازار مسکن در کشور به علت ارتباط مستقیم با وضعیت معیشت و رفاه زندگی مردم دارد. نوسان قیمت در نقاط مختلف منطقه ۱۹ و ۲۰ تهران، حدود ۳۰ درصد ارزیابی شده که امسال میانگین قیمت آپارتمان های نوساز در محله های خانی آباد و تقی آباد از ۵۵ میلیون تومان بر مترمربع عبور کرده است.
بر اساس این گزارش، طبق محاسبه ناحیه یک مناطق ۱۹ و ۲۰ بالاترین قیمت منطقه را به خود اختصاص داده و در معاملات خاص بعضاً آپارتمان هایی تا ۸۰ میلیون تومان بر مترمربع در آن معامله شده است.
بعد از آن ناحیه ۲ این دو منطقه ذکر شده، قیمت آپارتمان نوساز بیشتر از ۵۰ و کمتر از ۵۵ میلیون تومان بر مترمربع است که بعضاً معاملات خاص تا ۷۰ میلیون تومان بر مترمربع انجام شده است؛ نهایتا در ناحیه ۳، قیمت آپارتمان نوساز کمتر از ۴۰ میلیون تومان بر مترمربع بوده و معاملات فراتر از میانگین چندان مشاهده نمی گردد.
روند سالهای اخیر نشان داده است آینده مناطق ۱۹ و ۲۰ از منظر سرمایه گذاری می تواند قطب سرمایه گذاری همراه با رشد بالا را به همراه خود خواهد داشت.

1403/02/20
13:49:15
0.0 / 5
131
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است