قائم مقام وزیر علوم اعلام كرد

واگذاری تصمیمات كلان آموزش عالی به شوراهای استانی

واگذاری تصمیمات كلان آموزش عالی به شوراهای استانی به گزارش زارا قائم مقام وزیر علوم از برنامه وزارت علوم برای واگذاری تصمیمات كلان آموزش عالی به شوراهای استانی دانشگاه ها آگاهی داد و اظهار داشت: ما در ستاد وزارت علوم برای اجرای برنامه های خود با فشارهای بیرونی و درونی مواجه هستیم اما باید این فشارها با فرهنگسازی، گفت و گو و تعامل رفع گردد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرضا باقری در نشست روسای دانشگاه های معین که به صورت مجازی در وزارت علوم انجام شد با تاکید بر اینکه وزیر علوم خواهان پیگیری و رسیدگی به سلامت اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها از روسای این مراکز شده است اظهار داشت: برمبنای نامه ای که وزیر علوم به روسای دانشگاه ها ابلاغ نموده است تاکید می شود که این مجموعه ها در تامین سلامت اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها جدیت بیشتری داشته باشند و در صورتی که نیاز هست با پوشش بیمه های تکمیلی و همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی تلاش بیشتری برای حفظ سلامت دانشگاهیان صورت بگیرد.
ایشان سپس اشاره کرد: ما امروز آموزش عالی به نسبت با گذشته رشد و توسعه قابل توجهی پیدا کرده است و در همه استان های ما به اقتضای شرایط ممکنست تفاوت هایی بین دانشگاه ها وجود داشته باشد اما امروزه در همه استانها آموزش عالی از یک قوت و توان نسبتا خوبی برخوردارست. از جانب دیگر وزارت علوم به لحاظ جایگاه قانونی و حقوقی خود دنبال این است که بیشتر به سیاست گذاری و نظارت و ارزیابی مراکز بپردازد.
قائم مقام وزیر علوم همین طور اشاره کرد: وزارت علوم تلاش دارد از وضعیت فعلی که همه کارها را در ستاد انجام می دهد شامل صدور رشته ها، گسترش واحدها و... باید خارج بشود و بیشتر به نقش اصلی یعنی سیاستگذاری و نظارت ارزیابی است بپردازد. بر این مبنا در دوره باقیمانده از دولت باید از فرصت استفاده نمائیم و به اهمیت و نقش جایگاه های استانی دانشگاه ها تاکید نماییم تا در باقیمانده دولت این امر تثبیت شود تا بتوانیم اثرگذاری بیشتر شورای استانی در تصمیم گیری های کلان آموزشی داشته باشیم.
دکتر باقری اشاره کرد: در بخشنامه ای که بتازگی تصویب شده انواع اختیارات زیادی را که می شود به دانشگاه های استانی واگذار کرد را تنظیم کردیم و نهایتا ما به این جمع بندی رسیدیم که اختیارات از بخشنامه خارج و به شورای مرکزی وارد شود تا تصمیمات پخته تری گرفته شود و این امر با حضور روسای دانشگاه ها خواهد افتاد. بدین سبب کارکرد مهم شورای استانی دانشگاه ها تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های کلان آموزش عالی در سطح استانی است.
وی افزود: شورای استانی دانشگاه ها اختیاراتی را در همه حوزه های آموزش عالی خواهد داشت و این اختیارات در شورای مرکزی بررسی و محول خواهد شد. در واقع شورا باید اختیارات اجرائی را داشته باشند اما این اختیارات باید با رعایت اختیارات قانونی دانشگاه ها باشد. در عین حال باید تمهیداتی داشته باشیم که چگونه می توانیم با ظرافت اختیاراتی که شورا دارد و در سطح استانی تصمیم می گیرد را اجرائی نماییم.
قائم مقام وزیر علوم اشاره کرد: به زودی دبیرخانه شورای مرکزی دانشگاه ها تشکیل خواهد شد. تلاش ما این است که بتوانیم در باقیمانده دولت این شورا را تثبیت نماییم. بدین سبب نباید تشکیل این شورا را به اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی منحصر نماییم.
دکتر باقری اشاره کرد: نقش دانشگاه های معین در تشکیل شورای استانی دانشگاه ها بسیار با اهمیت می باشد و آنها بعنوان نماینده عالی وزارت علوم در استان خواهند بود و ما این مساله را به استانداران ابلاغ خواهیم کرد تا توجه خاصی به جایگاه دانشگاه های معین صورت بگیرد. ضمن اینکه درباب ساماندهی مراکز آموزش عالی نیز ما هماهنگی هایی را با ستاد ائمه جمعه کردیم و انتظار می رود این ستاد و نماینده ولی فقیه در استانها و... همراهی بیشتری در این مساله داشته باشند. علاوه بر آن نامه ای نیز به رئیس مجلس ارسال شده است، بااینکه ممکنست در قدرت او نباشد که تمامی دانشگاه ها را درباب این مساله همراه کند اما ما به حساب تکلیف قانونی این مساله را اطلاع رسانی کردیم و انتظار می رود نمایندگان در پیشبرد سیاست های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی همراهی کند.
قائم مقام وزیر علوم همین طور در نامه ای که به وزیر کشور نوشتیم امیدواریم همراهی هایی نیز از طرف استانداران و فرمانداران برای اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی داشته باشند. بااینکه هر چه ما تلاش نماییم باز نیازمند فرهنگسازی برای اجرای طرح فوق هستیم. چونکه آموزش عالی به نحو گسترده ای در بعضی از شهرستان ها واستان ها توسعه پیدا کرده است که باید این طرح ساماندهی اجرائی شود. در استان های بزرگ ما نظیر خراسان، آذربایجان و فارس ممکنست مداخلات زیادی در اجرای طرح نباشد اما این مداخلات در سایر استانها طبیعتا وجود دارد و نیازمند انجام کارهای فرهنگی برای اجرای طرح است.
دکتر باقری اضافه کرد: طی چند سال قبل اتفاقات خوبی در وزارت علوم افتاده است مثلا همکاران هیات علمی ما برای ستاندن مجوز یک نشریه یا مجله علمی باید صدها مکاتبه و یا نامه با ستاد وزارت علوم انجام می دادند اما هم اکنون اختیاراتی که در حوزه نشریات واگذار شد موجب شد هم کاغذ بازی از بروکراسی حذف شود و هم اینکه اساتید آسان تر برنامه های خودرا پیگیری کنند. ضمن اینکه در حوزه ستاندن مجوز راه اندازی پژوهشکده ها نیز این اختیارات به دانشگاه ها داده شد. بدین سبب این اقدامات مهم در ستاد وزارت علوم داده شده است اما باید تلاش نماییم اشکالات نیز رفع گردد.
وی اشاره کرد: ما در ستاد وزارت علوم هم با فشارهای بیرونی مواجه هستیم و هم اینکه با بدنه کارشناسی وزارتخانه این فشارها را داریم که ممکنست به رویه های گذشته عادت دارند. همانطور که روسای دانشگاه ها در بدنه دانشگاه ها با مشکلاتی مواجهند ما نیز در ستاد وزارت این مشکلات را داریم و طبیعی است رویه هایی که اقتضای آموزش عالی 20 سال پیش بوده هنوز افراد مایل به ادامه این رویه ها باشند. پس باید همه کمک نماییم تا گفت و گو و صحبت و رایزنی هم دنبال نوآوری و واگذاری بیشتر اختیارات باشیم و هم برنامه های خودرا پیگیری نماییم. همانطور که دانشگاه ها نیز باید به مسائل کلان دانشگاه ها بپردازندو اختیاراتی را به دانشگاه ها محول کنند. بدین سبب آموزش عالی امروز با آموزش عالی 20 سال پیش قابل قیاس نیست.1399/09/04
15:31:22
5.0 / 5
1169
تگهای خبر: آموزش , ارز , دانشگاه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است