رئیس دانشگاه آزاد تاكید كرد

ضرورت فعالیت خلاقانه و اقتدارآفرین در عرصه علم

ضرورت فعالیت خلاقانه و اقتدارآفرین در عرصه علم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: انتقام سخت از دل جهاد بیرون می آید و یکی از انواع جهاد، جهاد علمی است که بسیار حائز اهمیت می باشد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم گرامیداشت حماسه ۹ دی و نخستین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف و به صورت مجازی برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام الله نهم دی ماه، اظهار داشت: حماسه 9 دی روز نگاه عمیق ملت ایران به اتفاقاتی بود که در سال ۸۸ ظاهر فریبنده ای داشت، اما در واقع نقش براندازی را ایفا می کرد. ملت ایران در این روز نشان داد که با بصیرت می تواند فتنه را تشخیص داده و آنرا رفع کند.
او همینطور با گرامیداشت یاد شهید مقاومت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، عنوان کرد: ایام شهادت این سردار بزرگوار بسیار مهم و قابل تأمل است. شهادت ایشان در بیداری و همبستگی ملت های منطقه نقشی بی نظیر داشته و ان شاءالله سبب سقوط نظام سلطه در منطقه باشد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: بعد از 10 سال که شهدای جهاد علمی به محضر مردم و انقلاب تقدیم شد، سال جاری باردیگر باب شهادت گشوده شد و شهید فخری زاده از میان ما رفت و نظام سلطه بار دیگر چهره خویش را نمایان کرد.
وی ضمن اشاره به بعد علمی انتقام سخت، تصریح کرد: بسیار شفاف و روشن می توان از طریق شهدای جهاد علمی، به این مساله ورود کرد. در جمهوری اسلامی ایران شهدای زیادی در عرصه های مختلف به انقلاب و اسلام تقدیم شده و مردم کاملاً آگاهند که نظام سلطه و استکبارجهانی با تمام وجود می خواهد مانع پیشرفت کشورمان شود.
دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه شهدای هسته ای کشور همچون شهیدان علیمحمدی، شهریاری و احمدی روشن دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف هستند، اظهار داشت: شهید فخری زاده هم که فخر شهدای جهاد علمی است، در ارتباط تنگاتنگی با این شهدای بزرگوار بود و همگی در عرصه جهاد علمی فعالیت داشتند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: حالا سؤالی پیش می آید که چرا ایالات متحده بعنوان شیطان بزرگ و مظهر سلطه گری در جهان، در بین سیل دانش آموختگان این نقطه سیاه را پذیرفته که باید دانشمندانی از جامعه علمی کشور را مورد هدف قرار دهد؟ این مورد یک ننگ تاریخی بسیار بزرگ است، چون که نظام غرب که سال ها تلاش کرده بود نظام علمی خویش را دموکرات، فرهیخته و جهانی شکل دهد، حالا به جایی رسیده که دانشمندان یک کشور را مورد هدف قرار می دهد.
وی با بیان خاطره ای از دیدار با سفیر یکی از کشورهای 1+5 اظهار داشت: زمانی که مشغول فعالیت در دانشگاه شهید بهشتی بودم، در دیدار با یکی از سفرای کشورهای اروپایی این مورد را مطرح کردم که شما سال ها داعیه دار علم بوده اید و معتقدید سیاست در علم نقشی نداشته و علم متعلق به تمام مردم جهان است، اما چگونه است که دانشگاه های کشور ما را تحریم کرده و آنها را بدون حضور در دادگاه محکوم کرده و اعلام می کنید که جهان از برون دادهای علمی دانشگاه های ایران استفاده نکند و در نهایت دانشمندان ما را ترور می کنید. این یک نقطه بسیار سیاه است. سفیر کشور اروپایی در جواب تاکید کرد که حق با شماست و دنیا ضد شما همه چیز همچون علم را گروگان گرفته است.
دکتر طهرانچی در ادامه، ضمن اشاره به سند 2010 کشور انگلستان در عرصه پژوهش، خاطرنشان کرد: در یکی از بندهای این سند آمده است «... ایالات متحده در حال بررسی جایگاه خود است و نقاط ضعف را به شیوه قابل توجهی درک کرده است. گزارش «فراتر از طوفان پیش رو»، یک فراخوان بیدارباش برای ایالات متحده مبتنی بر تهدیداتی است که پیش روی سلطه آنها قرار دارد. این گزارش اثر قابل ملاحظه ای بر مدیریت اوباما داشته است. این عقیده در ایالات متحده وجود دارد که نه تنها در ارتباط با آموزش، بلکه در زمینه صنایع دانش بنیان هم پیشتازی آمریکا در دنیای مشترک به سرعت در حال تحلیل است...»
وی ادامه داد: اساساً این مورد مشخص می کند که نظام سلطه از کجا حاکمیت و سلطه خویش را به دست آورده است. در یک گزارش دیگر که سال 1946 انتشار یافت، خطاب به روزولت تاکید شده بود که برتری و رهبری جهانی در پرداختن به علم اقتدارآفرین به دست می آید. آمریکا از این مساله استفاده نمود. همینطور به سفارش انیشتین 70 هزار نفر را زیر چتر پروژه منهتن جمع کرد و با این فعالیت علمی مشترک، قدرت علمی خویش را نشان داد. در واقع آمریکا قدرت خویش را از راه علم سیستمی اقتدارآفرین در زمینه هسته ای به دست آورد.
دکتر طهرانچی تصریح کرد: جنگ سرد هم زمانی آغاز شد که نخستین فضاپیما به نام اسپوتنیک به فضا پرتاب شد. در واقع اقتدار نظام سلطه یک اقتدار اقتصادی، اسلحه ای و نظامی نیست، بلکه ریشه آن اقتدار علمی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اهمیت علم اقتدارآفرین، اظهار داشت: این مورد می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. این عرصه یک نوع مدیریت بر فرایند علمی است که از درون آن، اقتدار به دست می آید. این اقتدار از نوع انتقام دشوار می باشد. اساساً انتقام سخت از دل جهاد بیرون می آید و جهاد انواع و شیوه های خاص خویش را دارد که یکی از آنها جهاد علمی است.
دکتر طهرانچی با تاکید بر اینکه جهاد علمی به مفهوم تلاش علمی صرف نیست، خاطرنشان کرد: البته که تلاش علمی هم مهم می باشد، اما جهاد علمی امری والاتر، مقدس تر و با یک برنامه و هدف خاص است.
وی با اشاره به اینکه حالا نظام سلطه هم اکنون سلطه خویش را گرفتار صدمه دیده است، اظهار داشت: استکبارجهانی تنها از موشک های ما نمی ترسد؛ آنها حاضرند کشور ما به فناوری ساخت موشک دسترسی پیدا نکند، اما به جای آن، سلاح های خویش را در منطقه حکمفرما کنند. در واقع آنها از فرایند علمی که وجوه خلاقانه، نوآوران و اقتدارآفرین در عرصه علم دارد، می ترسند. آنها نمی خواهند دانشمندان کشور ما به این نقطه از علم برسند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: نظام سلطه کاملاً اعتقاد دارد که جمهوری اسلامی ایران دارای سلاح هسته ای نیست، چون که هر آنچه که باید را در این حوزه بررسی نموده اند. با این وجود باز هم از هسته ای شدن کشور ما می ترسند. استکبارجهانی درمقابل تک مقاله ها نگران نیست، اما زمانی که یک دانشمند مانند شهید علیمحمدی در یک نظام علمی جهت دار به خلق دانش و فناوری از نوع اقتدارآفرین دست می زند، راهی جز ترور او پیدا نمی کنند.
دکتر طهرانچی با تاکید بر اینکه امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی، یک مکتب فکری را بنیان گذاشت، اظهار داشت: حضرت امام(ره) تمام معادلات آمریکایی ها را به هم ریخت و آمریکا و نظام سلطه را تحقیر کرد. نظام سلطه فقط از بعد سیاسی تحقیر نشد، بلکه وقتی دید جوانان کشور با اتکا به خود، به جهاد علمی روی آورده و دانشی را تولید کردند که اقتدارآفرین بود، تحقیر شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اشاره به مبحث انتقام سخت، عنوان کرد: انتقام سخت در وجه علمی، یک نوع جهاد علمی است. یکی از عرصه های جهاد، شهادت و ایثار است. این مورد مهم می باشد که بدانیم نظام سلطه که برای جوانان ما فرش پهن می کند که در کشور آنها درس بخوانند و بورسیه شوند، در آن سوی میدان جوانان دیگری مانند شهیدان احمدی روشن، شهریاری، فخری زاده، رضایی نژاد، طهرانی مقدم و... از همین کشور را که تلاش می کنند علم را به یک مظهر اقتدار برای کشور تبدیل کنند، ترور می کنند.
دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه جهاد به صورت یک نفره صورت نمی گیرد، اظهار داشت: یک جهاد باید فرماندهی و دشمن شناسی داشته باشد. جهاد باید به فتوحات بیانجامد و سبب اقتدار شود. در جهاد، انسان ها باید ازخودگذشتگی و ایثار داشته باشند. باب این جهاد در عرصه علم در کشور باز شده است. مقام معظم رهبری در یکی از سندهای ابلاغی در سال 94 فرموده اند که "جهاد باید برای رسیدن به مرجعیت علمی باشد."
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: مساله انتقام سخت باید مورد توجه قرار گیرد و ملتی که انتقام سخت نگیرد، ذلیل می شود، چون که یکی از عوامل ذلت ملت ها، ترک جهاد است.
وی با اشاره به اینکه یکی از وجوه امروز جهاد در دنیا، جهاد علمی است، خاطرنشان کرد: امروز نظام سلطه که قدرت خویش را از کار علمی به دست آورده، برخی مناطق ممنوعه برای خود ساخته که البته بسیار غلط است. باید بدانیم که ماندن بر صراط جهاد علمی، دارای سختی هایی است و جریان نفوذ و دشمن بیرونی می خواهند اجازه جهاد در این حوزه را به ما ندهند. ازاین رو جهادگران این عرصه باید مراقب باشند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر طهرانچی تصریح کرد: نظام سلطه حریت علمی دنیا را گرفته است و جهادگران علمی کشور باید به این مساله توجه نمایند و ضمن تعامل حداکثری با جهان، تلاش در تولید علم اقتدارآفرین داشته باشند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در انتها ابراز امیدواری کرد: انتقام سخت سردار بزرگ حاج قاسم سلیمانی که نه تنها سردار دل ها، بلکه سردار اقتداربخش بود، از نظام سلطه گرفته شود و این انتقام سخت سبب تزلزل پایه های نظام سلطه شود.1399/10/12
23:28:39
0.0 / 5
532
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , برتر , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است