معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه اعلام كرد

نحوه بازگشایی خوابگاه های دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی

نحوه بازگشایی خوابگاه های دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به گزارش زارا معاون دانشجویی و فرهنكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به اسكان 4000 دانشجو در خوابگاه های این دانشگاه در روزهای قبل از كرونا، اشاره كرد: بعد از بازگشایی دانشگاه فقط اسكان دانشجویان دارای واحدهای عملی در خوابگاه ها امكان پذیر است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی امام هادی اظهار داشت: باتوجه به اعلام معاونت آموزشی دانشگاه هم اکنون فقط اسکان دانشجویان دارای واحدهای عملی یعنی انترن ها، رزیدنت ها، ترم های بالای پرستاری، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در خوابگاه های دانشگاه امکان پذیر است.
وی با اشاره به تهدیدها و فرصت های پاندمی کرونا اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا در جامعه فرصتی بود که بستر مناسبی برای بسط آموزش های مجازی و الکترونیکی فراهم نمود و تهدیدی بود که بطور ناگهانی تمامی مسائل معیشتی، آموزش، تغذیه و اسکان را تحت شعاع قرار داد.
فعال بودن سه خوابگاه دانشجویی دانشگاه بعد از شیوع کرونا
امام هادی با اشاره به فعال بودن سه خوابگاه دانشجویی دانشگاه بعد از شیوع ویروس کرونا اضافه کرد: دانشگاه دارای ۱۵ خوابگاه با ظرفیت تقریبی حدود ۴۰۰۰ دانشجو است که بعد از تعطیلی آموزش و عزیمت دانشجویان خوابگاهی به شهرستان خود تمامی آنها ضدعفونی شدند. اما حضور دانشجویان بالینی در عرصه خدمت رسانی در بیمارستان ها عملا منجر به بازنگه داشتن سه خوابگاه؛ دو خوابگاه دخترانه و یک خوابگاه پسرانه شد.
به گفته وی عمده دانشجویان ساکن در این خوابگاه ها، انترن، رزیدنت و یا ترم های بالای پرستاری بودند. برخی از پرستاران شاغل در ستاد کرونا یا بیمارستان های غیر دانشگاهی نیز در خوابگاه های مذکور اسکان یافته بودند تا خللی در انجام وظیفه آنان وارد نشود.
توزیع سبد غذایی و بهداشتی بین دانشجویان ساکن خوابگاه ها
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه با اشاره به اسکان حدود ۱۵۰ نفر در ۱۵۰ اتاق سه خوابگاه مذکور اشاره کرد: از شروع ورود این افراد تمامی مسایل رفاهی و بهداشتی و تغذیه ای آنان را تحت پوشش قرار دادیم. سبدهای غذایی شامل مواد بسته بندی و عموما کنسروی به صورت هفتگی در اختیار آنان قرار می گرفت و از سه هفته پیش گوشت و مرغ نیز به این سبد غذایی افزوده شد تا طبخ آنها توسط خود دانشجویان انجام پذیرد.
به گفته وی سبد بهداشتی و حفاظت فردی مشتمل بر دستکش و ماسک و مواد ضدعفونی کننده سطوح و دست نیز به صورت هفتگی در اختیار ساکنان خوابگاه های مذکور قرار می گرفت.
اسکان ۴۰۰۰ دانشجو در خوابگاه های دانشگاه قبل از کرونا
امام هادی با اشاره به اسکان ۴۰۰۰ دانشجو در خوابگاه های دانشگاه قبل از شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: در این ۱۵ خوابگاه باتوجه به متراژ اتاق ها بین دو تا هشت نفر استقرار داشتند که مساحت اتاق های هشت نفره حدود ۵۰- ۳۰ مترمربع است.
وی با تاکید بر این که اسکان دانشجویان در خوابگاه بعد از شیوع ویروس کرونا باید با رعایت اصول حفاظتی و بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی صورت پذیرد، اشاره کرد: هم اکنون پذیرش تمام ۴۰۰۰ دانشجو در خوابگاه های دانشگاه امکان پذیر نیست.
به گفته امام هادی بر طبق شرایط اعلام شده از طرف معاونت آموزشی دانشگاه در خصوص حضور دانشجویان دارای واحدهای عملی در دانشگاه (انترن، رزیدنت، ترم بالای پرستاری، کارشناسی ارشد و پی اچ دی ) باتوجه به محدود بودن امکانات خوابگاهی و لزوم رعایت طرح فاصله گذاری و همین طور رعایت نکات بهداشتی و حفاظتی عملا اسکان سایر دانشجویان میسر نیست.
وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته استقرار این دانشجویان در خوابگاه ها را با احتساب فاصله گذاری و تخصیص فضای دو متر مربع برای هر دانشجو، عنوان کرد: در صورت افزایش تعداد دانشجویان تخصیص این فضا امکان ندارد.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در ادامه به امکان مهمانی دانشجویان در شهرستان های خودشان بدون ستاندن شهریه، حذف ترم بدون احتساب سنوات و یا ستاندن شهریه در مورد دانشجویان شهریه پرداز و حذف هزینه خوابگاه برای دانشجویانی که این مدت را در شهرستان خود می ماند اشاره نمود که برای رفع مشکلات و دغدغه های دانشجویان شهرستانی در نظر گرفته شده است.
به گفته وی بعد از بازگشایی خوابگاه ها؛ بسته های غذایی کاملا آماده در وعده شام و صبحانه به این دانشجویان ارائه می شود اما وعده ناهار به صورت غذای گرم در دانشکده هایی نظیر پزشکی و پرستاری با رعایت حداکثر اصول بهداشتی و فاصله گذاری و ظرفیت بسیار محدود در سلف های غذاخوری ارائه خواهد شد.
فعالیت سالن های ورزشی با رعایت اصول بهداشتی و حفاظتی و ظرفیت محدود
امام هادی در بخش دیگری از سخنان خود درباب وضعیت فعالیت سالن های ورزشی اشاره کرد: ورزش در ایجاد روحیه شادابی و نشاط و تقویت سیستم ایمنی دانشجویان تاثیرات مثبتی دارد و در این شرایط انجام کارهای بدنی می تواند منجر به تقویت سیستم ایمنی و نشاط در جوانان شود.
وی اضافه کرد: در نظر داریم که سالن ها با ظرفیت محدود و سانس های محدود در بعضی از رشته های ورزشی خاص با رعایت حداکثر اصول حفاظتی و بهداشتی فعال شوند. البته تاکید می کنم که در رشته های خاصی که ارتباط نزدیک بین افراد وجود ندارد نظیر تنیس روی میز و بدمینتون و نه رشته های پرخطر تا موجب تحرک و شادابی دانشجو شود.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی اشاره کرد: با رعایت کامل نکات بهداشتی بعد و پیش از ورود دانشجویان محیط سالن ها کاملا ضدعفونی خواهد شد تا خطر شیوع بیماری به حداقل برسد و همین طور دانشجویان پیش از ورود حتما از نظر درجه حرارت بدن و علائم بیماری مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

منبع:

1399/03/09
11:46:26
5.0 / 5
2131
تگهای خبر: آموزش , ارز , بهداشت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است