مدیركل نظارت بر طرح های عمرانی تشریح كرد؛

عملكرد وزارت علوم در راهبری مدیریت سبز

عملكرد وزارت علوم در راهبری مدیریت سبز مدیرکل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارائه گزارشی جامع، عملکرد وزارت علوم در راهبری مدیریت سبز را تشریح نمود.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر جمشید اسماعیلی، مدیرکل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم درباب کارهای گروه "راهبری مدیریت سبز" به ارائه گزارشی دراین زمینه پرداخت.
اسماعیلی اظهارداشت: با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، «دستورالعمل مدیریت سبز در دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری» تدوین و در مردادماه سال ۱۳۹۵ به کلیه دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری با فاکتورهای کنترل سیستم های حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع، استفاده از فناوری های پاک و انرژی های تجدید پذیر، حمل و نقل، مدیریت پسماند، مدیریت مصرف آب، کنترل سیستم روشنایی، کنترل تجهیزات اداری و نحوه استفاده از آنها، مدیریت میزان مصرف کاغذ و اقلام مصرفی و فرهنگ سازی و توسعه مدیریت انرژی ابلاغ گردید.
وی درباب تشکیل شورای راهبری مدیریت سبزگفت: تقریباً درتمام دانشگاه ها شورای راهبری مدیریت سبز مطابق با این دستورالعمل، تشکیل شده است. همچنین، در ستاد وزارت عتف نیز این شورا تشکیل و اعضای آن با ابلاغ احکامی از طرف وزیر علوم و معاون اداری، مالی و مدیریت منابع تعیین شدند.
اسماعیلی در ادامه توضیح داد: سیاست گذاری شامل ایجاد" ردیف متمرکز مدیریت سبز" ذیل موافقت نامه های طرح های تملک دارایی های سرمایه ای وزارت علوم در قانون بودجه سنواتی کشور، ابلاغ " الزام تدوین برنامه اجرائی مدیریت سبز و لحاظ نمودن یک درصد از اعتبار سالیانه در یک ردیف جداگانه با عنوان مدیریت سبز در بودجه تفصیلی سالیانه بمنظور تصویب در هیات امنا" از طرف قائم مقام وزیر و رییس هیاتهای امنا و هیاتهای ممیزه وزارت عتف به دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پژوهشی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ و ابلاغ بخشنامه "ضرورت حذف تدریجی ظروف پلاستیکی یک بارمصرف" در دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی از طرف معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت عتف به دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پژوهشی، درخردادماه ۱۳۹۸ و ابلاغ بخشنامه "حذف و ممنوع نمودن چاپ کاغذی پایان نامه ها، رساله ها، گزارش های علمی، گزارش های درسی و یا تکالیف آموزشی رایج در همه مقاطع و رشته ها" از طرف معاون آموزشی وزارت عتف به کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، درحرداد ۱۳۹۸ خلاصه ای از با اهمیت ترین اقدامات کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم است.
وی ادامه داد: از سال ۹۶ تا ۹۹، مبلغ ۱، ۱۷۸ میلیاردریال برای ۲۵۷ پروژه منتخب از ردیف اعتباری مدیریت سبز اختصاص داده شده است. از میان این پروژه ها، تعداد ۱۸۷پ روژه در گروه جمع آوری آب های سطحی و مدیریت آب و پساب، تعداد ۴۶ پروژه در گروه ارتقا کیفی موتورخانه ها و بهینه سازی سامانه های تأسیساتی و تعداد ۲۲ پروژه در گروه انرژی های تجدید پذیر، ممیزی، پایش هوشمند و کنترل مصرف انرژی بوده است. در طول سالهای ۹۶ الی ۹۹ مبلغ ۱۶۶ میلیون ریال باتوجه به ابلاغیه مرکز هیأت امنا در خصوص هزینه کرد یک درصد از اعتبارات سالیانه در زمینه مدیریت سبز و ارائه گزارش عملکرد دانشگاه ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری هزینه شده است.

وی اشاره کرد: ایجاد سامانه پایش عملکرد مدیریت سبز دانشگاه ها، فاز اول "سامانه مدل تطبیقی- تلفیقی رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه های سبز (مدل تراز سبز) " وزارت عتف بمنظور جمع آوری اطلاعات مربوط به فاکتورهای مدیریت سبز و شناخت از عملکرد دانشگاه ها و ایجاد سیاست های تشویقی جهت دانشگاه های برتر در زمینه مدیریت سبز، از نیمه دوم سال ۹۷ و ایجاد سامانه پروژه های مدیریت سبز (ساپمس) بمنظور ایجاد بانک اطلاعاتی پروژه ها و تکمیل اطلاعات مصارف حامل های انرژی، پایش مصارف آب و انرژی در دانشگاه ها ذیل سامانه اداره کل نظارت بر طرح عمرانی درسال ۹۸ و ایجاد سامانه پایش عملکرد مدیریت سبز دانشگاه ها، فاز دوم: "سامانه محاسبه رد پای کربن" دانشگاه ها در سال ۱۴۰۰، برگزاری همایش ملی دانشگاه سبز در سال ۹۵ ودو همایش بین المللی در سالهای ۹۶و۹۸ از دیگر اقدامات این گروه است. همین طور در سالهای ۹۳ تا ۹۷ نمایشگاه هایی از دستاوردهای دانشگا ه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در این جوزه برپا شد.
مدیرکل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم تصریح کرد: پایش مصارف و حامل های انرژی شامل بررسی و تحلیل مصارف برق، گاز و آب بیش از ۱۰۰ دانشگاه، مرکز آموزشی، پژوهشی و پارک علم و فناوری در بازه زمانی سالهای ۹۹-۹۵ که حاکی از کاهش ۳۰ درصدی در مصرف آب، کاهش ۴۵ درصدی در مصرف گاز و کاهش ۱۵ درصدی در مصرف برق است. همین طور استفاده از پوشش گیاهی همساز با اقلیم ازجمله اقدامات بهادار ی دانشگاه های کشور در زمینه درختکاری در سالهای ۹۹-۹۶ غرس تعداد بیش از ۱۳۰۰۰۰۰ اصله درخت همساز با اقلیم اشاره نمود.
ایشان سپس با اشاره به طرح های کاربردی اضافه کرد: طرح های کاربردی شامل تهیه " دستورالعمل اجرائی مدیریت پسماند در دانشگاه ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری " با همکاری کمیته تخصصی مدیریت پسماند در سال ۹۷؛ تهیه "دستورالعمل جامع درختکاری و توسعه همساز با اقلیم فضای سبز در دانشگاه ها" درسال ۹۵، تهیه دستورالعمل " بازنگری فنی آسانسورهای مورد بهره برداری در مراکز آموزش عالی کشور "، درسال ۹۵، تهیه طرح " الگوی قراردادهای نگهداری و تعمیرات تاسیسات دانشگاه ها " درسال ۹۵ و تهیه طرح های " شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب، شبکه آبیاری قطره ای و منابع آب فضای سبز، گزارش تلفیق و مدیریتی"، بمنظور ارزیابی تصفیه فاضلاب های بهداشتی دانشگاه های کشور و استفاده از پساب استاندارد در سیستم نوین آبیاری، سال ۹۵ اشاره نمود.
اسماعیلی در آخر گزارش خود تصریح کرد: در همین راستا تعاملات و تفاهم نامه هایی شامل تشکیل کمیته های تخصصی با همکاری اساتید و صاحب نظران حوزه های مدیریت سبز (با موضوع آموزش فاکتورهای مدیریت سبز با دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی اصفهان و تربیت مدرس)، سازمان ها و ارگان های ذی ربط ازجمله وزارت نیرو، معاونت توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور؛ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ سازمان حفاظت محیط زیست؛ سازمان انرژی های تجدید پذیر و راندمان انرژی برق ایران (ساتبا)؛شرکت بهینه سازی مصرف سوخت منعقد شده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، گروه "راهبری مدیریت سبز " اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی در سال ۱۳۹۲ در ستاد وزارت عتف ذیل معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف راهبری و نظارت بر کارهای مدیریت سبز دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و پشتیبانی از پروژه های مدیریت سبز تشکیل شده است.1400/04/10
12:58:26
0.0 / 5
167
تگهای خبر: آموزش , ارز , استاندارد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است