ماجرای ابطال یك انتخابات دانشجویی دانشگاه تهران چه بود؟

ماجرای ابطال یك انتخابات دانشجویی دانشگاه تهران چه بود؟ معاون فرهنگی دانشگاه تهران ابطال انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشجویی این دانشگاه از جانب وزارت علوم را غیرقانونی دانست و اظهار داشت: امیدواریم وزیر علوم با تعیین طرف سوم، جهت بررسی موضوع، موجبات بررسی انتخابات و حکم کمیته ناظر را فراهم آورد و ما تا آخرین مرحله مبحث را از راه قانونی و از کانال های در ارتباط با خود دنبال می نماییم.


دکتر مجید سرسنگی در گفتگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به تشریح علت ابطال انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه تهران از جانب وزارت علوم پرداخت و اظهار نمود: متاسفانه این یکی از مواردی است که ما انتظار داشتیم ستاد وزارت عتف با دریافت تصمیمی درست موجبات دلگرمی فعالان دانشجویی در حوزه نشریات این دانشگاه را فراهم آورد. البته من بر این باورم که مدیران دولتی نباید مسائل درخلال خویش را از راه رسانه ها حل کنند؛ رسانه برای ما کاربرد دیگری دارد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه تهران از همان روز اول که به شکل غیر رسمی متوجه شدیم تصمیم ابطال انتخابات فوق در کمیته ناظر بر نشریات معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گرفته شده است، با برقراری تماس و تقاضای مکرر برگزاری جلسات مربوط تلاش کردیم تا مساله را حل نماییم. متاسفانه به هر علتی این جلسه زمانی گذاشته شد که تصمیم گرفته شده بود و اعضای کمیته هم اعتقاد داشتند تصمیم مزبور غیر قابل برگشت است.
معاونت فرهنگی دانشگاه تهران تصریح کرد: به نظر ما نه تنها خلافی در جریان انتخابات دانشگاه تهران رخ نداده بلکه اداره کل فرهنگی دانشگاه و کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی و دیگر فعالان نشریات دانشجویی با دقت و دلسوزی تمام، درست در آغاز پاندمی کرونا، توانستند با برنامه ریزی مناسب، در یک مرحله انتخابات را برگزار کنند.
به گفته دکتر سرسنگی، به لحاظ قانونی برای ورود کمیته مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی وزارت علوم، باید اعتراضی نسبت به انتخابات وجود داشته باشد که خوشبختانه حتی یک اعتراض هم در زمان مقرر واصل نشد. از طرفی ما تمام مستندات لازم را به مسؤلان تقدیم کردیم و امیدوار بودیم دانشگاه تهران با حدود 250 نشریه دانشجویی فعال بتواند در انتخابات نمایندگان دانشجوی کمیته مرکزی نقشی فعال ایفا کند که متاسفانه میسر نشد.
وی افزود: هم اکنون از جانب رئیس دانشگاه تهران نامه ای همراه با گزارش برگزاری انتخابات برای وزیر علوم ارسال شده است و ما امیدواریم ایشان با تعیین یک طرف سوم، موجبات بررسی انتخابات و حکم کمیته ناظر را فراهم نمایند و ما تا آخرین حد مبحث را از راه قانونی و از کانال های در ارتباط با خود دنبال می نماییم و فعلاً نه نیازی می بینیم و نه درست می دانیم که مستندات را از راه رسانه ها منتشر نماییم.
معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران به سیاستگذاری ها کلان فرهنگی در آموزش عالی کشور انتقاد نمود و اظهار داشت: عمیقا معتقدم کار ما در دانشگاه ها، در حوزه فرهنگی به بار نخواهد نشست مگر اینکه در سیاست های کلان آموزش عالی تغییری جدی نسبت به مقوله «فرهنگ در دانشگاه» رخ دهد. به اعتقاد من، آموزش عالی و سیاستگزاران آن باید در کنار پرداختن به آموزش و پژوهش – که البته از اهداف مهم دانشگاه است – حوزه فرهنگ را هم بیشتر به رسمیت شناخته و زمینه رشد و تعالی آنرا در دانشگاه ها بیشتر از پیش فراهم نمایند.
وی اضافه کرد: انتظار ما از ستاد وزارت و خصوصا معاونت فرهنگی و اجتماعی آن این است که بعضی از مشکلاتی را که نمی توان در سطح دانشگاه ها حل کرد، مورد توجه خود قرار دهند. متاسفانه در چند دهه اخیر کمتر دیده شده است که اقدامات ایجابی موثری در این حوزه صورت گیرد. پراکندگی زیاد کار فرهنگی در دانشگاه ها و وجود تعاریف ودیدگاه های گاها کاملا متغایر با یکدیگر در این حوزه، کار را در دانشگاه سخت و گاهی بی حاصل می کند. در واقع حضور قوی تر وزارت عتف در این موضوعات می تواند ناهماهنگی، تفاوت های کلان و بی مورد، دلسردی و نا امیدی دست اندرکاران و شادابی فرهنگی دانشگاه ها را به دا داشته باشد.1400/01/19
11:41:35
0.0 / 5
546
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , زارا , زمینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است