رقابت تیم های دانشجویی در كرسی های آزاداندیشی دانشگاه آزاد به مرحله كشوری رسید

رقابت تیم های دانشجویی در كرسی های آزاداندیشی دانشگاه آزاد به مرحله كشوری رسید به گزارش زارا مرحله کشوری ˮرویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی در کرسی های آزاداندیشیˮ دانشگاه آزاد اسلامی، از نیمه دوم فروردین ۱۴۰۰ در تهران آغاز خواهد شد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر فرزاد جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ازاد اسلامی در نشست "اولین رویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی در کرسی های آزاداندیشی" اظهار نمود: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی هدف غایی انقلاب اسلامی را تحقق تمدن نوین اسلامی بیان فرمودند. ما برای ایجاد تمدن اسلامی از مهم ترین مقدمات آن تحقق دانشگاه تمدن ساز است. دانشگاه به جهت اینکه تمدن ساز باشد باید هم نظریه تولید نماید و هم در جهت این تمدن نیروی انسانی پرورش دهد. این امر نیازمند لوازمی است که همچون آنها میتوان به بحث آزادی اشاره نمود.
وی در این رابطه افزود: بدون آزادی تحقق بلوغ فکری محقق نخواهد بود. اگر ازادی نباشد تمدن سازی هم اتفاق نمی افتد. ازاین رو حاکمیت باید با پرهیز از بی حوصلگی زمینه را فراهم آورد تا آزادی به کمال خود برسد. البته آزادی به مرور زمان باید با منطق و اخلاق منضبط شود.
دکتر جهان بین با اشاره به اینکه ما نمی توانیم به اسم انقلاب و امنیت آزادی را محدود نماییم اضافه کرد: محیط دانشگاه باید به نحوی مدیریت شود که از تحجر و وادادگی در مقابل نظرات جلوگیری شود. شرایط باید به نحوی فراهم گردد که افراد با دوری از جنجال اظهارنظر کند. ما دنبال پرورش عقلانیت هستیم پس باید زمینه انتقاد فراهم گردد. تا همه علایق و سلایق و افکار اظهارنظر کنند و مخاطب، افکار احسنه را تشخیص دهد.
وی خاطرنشان کرد: من معتقدم دانشگاه برای آینده است دانشگاه محل آزمون و خطا است اگر دانشجو هم اکنون خطا نکند جامعه آینده رشد نخواهد کرد. با برگزاری نخستین رویداد ملی رقابت تیمهای دانشجویی در کرسی های آزاد اندیشی دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از این حرکت حمایت کردند. هم اکنون مرحله استانی این رقابتها به پایان رسیده و از نیمه دوم فروردین مرحله کشوری شروع می شود.
دکتر جهان بین در ارتباط با این کرسیها افزود: عنوان کرسی ها برای ما موضوعیت داشته است. هدف ما برد و باخت نیست بلکه هدف رشد افراد در جهت آزاداندیشی است. نکته دوم در برگزاری این کرسیها تنوع حوزه ها در موضوعات است که در این کرسی ها مورد توجه قرار گرفته است و طی آن تمام علایق امکان سخن گفتن داشته اند. سومین مبحث نوآوری در برگزاری این کرسیها تاکید بر تخصص گرایی است. بعنوان مثال اگر تیمی در ابتدا در حوزه فرهنگی ثبت نام کرده است. باید در همان حوزه ادامه دهد.
وی ادامه داد: نوآوری آخر که در این رقابتها اعمال شد استفاده از کلمه منتقد به جای مخالف است. چون که اگر کسی به موضوعی انتقاد دارد. این به معنای مخالفت با آن مبحث نیست. امیدواریم این تکاپوها در دانشگاه آزاد فقط صورت نمایشی نباشد بلکه به صورت اقناعی باشد.

موضوعات گزاره ها را دانشجویان پیشنهاد دادند
در ادامه این نشست دکتر سید کاظم یکانی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اظهار نمود: مهم ترین مبحث در اجرای کرسیهای آزاداندیشی که مدنظر دانشگاه آزاد بود. از زمانی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی چندین بار به صورت گله وار مبحث عدم توجه به کرسیها را در فضای دانشگاهی را مطرح فرمودند. بعد از آن ما با بازخوانی در حوزه کرسیها این کرسیها را عرضه دادیم.
وی افزود: یکی از مهم ترین موضوعات شورای سیاست گذاری کرسیها رعایت چند نکته بود نخستین مطلب بحث ساختاری بود که باید در این کرسیها اتفاق می افتاد. ما ۴ رکن را اجرا کردیم که شامل موافق، منتقد، تیم داوری، کارشناس مجری هستند. البته این کارشناس مجری ها جزو اساتید دانشگاه هستند.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اضافه کرد: مبحث مهم دیگر در این کرسیها بحث گزاره و موضوعها بود. ما دنبال دغدغه دانشجو بودیم پس نخستین پیشنهاد ما این بود که موضوعها را خود دانشجویان انتخاب کنند. و گزاره ها را پیشنهاد دهند.
یکانی در ارتباط با داوری این کرسیها افزود: داوری این رویداد ملی با رعایت اصول واخلاق است. بحث بعدی در داوری ها توجه و رعایت فرآیندهای علمی و منطقی در کرسیها بود. طرح مساله و مهارت فن بیان هم از دیگر مساله های داوری بود. در نهایت هم احاطه و اشراف تیمها به گزاره ها از دیگر موضوع هایی بود که مورد توجه داوران قرار گرفت.

۱۴۵۶ تیم ۴ نفره در سطح کشور حضور داشتند
در انتها این نشست هم دکتر اقراریان رئیس دبیرخانه رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی با گرامی داشتن یاد و خاطره حضرت امام اظهار داشت: ما امروز در دانشگاه ازاد برای تحول آفرینی در فضای دانشگاه تلاش می نماییم.
وی افزود: سعی شده که سطح ملی کرسیهای آزاد اندیشی از نیمه فروردین برگزار گردد.
اقراریان در ارتباط با تعدادتیمهای دانشجویی شرکت کننده در این کرسیها اظهار داشت: در کل ۱۴۵۶ تیم ۴ نفره در سطح کشور حضور داشتند که دو نفر از افراد تیمها شرکت کننده و دو نفر پژوهشگر بودند. از این تعداد ۳۳۶ تیم برپایه سهمه بندی استان ها در سطح ملی این رویداد حضور خواهند یافت. تمام تلاش ما در شرایط کرونا رعایت ضوابط و شرایط پروتکل های بهداشتی است. در این راستا اگر مشکلی پیش نیامد رویدادها به صورت حضوری و در غیر این صورت به صورت مجازی برگزار می شود.
وی در ارتباط با محورهای این کرسیها اظهار داشت: محورها شامل موضوعات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، معماری و سلامت است. بیشترین تیمها از استانهای تهران با ۳۶۳ تیم، مازندران ۱۰۲ تیم، گیلان ۹۲ تیم، بوشهر ۸۳ تیم، فارس ۷۹ تیم، حضور بهم رساندند.
اقراریان در ارتباط با تیمهای حاضر در مرحله کشوری افزود: در محور سیاسی ۳۱۹ تیم شرکت کردند که ۶۴ تیم از آنها در مرحله کشوری حضور دارند. در حوزه اجتماعی ۴۶۶ تیم در کشور حضور بهم رساندند که ۸۹ تیم به مرحله ملی راه یافتند. ۱۱۹ تیم در محور اقتصادی شرکت کردند که از میان آنها ۳۰ تیم در مرحله ملی حضور خواهند یافت. در محور فرهنگی هم ۳۹۳ تیم حضور داشتند که ۷۷ تیم به مرحله ملی راه یافتند. در مبحث سلامت ۱۱۱ تیم حضور داشتند که ۲۶ تیم در سطح ملی حضور خواهند داشت و در نهایت در حوزه هنر و معماری ۵۴ تیم حضور بهم رساندند.
او در آخر اظهار داشت: نحوه برگزاری این رقابتها به این صورت بود که تیمها برپایه گزاره از تیم منتقد آغاز به صحبت می کردند و تیم موافق پاسخ می داد. گفت و گوها ۵ دقیقه ای صورت می گرفت و مجموع امتیازها ۱۰۰ بود که از ۲۰ در نظر گرفته می شد. و امتیازی برای حاضرین در جلسه و امتیازی از مجری کارشناس در نظر گرفته می شد. مقرر است این رویداد در فروردین ماه در تهران برگزار گردد.1399/12/25
13:25:29
0.0 / 5
630
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است