معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تشریح كرد؛

جزئیات ۱۶ نوع وام دانشجویان علوم پزشكی

جزئیات ۱۶ نوع وام دانشجویان علوم پزشكی به گزارش زارا معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت نحوه پرداخت وام های ۱۶ گانه صندوق رفاه دانشجویان به دانشجویان دانشگاه های علوم پزشكی در دو نیم سال تحصیلی جاری را شرح داد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا؛ دکتر بهزاد تدین ضمن بیان این مطلب به تشریح جزئیات وام های اعطاییصندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت پرداخت و اظهار داشت: در حقیقت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ایجاد زمینه مناسب برای رشد استعدادها و کمک به وضع تحصیلی و معیشت دانشجویان مستعد و کم بضاعت کشور را دنبال و این هدف را با کمک به ارتقاء سطح آموزش جامعه از راه اعطای وام تحصیلی به دانشجویان دنبال می کند.
وی درادامه در مورد شرایط مالی صندوق رفاه دانشجویان در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ برای اعطای وام دانشجویی هم اظهار نمود: با عنایت به مشکلاتی که از لحاظ کمبود منابع اعتباری به علت شرایط اقتصادی، تحریم ها و انتشار کرونا در کشور بوجود آمده است، تلاش بسیاری صورت گرفت تا صندوق رفاه دانشجویان بتواند بخشی از نیازهای دانشجویان را در چارچوب وام های دانشجویی رفع کند.
تدین تصریح کرد: باید اظهار داشت که صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت امسال مبلغ وام های سرانه تحصیلی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی را نسبت به سال قبل ۴۶ درصد افزایش داد تا سهمی در رفع مشکلات دانشجویان داشته باشد.
معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برای تمامی وام های ۱۶ گانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، در نیمسال تحصیلی اول سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بالغ بر هزار میلیارد ریال (۱۰۰ میلیارد تومان) به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ اعتبار خواهد شد، اضافه کرد: عملیات پرداخت این مبلغ در نیمسال ابتدایی مهرماه ۹۹ پرداخت خواهد شد و از این قاعده تنها وام دستیاری مستثنی است که بر مبنای شیوه نامه ابلاغی، این وام هم به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت خواهد شد.
تدین تصریح کرد: دارا بودن اولویت نیاز مالی، سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر جهت بازپرداخت تسهیلات دریافتی و ثبت نام در حداقل تعداد واحدهای مورد نیاز طبق مقررات آموزشی همچون شرایطی است که تمامی وام گیرندگان باید دارا باشند. البته در این میان تنها دانشجویان نیمسال آخر می توانند با حداقل نصف واحدهای مورد ضرورت از تسهیلات مورد نظر بهره مند شوند.
به گففته وی؛ صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ۱۶ مدل وام در چارچوب ۵ سرفصل دارد که شامل سرفصل وام های "تحصیلی"، "مسکن"، "ضروری"، "کمک خاص" و "ودیعه مسکن" است. در واقع وام تحصیلی بزرگترین وام اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است که به تمام دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی تعلق می گیرد و برای تسهیل در روند تحصیل دانشجویان است.
معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به مبالغ وام های تحصیلی "دانشجویان مجرد و متاهل" در سال تحصیلی جاری اظهار داشت: مبلغ وام تحصیلی دانشجویان متاهل از سرفصل "وام تحصیلی" که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می گردد، ۳۰۰ هزار تومان در سال ۹۸ بوده است که با رشدی ۴۲ درصدی به ۴۲۵ هزار تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است. بر این اساس وام تحصیلی دانشجویان متاهل در طول یک سال تحصیلی (۱۰ ماه آموزشی) ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به صورت قرض الحسنه خواهد بود.
وی ادامه داد: وام تحصیلی دانشجویان غیر متاهل هم که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می گردد از ۱۳۰ هزار تومان در سال ۹۸ به ۱۹۰ هزار تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است که این وام هم در طول یک سال تحصیلی ( ۱۰ ماه آموزشی) مبلغ یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به صورت قرض الحسنه خواهد بود.
تدین اضافه کرد: در این حوزه به دانشجویان متاهل تحت پوشش نهادهای حمایتی همچون "کمیته امداد" و "سازمان بهزیستی" تا سقف پیشنهادی مصوب هیأت امنا که همان مبلغ ۵۰۰ هزار تومان است وام تحصیلی به صورت ماهیانه پرداخت خواهد شد.
به قول وی، دانشجویان در تمام طول تحصیل و سنوات مجاز آموزشی می توانند وام تحصیلی مورد نیاز خویش را دریافت کنند؛ به دیگر معنا یک دانشجوی کارشناسی تا ۸ ترم تحصیلی می تواند از این نوع وام استفاده نماید، که این مبلغ در طول یک سال که ۱۰ ماه آموزشی را شامل می شود، یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود؛ تمامی این وام ها پس از فراغت از تحصیل در اقساط ۴۸ ماهه دریافت می شود.
تدین در پاسخ به این سؤال که آیا صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای دانشجویان متاهل دارای فرزند هم تسهیلاتی در نظر گرفته است اظهار داشت: با عنایت به این که بعضی از دانشجویان عزیز ما صاحب فرزند هستند، صندوق رفاه طبق برنامه خود و همانند سال های گذشته، برای این دسته از دانشجویان تسهیلاتی تحت عنوان "حق اولاد" پرداخت می کند که این مبلغ برای هر فرزند پارسال مبلغ ۴۰۰ هزار تومان بوده و در سال ۹۹ به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است، که رشدی ۲۵ درصدی را نشان داده است. این وام در طول ۱۰ ماه آموزشی و هر ماه به مبلغ ۵۰۰ هزار ریال خواهد بود.
معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در مورد وام مسکن هم اظهار داشت: در این بخش دو نوع وام شامل "وام مسکن" و وام "ودیعه مسکن" به دانشجویان تعلق می گیرد. وام مسکن به تناسب منابع موجود به دانشجویان غیر بومی و دانشجویانی که در خوابگاه های دانشجویی سکونت ندارند با ارائه اجاره نامه مورد تایید، تعلق می گیرد اما وام ودیعه مسکن تنها به دانشجویان متاهل اختصاص خواهد یافت.
وی افزود: اتفاق مثبتی که در این عرصه رخ داده است، افزایش ۲۰ درصدی "وام مسکن دانشجویان مجرد" و ۱۵ درصدی "وام مسکن دانشجویان متاهل" در سال ۹۹ است. بر این اساس وام مسکن مجردی پارسال یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بوده که در سال ۹۹ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزوده شده است، وام مسکن دانشجویان متاهل هم پارسال مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که امسال به ۳۰ میلیون ریال افزوده شده است.
بنا بر تاکید تدین؛ حداکثر سنوات مجاز جهت استفاده از سرفص وام های "تحصیلی" و "مسکن" در طول تحصیل با رعایت مقررات آموزشی و طبق دستورالعملی که توسط صندوق تعیین می شود برای دوره کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۴ نیمسال تحصیلی، دوره کارشناسی پیوسته حداکثر ۸ نیمسال تحصیلی و دکترای عمومی ۱۴ نیمسال تحصیلی است.
معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تصریح کرد: صندوق رفاه دانشجویان در هر ماه وام مسکن به دانشجویان خود اعطا می کند که این وام منافاتی با وام تحصیلی ندارد و یک دانشجو می تواند از هر دو ردیف "وام تحصیلی" و "وام مسکن" استفاده نماید. سرفصل وام ودیعه مسکن هم به کلیه دانشجویانی متاهل در سه گروه در مقاطع عادی و تحصیلات تکمیلی و با مبالغ مختلف تعلق می گیرد.
وی تصریح کرد: وام ودیعه مسکن گروه اول شامل دانشجویان محصل در دانشگاه های علوم پزشکی و موسساتی که زیر نظر وزارت بهداشت در استان تهران دانشجو پذیرش می کنند همچون دانشگاه های علوم پزشکی"ایران"، بقیه الله"، "علوم بهزیستی"، "تهران"، "شهید بهشتی"، "ارتش"، "تربیت مدرس" و موسسات "انستیتو پاستور ایران"، "انتقال خون"، "هلال ایران"، "رویان" و "شاهد" تعلق می گیرد.
تدین اظهار داشت: بر این اساس تسهیلات "ودیعه مسکن مقاطع عادی گروه ۱" مبلغ ۱۵ میلیون تومان بوده که به ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزوده شده و دانشجویان با عرضه اجاره نامه می توانند از این وام به مدت یک مرتبه در طول تحصیل استفاده کنند. در این تقسیم بندی، به دانشجویان محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (دانشجویان PH.d و دکتری) گروه ۱، سال قبل مبلغ ۲۰ میلیون تومان اعطا شده که امسال این مبلغ به ۲۵ میلیون تومان افزوده شده است.
به گزارش مفدا؛ معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اظهار داشت: وام های ضروری به دانشجویانی که در نتیجه یک رویداد با مشکل مواجه می شوند و برای یک مرتبه در طول مدت تحصیل اعطا می شود که سقف آن در مقاطع عادی از ۶ میلیون ریال به ۱۰ میلیون ریال افزوده شده است که رشدی ۶۷ درصدی را نشان داده است و در مقطع تکمیلی هم از ۱۰ میلیون ریال به ۱۶ میلیون ریال امسال افزوده شده که حاکی از رشدی ۶۰ درصدی است.
وی ادامه داد: دانشجویان تنها یکبار در طول تحصیل خود مجاز هستند تا از این نوع وام استفاده کنند، اما از آن جایی که دغدغه ما در صندوق، ایجاد رفاه و آسایش برای دانشجویان است، در حال ارائه پیشنهادی به اعضای هیأت امنا هستیم تا بعضی از دانشجویان همچون دانشجویان پزشکی که سنوات تحصیلی طولانی تری به نسبت دیگر دانشجویان دارند، بتوانند بیشتر از یک مرتبه از این وام استفاده کنند.
تدین اضافه کرد: در مورد کمک های خاص به دانشجویانی که گرفتار بیماری های خاص و یا صعب العلاج هستند، از سرفصل وام "بیماری های خاص"، سال قبل مبلغ ۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض اعطا شده است، که این مبلغ در سال ۹۹ به ۳۰ میلیون ریال افزوده شده و دانشجویان عزیز نیازی به بازپرداخت آن ندارند.1399/08/15
23:16:12
5.0 / 5
1145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است