مدیر كل بورس و اعزام دانشجویان خبر داد

تایید اعتبار ۱۴۵ موسسه اعزام دانشجو به خارج از كشور

تایید اعتبار ۱۴۵ موسسه اعزام دانشجو به خارج از كشور به گزارش زارا مدیر كل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان از افزایش درخواست مجوز ایجاد موسسات اعزام به خارج در كشور آگاهی داد و اظهار داشت: از تعداد 722 درخواست دریافت شده در این خصوص، تعداد 395 نفر متقاضی تاسیس، مورد مصاحبه قرار گرفتند و هم اكنون اعتبار 145 موسسه تایید شده است.


دکتر ابراهیم حاجی زاده در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اینکه سازمان امور دانشجویان بطور مستمر نظارت بر اجرای آزمون و بررسی تجهیزات و امکانات محل برگزاری آزمون را پیگیری می کند و در سال قبل با تشکیل سه جلسه کارگروه نظارت بر اجرای آزمون، درباب اجرای بهتر این آزمون تصمیماتی اتخاذ نموده است، اظهار داشت: این سازمان در سال ۹۸ تعداد ۱۶۴ دانشجو را جهت استفاده از بورس دول به وزارت امور خارجه معرفی کرده است.
وی اظهار نمود: در امتداد دستورالعمل بورس اعطایی دولت های خارجی در سال ۱۳۹۸ از طرف کشورهای فرانسه، مجارستان، چین، روسیه، یونان، قبرس و آذربایجان تعدادی بورس تحصیلی اعطا شد که بعد از بررسی اعتبار دانشگاه ها و صدور اطلاعیه در سایت اداره کل بورس و اعلام به دانشگاه ها تعداد ۷۰۰ نفر در سامانه سجاد ثبت نام نمودند که بعد از بررسی شرایط طبق دستورالعمل مربوطه و ستاندن تایید از شورای مرکزی بورس تعداد ۱۶۴ نفر به وزارت امور خارجه عرضه شدند که انتخاب نهایی متقاضیان توسط دانشگاه محل تحصیل در کشور اعطا کننده بورس انجام می شود.
وی در تشریح عملکرد سال قبل اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج اظهار داشت: درسال ۹۸ در امتداد رسیدگی و تعهدات بورسیه های داخل و خارج از کشور تعداد ۵۴۰ مدرک فراغت از تحصیل بورسیه ها دریافت شد و این افراد و جهت آغاز به کار و انجام تعهدات بورس به محل خدمت عرضه شدند.
دکتر حاجی زاده اضافه کرد: برای تعداد ۸۴۸ نفر از بورسیه ها بعد از بررسی مدت کارکرد و حسن انجام تعهدات، جهت فک و فسخ سند تعهد با دفتر حقوقی مکاتبه شد و بعد از تایید آن دفتر نسبت به مکاتبه با دانشگاه ها جهت آزاد سازی مدرک تحصیلی آنان اقدام شد. همین طور برای تعداد ۱۵۳ نفر از بورسیه ها که تقاضای خرید تعهدات بورس یا استنکاف از انجام تعهدات داشتند ریز هزینه های مصروفی محاسبه و با تایید امور مالی سازمان جهت ستاندن خسارت طبق سند تعهد به دفتر حقوقی عرضه شدند.
وی با اشاره به برنامه سازمان امور دانشجویان برای نظام مند کردن، سامان دادن و کنترل موسسات ستاندن پذیرش و اعزام دانشجو به خارج از کشور اظهار داشت: در امتداد نظارت مستمر بر عملکرد موسسات اعزام به خارج تعداد ۳۰ جلسه در کارگروه نظارت تشکیل شد و تعدا ۷۸ موسسه مورد بازدید و نظارت قرار گرفت که برمبنای مصوبات کارگروه نسبت به تمدید فعالیت برخی و تعلیق فعالیت برخی دیگر اقدام شد.
دکتر حاجی زاده اشاره کرد: درخواست های تاسیس موسسه اعزام دانشجو به خارج افزایش یافته است به طوریکه از تعداد ۷۲۲ درخواست دریافت شده، بعد از بررسی شرایط اولیه آنان، تعداد ۳۹۵ نفر متقاضی تاسیس مورد مصاحبه قرار گرفتند که هم اکنون ۱۴۵ موسسه دارای مجوز در حال فعالیت هستند.
دکتر حاجی زاده در تشریح اقدامات و کارهای رایزنی های علمی ایران در خارج از کشور اظهار نمود: برقراری ارتباط علمی و تحقیقاتی بین مراکز آموزش عالی حوزه فعالیت با دانشگاه های ایران، برگزاری جلسات هم اندیشی با اساتید و فرهیختگان ایرانی مقیم حوزه فعالیت جهت بررسی راه های مساعدت به دانشجویان ایرانی و هماهنگی و انجام امور اجرایی نشست روسای دانشگاه های ایران با دانشگاه های حوزه فعالیت تنها قسمتی از این اقدامات در سال قبل و جاری است.
وی بازبینی و ارتقاء شرح وظایف رایزنی های علمی و فناوری و سرپرست دانشجویان ایرانی خارج از کشور را از برنامه های سال جاری سازمان امور دانشجویان نام برد.
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان اظهار داشت: استفاده و کاربری بهینه از فرصت های بورس دوره های تحقیقاتی سایر کشورها و همکاری جهت تبادل دانشجو برای دوره های کوتاه مدت با دانشگاه های سایر کشورها از دیگر برنامه های این اداره کل در سال ۹۹ است.
منبع:

1399/02/31
16:08:19
5.0 / 5
2442
تگهای خبر: آموزش , بورس , دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است