یك مقام مسئول خبر داد:

افزایش تقاضا برای صادرات آبزیان

افزایش تقاضا برای صادرات آبزیان به گزارش زارا مدیركل دفتر بهبود كیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات اظهار داشت: با اجرای پایش ها و پروتكل های بهداشتی در شرایط كرونا، از تیر ماه سال جاری با تقاضای روز افزون صادرات آبزیان روبرو شده ایم.


به گزارش زارا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عیسی گلشاهی اضافه کرد: شیوع کرونا در ماه های نخست سال، حوزه تجارت و توزیع داخلی آبزیان را تحت تاثیر قرار داد به صورتی که مزارع پرورش ماهی و همینطور پرورش دهندگان ماهی در دریا گرفتار انباشتگی محصول شدند.
وی عنوان کرد: بعد از اردیبهشت ماه با تهیه و اجرای دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی و پایش مزارع پرورش آبزیان، به تدریج با انجام صادرات و برطرف شدن ابهامات مردم در خرید آبزیان، شرایط در مزارع پرورش ماهی به حالت عادی رسیده و از حالت انباشت محصول خارج شده ایم.
توسعه فروش الکترونیکی آبزیان در دوران کرونا
گلشاهی درباره اقدامات انجام شده برای رونق بازار داخلی آبزیان در شرایط کرونایی عنوان کرد: توسعه فروش الکترونیکی آبزیان در کشور تا حدی توانست بخشی از محصولات بخصوص ماهی قزل آلا را از مزارع پرورش ماهی خارج کند و فروش را افزایش دهد.
وی به دریافت استاندارد ملی تولید ماهی قزل آلا هم اشاره و افزود: با همکاری سازمان شیلات ایران و سازمان استاندارد ملی کشور، این استاندارد ملی تولید دریافت و برای اولین بار کنسرو ماهی قزل آلا به صورت انبوه و تجاری وارد خط تولید شد.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اضافه کرد: همین مساله باعث شد بخشی از ماهی قزل آلا ساخته شده وارد کنسروسازی ها شود.
وی اظهار داشت: اقدامات برای دستیابی به بازارهای جدید ماهی قزل آلا و تغییر رویه های صادراتی هم به افزایش صادرات و کاهش موجودی انباشت شده این محصول در مزارع پرورشی کمک کرد.
گلشاهی توضیح داد: هم اکنون عمان و امارات بعنوان کشورهای هدف صادرات محصولات آبزی در عرصه های جدید مطرح شده اند ضمن آنکه در شش ماهه اخیر صادرات این محصولات به روسیه و آذربایجان چشم گیر بوده است.
وی درباره عرصه های جدید صادرات اضافه کرد: در گذشته قزل آلای سالمونی تازه به صورت محدود به امارات صادر می کردیم، اما حالا با فراهم شدن بسترهای لازم، صادرات قزل آلای سالمونی و معمولی به صورت منجمد هم به این کشور داریم.
گلشاهی اشاره کرد: صادرات قزل آلا به امارات در سالهای قبل فقط در وزن بالای ۲.۵ کیلو گرم صورت می گرفت، اما حالا در وزن های مختلف، صادرات انجام می شود.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران اظهار داشت: سال جاری قزل آلای سالمونی و معمولی به صورت تازه و منجمد هم راهی بازار کشور عمان می شود.
وی انجام آبزی پروری قراردادی را از دیگر عوامل توسعه صادرات امسال عنوان نمود و عنوان کرد: حالا صادرکنندگان برای کاهش نگرانی از تأمین محصولات آبزی، وارد مذاکره با پرورش دهندگان آبزی در چارچوب آبزی پروری قراردادی شده اند تا بتوانند تولید مشترک داشته باشند و محصولات را پیش خرید کنند.
گلشاهی در بخش دیگری از سخنان خود، کاهش قدرت خرید مردم را از علل کاهش مصرف آبزیان در بازار داخلی دانست و اظهار داشت: میانگین قیمت عمده فروشی هر کیلوگرم ماهی قزل آلای سالمونی از ۲۹ هزار تومان پارسال در پیش از کرونا به حدود ۴۰ هزار تومان امسال رسیده که این مورد در سبد خانوارها هم تاثیر گذاشته است.
وی افزود: هزینه تولید به علت شیوع ویروس کرونا، شرایط سخت تحریم و نوسانات ارزی خیلی بیشتر از قیمت آبزیان در بازار بوده است.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران به افزایش قیمت نهاده ها در حوزه پرورش آبزیان اشاره نمود و اظهار داشت: تخم چشم زده ماهی قزل آلا در گذشته با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می شد، اما حالا با ارز نیمایی یعنی با ۳ برابر قیمت وارد می شود.
وی افزود: برخی از نهاده های دیگر در حوزه پرورش آبزیان مانند خوراک میگو و لارو ماهی هم با ارز نیمایی به دست تولیدکنندگان می رسد.


منبع:

1399/08/24
14:29:11
5.0 / 5
896
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است