اشتغال زایی برای زنان سرپرست خانوار در فضای مجازی

اشتغال زایی برای زنان سرپرست خانوار در فضای مجازی به گزارش زارا سایت های خرید و فروش آنلاین چه تاثیری در اشتغال زنان خصوصا سرپرستان خانوارها داشته است؟به گزارش زارا به نقل از مهر، چهار زن در امتداد خط باریک آفتاب که از لای درز پنجره ها به زیرزمین نفوذ کرده، نشسته اند؛ پارچه بزرگی را در دست گرفته اند و هر کدام گوشه ای از آنرا می دوزند. نور خورشید روی پارچه افتاده و نقش رنگارنگ گل های بهاری را به رقص آورده است. مقرر است یک رومیزی بزرگ از آن دوخته شود. یکی از زن ها سرپرست خانوار است و دیگری اخیرا همسرش را از دست داده. دو نفر دیگر هم چند ماهی است که ازدواج کرده اند اما همسرانشان به علت مشکلات کارخانه، مدتی است که حقوق دریافت نکرده اند. صاحب کارگاه خیاطی، زنی میانسال است که نیروهای کارگاهش را از میان زنان سرپرست خانوار برگزیده است. می گوید: «سه ماه پیش در سایت های خرید و فروش آنلاین مانند دیوار آگهی استخدام تعدادی خیاط زن دادم. از بین ده ها نفری که تماس گرفتند، آنهایی که بیشتر از همه نیازمند کار بودند را انتخاب کردم چون خودم هم در گذشته شرایط مشابه داشتم و سرپرست خانوار بودم.»
هر چهار زنی که در خیاطی کار می کنند از راه سایت دیوار با کارگاه آشنا شدند و از ۲ ماه پیش کارشان را شروع کردند. زهرا ۴۵ ساله است. همسرش راننده اتوبوس بود که ۶ ماه پیش در یکی از جاده های برون شهری تصادف کرد و جان خویش را از دست داد. از آن موقع تأمین هزینه زندگی خود و دو فرزند نوجوانش بر عهده اوست. می گوید: «من از نوجوانی خیاطی می کردم و همیشه دوست داشتم برای خودم کارگاهی داشته باشم اما به علت شرایط زندگی و فقر، نتوانستم. در گذشته کم و بیشتر از دوست و آشنا سفارش دوخت می گرفتم تا اینکه ۶ ماه پیش همسرم در یک تصادف فوت کرد. برای تأمین هزینه ها راهی جز خیاطی نداشتم اما سفارش آنچنانی به دستم نمی رسید. تا اینکه یکی از دوستانم گفت در سایت دیوار به دنبال آگهی استخدام بگردم. همین کار را هم کردم و با آگهی کارگاه روبرو شدم.» زهرا سوزن را در خطی مستقیم به جان پارچه می اندازد و گوشه های آنرا با ظرافت می دوزد. همانطور که اضافه نخ را با دندان می برد، ادامه می دهد: «بعد از اینکه به کارگاه آمدم با صاحب آنکه زنی میانسال است صحبت کردم و قرار شد در ازای روزی ۶ ساعت کار، ماهانه یک میلیون تومان حقوق بگیرم. این درآمد آنچنان زیاد نیست اما از هیچی بهتر است.»
زنان نیمی از جمعیت ۸۲ میلیون نفری ایران را می سازند اما در بهترین شرایط اقتصادی، سهم شان از میزان اشتغال، حدوداً یک چهارم مردان است. آخرین گزارش مرکز آمار نشان داده است نرخ بیکاری زنان طبق الگوی سال های گذشته، تقریباً دو برابر مردان است. تا آخر تابستان ۹۸، از بین ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بیکار ایران، حدود یک میلیون نفر زن بوده اند که نرخ ۱۸.۲ درصدی را نشان می دهد؛ این رقم برای مردان حدود ۸.۶ درصد است. از طرفی حدود ۲۱ میلیون زن خانه دار در ایران وجود دارد که در زمره جمعیت غیر اقتصادی قرار می گیرند. عمده این شهروندان به گوشیهای هوشمند و فضای مجازی دسترسی دارند ازاین رو طبیعی است که اینترنت، با ایجاد دسترسی ساده و سریع به مشتری، بهترین گزینه برای زنان، خصوصاً خانه دارها برای اشتغال باشد.
۵ دستگاه چرخ خیاطی در کارگاه وجود دارد که همه شان در سکوت فرو رفته اند. کار با آنها چند ساعت پیش تمام شده و حالا دوخت با دست انجام می شود. در کنار زهرا، زنی ۳۲ ساله نشسته که همسرش چند ماه است از کارخانه محل کارش حقوق دریافت نکرده است. ناهید می گوید: «حدود یک سال است که ازدواج کرده ام. همسرم در یک کارخانه کارتن سازی کار می کند که ماهانه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق می دهند اما الان ۵ ماه است که به علت شرایط اقتصادی، حقوق شان عقب افتاده. من از بچگی از مادرم خیاطی یاد گرفتم. سه ماه پیش وقتی داشتم آگهی فروش وسایل آشپزخانه در سایت دیوار را می دیدم، دستم به یکی از گزینه ها خورد و اتفاقی آگهی استخدام در کارگاه آمد. همانجا به شماره اش زنگ زدم و پس از رجوع حضوری، استخدام شدم. حقوق من اینجا حدود ۸۰۰ هزار تومان است چون بیشتر از ۵ ساعت نمی توانم کار کنم.»
زهرا و ناهید همچون زنانی هستند که از راه سایت هایی مانند دیوار موفق به پیدا کردن محلی برای اشتغال شده اند. در کنار آنها، زنانی هم هستند که از راه فضای مجازی، دامنه شغل خویش را گسترش و درآمدشان را افزایش داده اند. سمیه در حاشیه شهر سمنان زندگی می کند و کارش رنگ آمیزی گلدان ها و بشقاب های سفالی است. او از چند ماه پیش در سایت دیوار آگهی فروش بخشی از این گلدان ها را داده و موفق شده ماهانه حدود ۵۰۰ هزار تومان به درآمد خود اضافه کند. می گوید: «همسرم کارگر است و ماهانه حدود ۱.۵ میلیون تومان درآمد دارد. برای تأمین هزینه ها باید هردویمان کار نماییم. من این گلدان ها و بشقاب ها را از تولیدکننده می خرم و با کمی سود به مشتری ها می فروشم. چند وقت پیش در سایت دیوار آگهی دادم. ماهانه حدود ۵۰۰ هزار تومان از این طریق درآمد دارم.»
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/06/11
23:03:56
5.0 / 5
1757
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است