در بررسی ها مشخص شد

فرسودگی شغلی در یك سوم از اعضای هیات علمی بیمارستانی

فرسودگی شغلی در یك سوم از اعضای هیات علمی بیمارستانی زارا: بررسی های یک مطالعه نشان داد که حدود یک سوم اعضای هیات علمی بالینی بیمارستان شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گرفتار فرسودگی شغلی هستند. میزان فرسودگی شغلی در این افراد به نسبت بالاست و می تواند در کارکرد پزشکان تاثیر منفی داشته باشد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، فرسودگی شغلی در اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی می تواند منجر به کاهش عملکرد استادان و در نتیجه اختلال در کارهای آموزشی آنها شود.
فرسودگی شغلی یک پاسخ به عوامل استرس زای عاطفی و درون فردی در طول زمان است که شامل سه بعد خستگی هیجانی، مسخ شخصیتی و کاهش احساس کفایت شخصی می شود. فرسودگی شغلی در اساتید دانشگاه ها منجر به کاهش کیفیت تدریس، فقدان انگیزه در پژوهش و بی تفاوتی نسبت به امور دانشجویان، کاهش انعطاف پذیری و توانایی در به روز بودن آموخته ها در دنیای حرفه ای و همین طور کاهش توانایی مدیریت کلاس می شود.
با توجه به اهمیت فرسودگی شغلی در کادر درمان بیمارستان های آموزشی به ویژه اساتید پزشکی، پژوهشگران با انجام مطالعه ای، این معضل در میان اعضای هیات علمی بالینی بیمارستان دکتر شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران را بررسی نموده و ارتباط آنرا با اضطراب و افسردگی مورد بررسی قرار دادند.
در مدت بررسی از بین ۱۷۰ پرسش نامه توزیع شده بین اعضای هیات علمی ۱۲۳ نفر به پرسش نامه پاسخ دادند. بررسی پرسش نامه ها نشان داد که میانگین سنی افراد شرکت کننده حدود ۴۶ سال بود. ۵۰ نفر خانم و ۸۲ نفر آقا در این مطالعه شرکت کرده بوده و حدود ۱۰ درصد از افراد مجرد بودند.
از بین ۱۲۳ نفر متخصص؛ حدود ۸۵.۵ درصد هیات علمی آموزشی، حدود پنج درصد پژوهشی و حدود ۱۰ درصد متخصصین درمانی بودند. بیش تر از نیمی از افراد شرکت کننده درجه استادیاری، حدود ۳۰ درصد درجه دانشیار و حدود ۱۷ درصد درجه استاد تمام داشتند.
بررسی های این مطالعه نشان داد که ۳۵.۸ درصد از افراد گرفتار فرسودگی شغلی هستند. ارزیابی میزان این مشکل در افراد نشان داد که ۱۴.۶ درصد از افراد گرفتار خستگی شدید، ۹.۸ درصد گرفتار مسخ شخصیت شدید و ۲۶.۸ درصد مبتلا به اختلال عملکرد فردی شدید بودند.
مشاهدات در ارتباط با اضطراب افراد نشان داد که حدود سه درصد دارای اضطراب غیر طبیعی و حدود ۱۹ درصد مرزی بودند و مابقی افراد طبیعی بودند. از نظر افسردگی نیز حدود سه درصد گرفتار افسردگی غیرطبیعی و حدود ۱۰ درصد مرزی بودند و مابقی طبیعی بودند.
پژوهشگران این مطالعه می گویند: بااینکه در این پژوهش به علل بروز بالای فرسودگی شغلی در اعضای هیات علمی پرداخته نشده و نیاز است در مطالعات آینده بر علل ایجادکننده این معظل تمرکز شود؛ ولی بنظر می رسد میزان فرسودگی شغلی در اعضای هیات علمی پزشکی در ایران با دلیلهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مرتبط می باشد.
همچنین بگفته این محققان؛ مسئولیت های بالای همزمان آموزشی، پژوهشی و درمانی که سیستم دانشگاه از اعضای هیات علمی متوقع است، تحمیل فشار کاری بالا به آنها در مقابل پشتیبانی اقتصادی و اجتماعی نه چندان مناسب، نبود سیستم ارزشیابی عملکرد شغلی مناسب و متناسب با واقعیت ها، عدم توجه کافی مسئولیت دانشگاه و بالاتر به نیازهای شغلی و معیشتی اعضای هیات علمی، بازخوردهای نامناسب از جانب رسانه ها و جامعه به ویژه در چند سال اخیر، ازجمله مواردی هستند که موجب فرسودگی شغلی زیاد در این افراد شده است و انتظار می رود در آینده این میزان افزایش نیز پیدا کند.
در این مطالعه میزان اضطراب در افراد با همکاری پاره وقت بیشتر از افراد تمام وقت بود. بنظر می رسد اغلب اعضای هیات علمی بالینی پاره وقت به سبب فعالیت در مراکز درمانی متعدد، فشار کاری و اضطرابی بیشتری را تحمل می کنند.
یافته های این مطالعه حاکی از این است که در حدود یک سوم اعضای هیات علمی بالینی بیمارستان شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گرفتار فرسودگی شغلی هستند.
به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ وجود فرسودگی شغلی، اضطراب و افسردگی می تواند تاثیر بالایی در کارکرد پزشکان داشته باشد و در نتیجه تاثیرات درمانی برای بیماران دارد و لازم است که از جانب سیاست گذاران نظام سلامت بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا با شناخت آن از عوارض ناخواسته فرسودگی شغلی در پزشکان و بیماران جلوگیری شود.
در انجام این مطالعه مهناز پژمان ثانی، نیایش محبی، فرناز اعتصام، امیرعلی سهراب پور و فرزاد فاتحی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی فرسودگی شغلی، افسردگی و اضطراب در اعضای هیات علمی یکی از بیمارستان های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران» در مجله آموزش در علوم پزشکی، انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/11
15:02:47
0.0 / 5
505
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است