قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل وزیر علوم خبر داد

راه اندازی اتاق گفتگو با دانشگاه های خارجی درباره موضوعات تخصصی كرونا

راه اندازی اتاق گفتگو با دانشگاه های خارجی درباره موضوعات تخصصی كرونا به گزارش زارا قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل وزیر علوم اظهار داشت: درصدد هستیم با همكاری دانشگاه ها و رایزنان علمی، اتاق های گفتگو میان دانشگاه ها داخلی و همتایان خارجی آنها برای رایزنی در مورد موضوعات تخصصی كرونا راه اندازی نماییم.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر حسین سالارآملی در نشست ویدئو كنفرانسی با حضور معاونان بین الملل دانشگاه های بزرگ كشور، بر اهمیت استفاده از ظرفیت های علمی برای مقابله با ویروس كرونا و تبدیل آن به فرصتی برای توسعه ارتباطات علمی تاكید كرد، اظهار داشت: تحریم های ظالمانه ضد ایران به صورت تدریجی به ساحت علمی رسیده است و امروزه شاهد می باشیم كه برخی كشورها تلاش می كنند ارتباطات علمی ایران با خارج از آنرا تعلیق كرده یا محدود سازند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه كرد: برای برون رفت از تله های تحریمی، برنامه های متفاوت و مختلفی از قبیل ارتباطات نقطه ای، مویرگی، منطقه ای و جهانی عرضه شده است. از همین رو، ارتباطات بین المللی در وزارت علوم و دانشگاه های كشور با همین دیدگاه پیش رفته و موفقیت هایی هم به دست آورده است.
رئیس مركز همكاریهای علمی بین المللی با اشاره به شرایط ویژه ای كه حالا با آن مواجه هستیم، اظهار داشت: انتشار كرونا به مردم، اقتصاد كشور و سلامت جامعه صدمه جدی وارد كرده است. اما نباید در این جهت بدون برنامه بود. باآنكه كرونا سبب شده است تا ارتباطات بین المللی متفاوت از گذشته دنبال شود، اما جامعه علمی می تواند بر پایه توانمندی های خود، آنرا به فرصتی برای همكاریهای علمی در چارچوب و مسیرهای جدید تبدیل كند.
سالار آملی تصریح كرد: از همین رو، ما چند برنامه اصلی را در دستور كار ارتباطات بین المللی قرار داده ایم همچون اینكه از روسای برخی دانشگاه ها درخواست كرده ایم تا ضمن نامه نگاری با روسای دانشگاه هایی كه با آنها تفاهم نامه همكاری دارند، از شرایط ناعادلانه تحریم ها ضد ایران در زمان مبارزه با ویروس كرونا و ضد بشری بودن آن انتقاد كرده و خواهان جهانی سازی مخالفت با تحریم ها شوند و آمادگی خویش را برای همكاری اعلام نماید.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود: اقدام های دیگر، راه اندازی كمپین «نه به تحریم» با هدایت كمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم و مشاركت دانشگاه ها و انجمن های علم و فناوری مردم نهاد بوده است. از طرفی، درصدد هستیم با هماهنگی وزارت امور خارجه، نامه ای را در سطوح عالی به مسؤلان سازمان های علمی تخصصی بین المللی ارسال كرده و وضع تحریم های ناعادلانه ضد ایران را متذكر شویم.
سالارآملی خاطرنشان كرد: درصدد هستیم با همكاری دانشگاه ها و رایزنان علمی، اتاق های گفتگو میان دانشگاه ها و همتایان خارجی برای رایزنی در مورد موضوعات تخصصی كرونا راه اندازی نماییم. بر همین اساس، نخبگان دانشگاهی در این اتاق ها و از راه فضاهای مجازی، اثرات گوناگون اجتماعی، اقتصادی، فناوری و … بیماری كرونا را بررسی كرده و نتایج آنرا در اختیار جامعه قرار دهند.
وی در این جلسه به موفقیت ها و دستاوردهای علمی دانشمندان در مقابله با ویروس كرونا اشاره نمود و اظهار داشت: امروزه یكی از مهم ترین سوالات جامعه علمی آن است كه چرا این بخش نتوانسته است پیشبینی درستی از ویروس داشته باشد؟ نخبگان علمی حالا می توانند با رایزنی، پاسخی در خور به جامعه عرضه كنند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اظهار داشت: در شرایط كنونی، شاهد همبستگی ملی، منطقه ای و جهانی برای مبارزه با ویروس كرونا و درمان آن هستیم. جامعه دانشگاهی بخصوص مدیران بین الملل دانشگاه ها می توانند با انتقال دانش و تجربیات جهانی به داخل كشور و یا تبادل تجربیات داخلی با جامعه جهانی، فرصت های جدیدی را فراروی جامعه برای مبارزه و درمان قرار دهد.
به گزارش اداره كل روابط عمومی وزارت علوم، همینطور در این جلسه مجازی، معاونان بین الملل دانشگاه ها بر یافتن راه های جدید برای جذب دانشجویان بین الملل برای تحصیل در دوره های مجازی، توجه ویژه به پشتیبانی از همكاریهای تحقیقاتی مشترك و توجه به اساتید و دانشجویان ایران كه در دیگر كشورها حضور داشته و موفق به برگشت به كشور نشده اند، تاكید نمودند.
منبع:

1399/01/22
13:13:04
5.0 / 5
2612
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است