رئیس كرسی یونسكو در آموزش محیط زیست:

شرط بقای آینده بشریت، سواد محیط زیستی است

شرط بقای آینده بشریت، سواد محیط زیستی است رئیس کرسی یونسکو در آموزش محیط زیست با عنوان اینکه شرط بقای آینده بشریت، سواد محیط زیستی، توانایی فهم اصول اساسی شناخت محیط زیست و زندگی کردن بر پایه  آنهاست، اظهار داشت: کسب سواد محیط زیستی، مستلزم آموزش و تربیتی است که فهم حیات را در قلب برنامه های خرد و کلان زندگی انسان ها جای می دهد؛ تحصیل سواد محیط زیستی، اولین گام در راه دستیابی به پایداری است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد شبیری در دومین جشنواره و چهارمین همایش ملی آموزش محیط زیست که امروز در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزارشد، اضافه کرد: ما باید دانش محیط زیستی خویش را برای طراحی مجدد و اساسی فناوری ها و نهاد های اجتماعی خود به کار ببندیم تا خلاء و شکاف بین طرح ها و عملکردهای انسانی و سیستم های پایدار محیط زیستی را پر نماییم.
وی تصریح کرد: برای یادآوری تکلیف همگانی برای آموزش محیط زیست و یاددهی- یادگیری در این حوزه، برگزاری این رویدادهای ملی، ضروری به نظر می آید تا بخشی از ذهنیت جامعه و عملکرد حاکمیت را به خود مشغول سازد.
رئیس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار دانشگاه پیام نور همینطور اضافه کرد: خیلی از تهدیدهای محیط زیستی، تخریب منابع و آلوده سازی محیط، پیامد رفتارهای انسانی است و دیدگاه افراد در مورد محیط زیست، نقش مهمی در شکل گیری رفتارهای محیط زیستی مطلوب آنها دارد.
وی راه برون رفت از مشکلاتی پیچیده و به هم وابسته که برخی آنرا به بحران تشبیه کرده اند را تغییر طرز فکر و عمل دانست.
شبیری ابراز امیدواری کرد: این تلاش و رویداد ملی بتواند گامی در نهادینه ساختن وظیفه آموزش و ترویج همگانی محیط زیست، تبدیل دانشگاه پیام نور به قطب ملی و بین المللی آموزش های الکترونیکی و ترکیبی محیط زیستی در جهت تحقق بند (ی) ماده ۸۰ برنامه ششم توسعه و پایه ای برای ادامه روند تلاشهای انجام شده در این حوزه باشد.
آموزش های زیست محیطی در کتب درسی لحاظ شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران امروز در دومین جشنواره و چهارمین همایش ملی آموزش محیط زیست که به صورت آنلاین در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، اضافه کرد: ایران سرزمین شعر، ادبیات، هنر، ادیبان، حکیمان و بزرگان است و در طول تاریخ علم و دانش و فرهنگ از این سرزمین به دنیا سرازیر شده است و این وظیفه تاریخی ماست که در عرصه حفظ محیط زیست هم پیشگام بوده و حرفی برای گفتن داشته باشیم.
وی ادامه داد: اگر نگاهی به متون ادیبان ایران زمین بیندازیم می بینیم که در همه نسل ها، توجه به آب، هوا، حیوانات و محط زیست در فرهنگ ما جای دارد.
ایوبی ضمن اشاره به توجه فقه شیعه به حفظ محیط زیست هم اضافه کرد: در دین هم بارها بر حفظ طهارت آب، رفتار مناسب با موجودات زنده تاکید گردیده است.
وی مهم ترین دلیل بی توجهی افراد به مسائل زیست محیطی را عدم آگاهی از نتایج رفتارهای خود دانست و عنوان کرد: انتظار داریم آموزش های زیست محیطی توسط آموزش و پرورش در کتب درسی لحاظ شده و از راه شبکه های ارتباط جمعی و رسانه ها به تمامی مردم عرضه شود.1399/11/07
13:27:14
0.0 / 5
592
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است