معاون پژوهشی وزارت علوم مطرح كرد

اهمیت بحث ارتباط با صنعت در اختصاص دانشجو به اساتید

اهمیت بحث ارتباط با صنعت در اختصاص دانشجو به اساتید به گزارش زارا معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینكه شالوده ارتباط صنعت و دانشگاه در داخل دانشگاه هاست، اظهار نمود: اخیراً در جلسه ای با حضور معاون آموزشی وزارت علوم مقرر شد در پذیرش دانشجو و اختصاص دانشجو به اساتید به بخش ارتباط با صنعت توجه بیشتری شود و در این راستا ظرفیت كل دانشگاه ها نیز درخصوص ارتباط با صنعت مدنظر باشد كه كلیات آئین نامه آن هم به تصویب رسید.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در چهاردهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالیکه ظهر امروز (سه شنبه، 20 آبان) به صورت مجازی و در سالن جلسات دفتر ارتباط با جامعه و صنعت این وزارت برگزار شد؛ با اعلان اینکه در ستاد وزارت علوم، طرح ارتباط دانشگاه و صنعت با جدیت پیگیری می شود، اظهار نمود: در این خصوص یک شورای مرکزی تشکیل شده و تمام موارد این طرح توسط مقام وزارت، معاون پژوهش و فناوری و دفتر ارتباط با جامعه و صنعت با دقت رصد و پیگیری می شود.
رحیمی در عین حال اظهار داشت: سالانه حدود ۷۷ طرح مهارت افزایی برای دانشجویان در دانشگاه های کشور برگزار می گردد که لازم است این دوره ها گسترش یابند و همین طور میزان کیفیت و اثرگذاری این دوره ها نظارت و ارزیابی شده و نتایج آن در اختیار دانشگاه ها قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه حوزه ارتباط با صنعت از نظر زمانی نامحدود بوده و همیشه رو به گسترش است و از نظر کمی و کیفی باید همیشه فعال باشد، اشاره کرد: الان مراکز هدایت شغلی و کاریابی تخصصی در ۴۰ دانشگاه کشور فعال بوده و باتوجه به فعالیت ۱۲۰ دانشگاه دولتی وابسته به وزارت علوم و همین طور دانشگاه های فنی و حرفه ای، پیام نور، جامع علمی کاربردی و آزاد اسلامی در سطح کشور، این دانشگاه ها نیز باید مراکز هدایت شغلی و کاریابی تخصصی را ایجاد کنند.
رحیمی با تاکید بر لزوم شناسایی نیازهای استانها از طرف دانشگاه ها اظهار داشت: طرح آمایش استانها که از طرف سازمان برنامه و بودجه اجرا شده، تمام ظرفیت های هر استان را مشخص کرده و دانشگاه ها باید با بهره گیری از این اطلاعات و همکاری با مجموعه سازمان های استانی در حل مسائل و نیازهای استان خود فعالیت کنند؛ البته برنامه علم و فناوری استانی هم برای ۱۰ استان در دبیرخانه شورای عتف آماده شده که دانشگاه ها می توانند از اطلاعات این طرح نیز در جهت همکاریهای مشترک در امتداد حل مسائل منطقه خود استفاده کنند.
معاون پژوهش وفناوری وزارت علوم با بیان انجام حدود ۸۴۰۰ قراردادهمکاری مشترک دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با سازمان های دیگر اضافه کرد: تعداد این قراردادها باید افزایش یابد و اثربخشی آنها در حل مسائل جامعه و صنعت ارزیابی شود و بهتر است که این قراردادها در گروه های مختلف علمی همچون کشاورزی، علوم انسانی، فنی و مهندسی، هنر و سایر گروه ها به صورت متوازن تقسیم شود.
وی با بیان پیگیری معافیت مالیاتی طرح های پژوهشی دانشگاه ها از طرف وزارت علوم اظهار داشت: در بخشنامه ارتقای اعضای هیئت علمی، انجام طرح های تحقیقاتی و امتیاز آن برای ارتقا مشخص شده است. در بخشنامه جدید نیز مواردی تعیین شده که خود دانشگاه ها بتوانند امتیازاتی برای ارتقای اساتید تعیین کنند.
رحیمی با تاکید بر گسترش همکاری دانشگاه ها و دانشکده های کشاورزی با بخش خصوصی کشاورزی و انجام پروژه های عظیم تحقیقات کشاورزی توسط این مراکز دانشگاهی، اظهار نمود: عمده همکاری دانشگاه های کشاورزی با مراکز تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی است و باتوجه به فعالیت عمده بخش خصوصی در زمینه کشاورزی در مناطق مختلف کشور، همکاریهای مشترک مراکز کشاورزی دانشگاهی با بخش خصوصی ضروری بنظر می رسد.
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی اشاره کرد: بطور مثال ۷۰ درصد زعفران کشور در تربت حیدریه تولید می شود و یا ۷۰ درصد گوجه فرنگی در اسدآباد همدان و ۶۰ درصد چغندر قند کشور در نهاوند تولید می شود. انتظار این است که دانشگاه ها و پژوهشگاه های این مناطق فعالیت بیشتری داشته باشند و بیشترین و بزرگ ترین قراردادها با بخش خصوصی کشاورزی از جانب مراکز دانشگاهی و پژوهشی منعقد شود.
منبع:

1399/08/22
12:56:31
5.0 / 5
819
تگهای خبر: آموزش , ارز , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است