به بهانه خودكشی ۴دستیار پزشكی در پاویون های تهران؛

فریاد بی صدای انترن ها از جهان به گوش می رسد!

فریاد بی صدای انترن ها از جهان به گوش می رسد! زارا: میزان فرسودگی شغلی، افسردگی و در نهایت خودکشی پزشکان جوان، در این روزها که جهان با ویروسی به نام ˮکروناˮ دست و پنجه نرم می کند، طی 50 سال اخیر تقریباً بی سابقه بوده است، به نحوی که در سراسر جهان، شاهد خودکشی اَنترن های پزشکی(کارورزان) در بعضی از کشورها هستیم.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، پاندمی "کووید-۱۹" در کنار لطمه های مالی و ضرر و زیان های اقتصادی که به مردم سراسر دنیا وارد کرده، لطمه های روحی و جسمی جبران ناپذیری را به بار آورده است.
در این میان، تعدادی از افراد لطمه روحی بیشتری را متحمل شده و می شوند.
اَنترن های رشته پزشکی( کارورز به فرانسوی، اَنترن interne و به انگلیسی، اینترن intern ) همچون افرادی هستند که در این دوران و در سکوت، به شدت لطمه روحی و روانی دیده اند. آثار و گواه این لطمه های روحی، آمار قابل توجه خودکشی میان این قشر در بعضی از کشورها است.
در کشور ما نیز متاسفانه طی چند وقت اخیر برخی از انترن ها و دستیاران پزشکی دست به خودکشی زده اند که آماری مشابه با ایران در فرانسه نیز دیده می شود.
فرانسه، که این روزها وضعیت وخیمی را به لحاظ شیوع ویروس کرونا و آمار مبتلایان و مرگ و میر تجربه می کند، بیشترین آمار خودکشی میان دانشجویان رشته پزشکی را دارد.
خبرگزاری های فرانسوی اعلام نمودند که کارآموزان رشته پزشکی در نقطه شکست مطلق قرار گرفته اند به نحوی که آمار خودکشی آنها در بیمارستان های فرانسه بالا رفته است.
"آن روچر" روانشناس بالینی یک بیمارستان در فرانسه اظهار نمود: این کارآموزان بنظر می رسد نامرئی هستند و در عین حال آنها هم سربازان خط مقدم درمان به شمار می آیند.
فرانسه بیش از ۳۰۰ هزار دانشجوی اَنترن پزشکی دارد که میانگین سنی آنها نیز به ۲۵ سال می رسد.
"ماری سالتن" دانشجوی انترن و نایب رییس اتحادیه کارآموزان بیمارستان های پاریس در همین رابطه اظهار داشت: انترن ها در هفته بصورت شیفت ۴۸ ساعته کار می کنند اما کسی به این مساله اهمیت نمی دهد.
طبق مطالعه ای که طی یک دوره سه ماهه در سال ۲۰۱۹ توسط اتحادیه ملی کاروزان فرانسه انجام شد، کارکردن به مدت ۵۸ ساعت در هفته یک امر عادی بوده ولی با شیوع ویروس کرونا این رقم به ۸۰ ساعت در هفته رسیده است.
گفته شده تمامی انترن ها بصورت ۲۴ ساعته در حالت آماده باش هستند و گِله دارند که حتی یک خواب کوتاه هم نمی توانند داشته باشند.
پس از شروع سال ۲۰۲۱ میلادی، ۵ کارآموز پزشکی در فرانسه خودکشی کرده اند.
در آمریکا، انجمن پزشکان آمریکا و انجمن کالج های پزشکی این کشور مبادرت به شناسایی، آموزش و راهنمایی پزشکان جوان کرده اند.
مسئله فرسودگی شغلی و لطمه های روحی و روانی که به انترن های پزشکی وارد می شود، در این سال ها مسکوت مانده است اما شیوع ویروس کرونا سبب شد رسانه ها به این مسئله توجه نمایند.
این مسئله مربوط به مشکلات سلامت روان این افراد همچون افسردگی، اضطراب و مصرف مواد مخدر است.
البته آمریکا هنوز اطلاعات و آمار دقیقی در مورد تعداد انترن هایی که در دوران کووید-۱۹ خودکشی کرده اند، منتشر نکرده است.
طی چند سال اخیر پژوهشگران آمار خودکشی میان پزشکان در آمریکا را ۴۰۰ نفر در سال عنوان کرده بودند.
"فیتز جرالد" استادیار گروه پزشکی و روانشناسی دانشگاه "راش" اظهار داشت: در دوران پاندمی کووید-۱۹، قرنطینه، ساعات طولانی کار و بدهی های مالی سبب شده دانشجویان رشته پزشکی با مشکلات روانی مواجه شوند.
وی اشاره کرد: دانشجویان پزشکی هم از اعضای خط مقدم درمان هستند و تحت فشار قرار گرفته اند.
بنابر اعلام انجمن دانشکده های پزشکی آمریکا، تقریباً ۳۰ درصد دانشجویان پزشکی از افسردگی رنج می برند و ۱۰ درصد از این دانشجویان به فکر خودکشی هستند. البته دانشکده های پزشکی و بیمارستان ها در حال توسعه برنامه هایی برای شناسایی و کمک به کارآموزان در معرض خطر هستند.
این مرکز در گزارش خود عنوان کرد: آموزش پزشکی دشوار است، دانشجویان این رشته و کارآموزان آن اغلب در محیط های استرس زا، ساعات طولانی کار می کنند.
این امر سبب فرسودگی شغلی در بین آنها می شود که نتایج گسترده ای دارد. این پیامدها می تواند بر عملکرد شغلی این کارآموزان تاثیر بگذارد و بروز خطاهای پزشکی را افزایش دهد.
بسیاری از این کارآموزان در بحران هستند اما فقط یک سوم از این دانشجویان پزشکی به دنبال کمک می روند. دلیل اصلی این امر نیز این است که از عواقبی که ممکنست برای آنها پیش آید، ترس دارند!
برخی از موسسات آموزش عالی و دانشگاه های آمریکایی، برنامه های حمایتی برای دانشجویان رشته پزشکی در نظر گرفته اند و این برنامه ها را بعنوان پروتکلهای بهداشتی لازم عنوان کرده اند.
دانشکده پزشکی دانشگاه های "جان هاپکینز"، "هاروارد" و "تمپل" برای دانشجویان و اعضای هیات علمی رشته پزشکی برنامه های پشتیبانی ارایه داده اند.
علاوه بر این ها، چندین سازمان ملی آموزش پزشکی در آمریکا، بطور فعال در حال پیشبرد اهداف سلامتی این دانشجویان و پیش گیری از بروز فرسودگی شغلی در بین پزشکان هستند.
کانادا نیز در ماه ژانویه مرگ یک دانشجوی جوان رشته پزشکی را اعلام نمود و هشدارهایی پیرامون این مساله صادر نمود. این پزشک جوان که مادر یک پسربچه بود، در ۳۵ سالگی خودکشی کرد. خانواده وی گفتند که استرس ها و فشارهای زیاد شده به سبب شرایط موجود سبب شده که این انترن پزشکی دست به خودکشی بزند.
در انگلیس نیز دانشجویان پزشکی در نتیجه پاندمی کووید-۱۹ با اختلال بزرگ در زندگی و مطالعات خود مواجه گشته اند. خیلی از آنها بصورت داوطلبانه در "سرویس سلامت همگانی"(NHS) فعالیت می نمایند و خیلی از دانشجویان سال آخر نیز زودتر از موعد فارغ التحصیل شده اند. امتحانات آنها لغو شده و علاوه بر آن کرونا سبب شده که این دانشجویان نتوانند به انجام تحقیقات بپردازند.

منبع:

1400/02/21
13:56:45
0.0 / 5
142
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , برند , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است