دنبال برگزاری مجازی انتخابات كانون ها، انجمن ها و نشریات دانشجویی هستیم

دنبال برگزاری مجازی انتخابات كانون ها، انجمن ها و نشریات دانشجویی هستیم مدیر كل فرهنگی وزارت بهداشت در نشست «مدیران فرهنگی دانشگاه های علوم پزشكی كشور» با اشاره به تقویت فعالیتهای فرهنگی در فضای مجازی و الكترونیك عنوان كرد: ما اعتقادی به عدم برگزاری جشنواره های مختلف نداریم و فعالیتهای فرهنگی، جهادی، آموزشی و پژوهشی دانشجویان ما به رغم شیوع كرونا درحال پیگیری است. در زمینه انتخابات كانون ها، انجمن ها، تشكل ها و نشریات به دنبال برگزاری انتخابات مجازی هستیم.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر حسن زائری لطف در نشست «مدیران فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور» که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، در سخنانی ضمن تبریک ولادت حضرت معصومه(س) و آغاز دهه کرامت عنوان کرد: خوشبختانه فعالیتهای فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در روزهای انتشار کرونا در کشور تعطیل نشد و پویش های خوبی در این دوران به راه افتاد که جا دارد از تلاشهای دانشجویان، مدیران فرهنگی و تمام دست اندرکاران این حوزه تقدیر و تشکر کنم.
وی اضافه کرد: در جهت گسترش دامنه فعالیتهای «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» چندین مسابقه و فعالیت فرهنگی و کشوری را طراحی و اجرا کردیم. مسابقه «کروناپلی» ویژه فرزندان پرسنل وزارت بهداشت سراسر کشور توسط دانشگاه علوم پزشکی جهرم طراحی و با حمایت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارتخانه برگزار گردید.
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت عنوان کرد: جشنواره «کرونا کست» در جهت پویش دانشجویی مقابله با کرونا توسط دانشگاه علوم پزشکی اردبیل طراحی شد. همینطور دانشگاه علوم پزشکی همدان جشنواره «بازدم» را با هدف بهره گیری از نوآوری و خلاقیت دانشجویان در عرضه اطلاعات و آموزش مردم و هم تقویت حس مسئولیت اجتماعی در بین دانشجویان برگزارکرد.
این مقام مسؤول افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در این زمان به برگزاری جشنواره های گوناگونی چون جشنواره ملی دانشجویی «عکس موبایلی عهد جانانه» با هدف فرهنگ سازی درجهت مقابله با ویروس کرونا اقدام نمود. جشنواره شعر طنز «نمکدان»، مسابقه بین المللی کارتون «ما کرونا را شکست می دهیم»، جشنواره بین المللی کارتون و... همچون فعالیتهای موثر در این ایام بود.
وی بیان نمود: جشنواره کشوری «فیلم ۱۰۰ ثانیه ای» در جهت پویش دانشجویی مقابله با کرونا و با هدف فرهنگ سازی برای مقابله با ویروس کرونا ویژه استادان، کارکنان و دانشجویان توسط دانشگاه علوم پزشکی البرز طراحی و اجرا شد و دانشگاه های علوم پزشکی کاشان و لارستان در حوزه کلیپ و نماهنگ فعال می باشند.
زائری لطف با اشاره اینکه هم اکنون مبحث پشتیبانی از دانشجویان نیازمند در سطح تمام دانشگاه های کشور به صورت فردی و موردی در حال اجرا می باشد، اظهار داشت: با ایجاد «پویش سهم من» سعی کردیم تا به کمک های جامعه دانشگاهی انسجام بیشتری ببخشیم و در ضمن از ظرفیت مؤسسات حمایتی کشور بهره ببریم. پیشنهاد اولیه اجرای این پویش توسط خود دانشجویان و کانون های دانشجویی عنوان شد. کانون های هلال احمر، سلامت و خیریه در تعامل و همفکری باهم به این نتیجه رسیدند که شیوه کمک به دانشجویان نیازمند باید نظام مند شود و در این راستا پیشنهاد ایجاد «پویش سهم من» را عرضه دادند. البته پیش از این فعالیتهای خیریه و حمایتی در سطح تشکل های سیاسی، انجمن های علمی و کانون های فرهنگی اتفاق می افتاد اما به انسجام بخشی بیشتری نیاز داشت.
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در این جلسه درباره بهره بردن از نتایج «یافته های پیمایش ملی سنجش سرمایه فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور» که توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مشارکت مدیران فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور انجام شده است، اظهار داشت: هر نوع مداخله شامل سیاست گذاری و برنامه ریزی در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی و تدوین بسته های فرهنگی نیازمند سنجش دقیق و علمی وضع موجود است و می تواند به رشد کمی و کیفی عرصه فرهنگ در دانشگاه ها کمک نماید. خوشبختانه این پیمایش با مشارکت گسترده دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی به ثمر نشسته و می تواند بعنوان نقشه راه سیاست ها، برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی در نظر گرفته شود.
وی اضافه کرد: برنامه های فرهنگی ما همچون جشنواره سیمرغ و تیتر ۱۲در حال پیگیری است و در زمان های اعلام شده در بهمن ماه جشنواره تیتر را با مشارکت وزارت علوم و جشنواره سیمرغ را در اسفندماه برگزار خواهیم کرد. اما هدف ما این است که کارهای خودمان را در جهت فعالیتهای الکترونیک سازماندهی نماییم.
زائری لطف کوشش برای برگزاری جشنواره های مختلف را با رعایت پروتکل های بهداشتی مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: ما اعتقادی به لغو جشنواره های مختلف نداریم و فعالیتهای فرهنگی، جهادی، آموزشی و پژوهشی دانشجویان ما به رغم شیوع کرونا درحال پیگیری بوده است. در زمینه انتخابات کانون ها، انجمن ها، تشکل ها و نشریات به دنبال برگزاری انتخابات مجازی هستیم. همینطور با توافق دکتر سیما سادات لاری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی بناداریم با عنایت به فعالیت کانون ها، انجمن ها و نشریات مبالغی را صرفاً در جهت گسترش فضای فرهنگی به دانشگاه ها اختصاص دهیم.
انتخابات مجازی کانون ها
سیده مریم حسینی رئیس اداره کانون های فرهنگی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی در این جلسه بیان نمود: کانون های فرهنگی نخستین نهادی بود که قرعه فال جهت مجازی کردن انتخابات و فعالیتهای آن به نام افتاد. مدت ها بنا بود که اطلاعات فیزیکی را به اطلاعات سامانه ای بدل نماییم که خوشبختانه این اتفاق در چند گام در حال اجرا می باشد. هم اکنون دانشگاه های علوم پزشکی یزد، شهیدبهشتی، اصفهان و اهواز به صورت پایلوت مبادرت به عضوگیری و ثبت اطلاعات کانون ها کرده و در گام های بعد انتخابات کانون ها، انتخابات مجامع و درخواست فعالیت و اعطای مجوز را دستور کار داریم.
وی اضافه کرد: کانونی که پس ابلاغ رسمی فعالیت سامانه، اطلاعات خویش را ثبت نکند از نظر ما رسمیت نخواهد داشت. امیدوار هستیم تا آخر فصل تابستان دانشگاه هایی که آماده فعالیت هستند انتخابات خویش را از راه این سامانه انجام دهند.
کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی نشریه مستقل نیستند
حجت حجازی زاده رئیس اداره نشریات و تشکل های اسلامی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت هم در این جلسه عنوان کرد: هم اکنون لیگ های منطقه ای در حوزه نشریات دانشجویی در سه منطقه شمال غرب، جنوب و غرب در حال برگزاری است. در مواردی هم کارگاه های آموزشی و حقوق نشریات به صورت مجازی برگزار گردید که جای تقدیر و تشکر دارد. ما هم با توسعه سامانه کانون های فرهنگی شرایط را برای کمیته های ناظر بر نشریات دانشگاهی فراهم کردیم.
وی اضافه کرد: سامانه ای از راه خانه نشریات در حال طراحی است که بزودی از آن رونمایی خواهد شد. در این سامانه نشریات بارگذاری شده و تیراژ، سابقه و شرایط نشریه اعلام و ارزیابی می شود. این کار به وحدت رویه و بایگانی کردن نشریات دانشجویی کمک خواهد نمود و از جهت کمی و کیفی نشریات را رتبه بندی می کند.
حجازی زاده درباره بررسی کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی عنوان کرد: در جلسات شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت مقرر شد که این صفحات و کانال ها بعنوان یک نشریه مستقل در نظر گرفته نشوند و رفتاری مشابه آنها نداریم اما برای ساماندهی صفحاتی که بالای ۵ هزار عضو دارند کار ثبت اطلاعات صورت می گیرد.
انتخابات انجمن های علمی دانشجویی مجازی برگزار می شود
محمد پور قاسم رئیس اداره انجمن های علمی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت هم در این جلسه در مورد مدل اجرایی انتخابات انجمن های علمی امسال توضیح داد: انتخابات انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور معمولا در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می شود، اما سال جاری با عنایت به شرایط کنونی کشور به علت شیوع کرونا و ممنوعیت برگزاری جلسات حضوری، این انتخابات به شهریورماه سالجاری موکول شده و مقرر است بعد از فراهم شدن زیرساخت های لازم به صورت مجازی برگزار گردد.
سید نصرت الله موسوی دبیر ستاد مرکزی فعالیتهای جهادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت هم در انتها این نشست توضیحاتی درباره فعالیتهای جهادی عرضه داد و اظهار داشت: روال کار بر این بوده که در فروردین و اردیبهشت ماه به ارزیابی عملکرد دانشگاه ها در حوزه فعالیتهای جهادی پرداخته و در خردادماه وضعیت دانشگاه ها را بررسی و به آنها اعلام می کردیم، اما چون در انتهای سال قبل بارگذاری اطلاعات با تاخیر انجام شد این کار در حال پیگیری است.
به گزارش مفدا، در این جلسه دکتر حسن زائری لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، سیده مریم حسینی رئیس اداره کانون های فرهنگی، حجت حجازی زاده رئیس اداره نشریات و تشکل های اسلامی، محمد پورقاسم رئیس اداره انجمن های علمی و سید نصرت الله موسوی دبیر ستاد مرکزی فعالیتهای جهادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت حضور داشتند. بررسی و تبادل نظر در زمینه "انتخابات مجازی کانون های فرهنگی"، "انجمن های علمی"، "تشکل های اسلامی" و "کمیته ناظر بر نشریات"، "پویش بهار همدلی"، "پویش سهم من"، "فضای فیزیکی نهادهای دانشجویی"، "خانه نشریات" و "رتبه بندی نشریات دانشجویی"، "پیمایش سرمایه فرهنگی" همچون موضوعات و مباحث مورد بحث و تبادل نظر در این جلسه بود.
منبع:

1399/04/04
19:36:36
5.0 / 5
2208
تگهای خبر: آموزش , ارز , بهداشت , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است