با حضور جمعی از معاونان و مسئولان وزارت بهداشت

اولویت های سند استراتژیك توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت بررسی گردید

اولویت های سند استراتژیك توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت بررسی گردید به گزارش زارا نشست بررسی اولویت های علمی و اجرایی تحقق اهداف سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت، در سالن اجتماعات شهید احدی با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار گردید.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، در این جلسه دکتر سیماسادات لاری نایب رییس و دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در سیستم سلامت اظهار داشت: این کمیسیون یکی از کمیسیون های چهارگانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی است که پیشبرد امور آن با بهره بردن از ظرفیت های صاحب نظران و اساتید وزارت بهداشت و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی میسر خواهد بود و معاونت فرهنگی و دانشجویی بعنوان دبیرخانه این کمیسیون، تحقق اهداف سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در سیستم سلامت را نیازمند ارتباط همه جانبه و مشارکت بیشتر از پیش بخش های مرتبط وزارت بهداشت همچون معاونت های آموزشی، تحقیقات و فناوری و هم دفتر طب ایرانی می داند تا با تبیین و توجیه راهبردهای این سند، هماهنگی های بین بخشی لازم جهت تصمیم سازی علمی برای کمیسیون و اجرایی سازی اقدامات آن به عمل آید.
همچنین در ادامه دکتر حسام الدین علامه قائم مقام دبیر و دبیر هسته فکری کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در سیستم سلامت اظهار نمود: این کمیسیون باتوجه به اسناد بالادستی و رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی، در خصوص حرکت در مرزهای دانش، نیل به مرجعیت علمی و بهره برداری از آموزه های اسلامی در اصلاح سبک زندگی، چشم انداز خویش را زمینه سازی جهت ایجاد نگرشی کل نگر، فراگیر، اسلامی و قرآن بنیان به ابعاد سلامت انسان با رویکرد میان رشته ای، مسئله محور و مبتنی بر روشمندی قرار داده است.
وی اشاره کرد: کمیسیون درصدد است ملزومات ایجاد نظام حکمرانی علمی در این مساله میان رشته ای را با مدیریت و راهبری پژوهش های قرآن و سلامت از راه تدوین و تبیین مبادی، مبانی، رویکردها و ابزارهای مناسب برای گفت وگوی مشارکتی میان صاحب نظران علوم اسلامی، علوم سلامت و علوم روشی، زمینه لازم را برای فرضیه سازی و عرضه نظریات خرد و کلان، بمنظور حل مسائل جامعه در ابعاد مختلف سلامت فراهم آورد.
علامه اضافه کرد: هدف کمیسیون آن است که با سیاست گذاری و برنامه ریزی های مناسب، از سویی در بهره برداری حداکثری از آموزه های ناب اسلامی در عرصه سلامت کوتاهی نگردد و از طرف دیگر گزاره ای بدون بررسی های دقیق و روشمند به نگرش دینی در حوزه سلامت منتسب نشود و هم نظریه ای بدون قابلیت سنجش، آزمون پذیری و امکان مداخله و ارزیابی در سیستم سلامت جامعه ورود نیابد و بر این اساس، نهایت تلاش و دقت لازم به عمل آید تا از تمامی منابع دینی و علوم مربوط به آن و دستاوردهای روزآمد علمی و دانشی بشر در این راستا به صورت تدریجی، مستمر، پویا و روشمند استفاده گردد. در این راستا نیازمند پژوهش های بنیادین در زمینه های نظری هستیم و همانگونه که در سند هم به آن اشاره شده است ورود عجولانه به حوزه آموزش عالی را صحیح نمی دانیم.

باید تعریف جامعی از انسان شناسی از منظر قرآن عرضه دهیم
همچنین در ادامه دکتر علی اکبرحقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع حاضر اظهار داشت: برای این که بفهمیم ابعاد وجود انسان چیست باید تعریف جامعی از انسان شناسی از منظر قرآن عرضه بدهیم و در حقیقت این راهبرد اصلی و اساسی در این رابطه است؛ در زمینه اجرایی هم ساختارهای موازی مشکل کشورهای توسعه نیافته است و در نگاشت نهادی این ساختارها باید به صورت یک کل به هم پیوسته دیده شوند. برای انجام این امر باید شبکه سازی شود و از ظرفیت همه اساتید و صاحبنظران استفاده گردد، نیماد بعنوان سامانه مدیریت پژوهش می تواند در این راستا به ما کمک کند؛ در صورتیکه در این سامانه یک لاین تحقیقاتی دراین زمینه ایجاد شود و معاونت فرهنگی هم حمایت مالی داشته باشند، به تحقیقات این حوزه مطالعاتی کمک شایانی می شود.
وی اشاره کرد: مبحث بعدی که باید به آن توجه داشت ترجمان دانش و در نهایت گفتمان سازی است، که این گفتمان سازی فقط در داخل وزارتخانه نیست و در بیرون از وزارتخانه هم باید در این رابطه گفتمان سازی صورت گیرد. در زمینه تفسیر قرآن کریم اگر تفسیری ترکیبی با مشارکت بزرگان انجام بپذیرد، از حاصل تضارب آرا، حتما افق های تازه ای به روی ما گشوده خواهد شد.
سپس دکتر نفیسه حسینی یکتا مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل اظهار داشت: باتوجه به این که در این سند ما با دو مبحث آموزش و پژوهش سروکار داریم و اغلب اقدامات و راهبردهایی که در این سند وجود دارند با مبحث آموزش و پژوهش مرتبطند، ایجاد دو کارگروه مجزا نمی تواند نتیجه بخش باشد و در صورتیکه یک کارگروه متشکل از اعضای هسته فکری و نمایندگان تام الاختیار از حوزه آموزش و پژوهش تشکیل گردد، اجرای نقشه جامع و تصویب پروژه های اجرایی سازی سند را تسهیل می کند.
در ادامه دکتر منیژه علوی رئیس گروه مرکز توسعه هماهنگی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری اظهار نمود: برای پژوهش در این عرصه چه برای طرح های تحقیقاتی و چه پایان نامه ها و رساله ها باید متدولوژی و نظام پژوهش تعریف شود و مسیرهای تحقیقاتی بر مبنای آموزه های قرآن مشخص شوند و در این راستا اولویت های پژوهشی مشخص شوند. ارتباط دانشجویان در سطح دانشگاه ها با مفاهیم قرآنی خیلی مهم می باشد و استفاده از پتانسیل مراکز تحقیقاتی و کمیته های تحقیقات دانشجویی و ایجاد همگرایی بین آنها جهت جلوگیری از کارهای موازی و غیر روشمند و اولویت دادن به طرح های کاربردی، حائز اهمیت می باشد.
همچنین در ادامه دکتر لیلا افشار دبیر کارگروه اخلاق پزشکی معاونت آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: ما نیازمند تعریف جامعی از سلامت با نگاه قرآنی هستیم و انسان شناسی قرآنی با ابعاد مختلف آن باید تبیین و تعریف بشود؛ در این صورت برای هر کدام از این ابعاد همچون سلامت جسمی می شود پژوهش های مختلف انجام داد و همچنین در زمینه فقه پزشکی و مطالعات میان رشته ای میتوان مطالعات فراوانی به انجام رساند؛ ولی مبنایی ترین نکته این است که ما تا تعریفی از سلامت و انسان از نظر قرآن نداشته باشیم، شاهد پراکندگی خواهیم بود.
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این نشست، مقرر شد کمیته ای با حضور نمایندگان تام الاختیار معاونت های آموزش، تحقیقات و فناوری، فرهنگی و دانشجویی، دفتر طب ایرانی و مکمل و دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در سیستم سلامت و صاحبنظرانی جهت بررسی، تأیید و اولویت بندی طرح ها و پروژه های در رابطه با سند استراتژیک قرآن و سلامت، تشکیل گردد.
منبع:

1400/02/04
21:12:01
0.0 / 5
411
تگهای خبر: آموزش , ارز , بهداشت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است