درگذشت چهره ماندگار جراحی عمومی و قلب كشور

درگذشت چهره ماندگار جراحی عمومی و قلب كشور زارا: پروفسور عباسقلی دانشور، اولین چهره ماندگار جراحی عمومی و قلب كشور؛ ملقب به پدر جراحی نوین قلب ایران ساعاتی پیش بعد از یك دوره طولانی بیماری، چشم از جهان فروبست.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر عباسقلی دانشور، پزشك، جراح و استاد پیشكسوت دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، متولد ۱۳۰۴در شهر شیراز بود. بعد از اختتام دوران ابتدائی و متوسطه در دبیرستان شاهپور سابق اهواز وارد دانشكده پزشكی شیراز شد و در سال ۱۳۳۷ با كسب درجه دكتری پزشكی عازم امریكا شد و بعد از دو سال گذراندن دوره انترنی در نیویورك، موفقیت در امتحان و اتمام دوره جراحی عمومی و جراحی توراكس دوره جراحی قلب را درECFMGدر شهر بوستون آغاز كرد.
سپس وارد مركز جراحی قلب روزلین-نیویوركMD ANDEROONشد و بعد از یكسال به مركز جراحی سینه میسوری رفته و جراحی استخوان های قفسه صدری را فرا گرفت.
سپس سه سال در موسسه قلب شناسی مونترال كانادا درباره اصول پیوند قلب و بیماری های مادرزادی قلب تحقیق و كسب تجربه نمود و در سال ۱۳۴۸ برای اولین بار در كشور نخستین عمل جراحی قلب باز و تعویض دریچه میترال را انجام داد و سرانجام در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت.
وی در سال ۱۳۶۹ اولین پیوند كامل قلب در خاورمیانه را در دانشگاه تبریز به انجام رساند.
پدر علم جراحی قلب ایران
دانشور در سال ۱۳۷۳ به دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی منتقل و به عنوان مدیر گروه جراحی قلب و رئیس بخش جراحی قلب مدرس برگزیده شد.
بخش جراحی قلب بیمارستان مدرس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در اردیبهشت ۹۲ به نام عباسقلی دانشور؛ پدر جراحی قلب ایران نامگذاری شد. این مراسم با حضور استادان پیشكسوت و اعضای هیئت علمی دانشگاه و حسن ابوالقاسمی؛ رئیس دانشگاه در مركز پزشكی مدرس انجام شد.
در سال ۱۳۸۰ بعد از سال ها تلاش علمی و دانشگاهی قابل توجه و خدمت به جامعه پزشكی و كمك به پیشرفت علم جراحی قلب در ایران بازنشسته شد ولی همكاری خودرا با دانشگاه به عنوان مشاور رئیس دانشگاه بهشتی در امور جراحی قلب و آموزش رزیدنت های فوق تخصصی ادامه می دهد.
چهره ماندگار
عباسقلی دانشور در پنجمین دوره همایش چهره های ماندگار سال ۱۳۸۴ بعنوان چهره ماندگار در زمینه علوم پزشكی برگزیده و انتخاب شدند.
در مهر سال ۱۳۹۲، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با حضور در منزل عباسقلی دانشور، چهره ماندگار جراحی قلب و عروق با وی دیدار و عیادت كرد. سید حسن قاضی زاده هاشمی با اهدای لوحی از وی تقدیر و تجلیل نمود.
پیام تسلیت دكتر زالی به مناسبت در گذشت عضو هیئت علمی دانشگاه
رییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، طی پیامی در گذشت جراح با سابقه، استاد گرانقدر و عضو هیئت علمی دانشگاه، دكتر عباسقلی دانشور را به خانواده وی، دانشگاهیان و جامعه پزشكان و جراحان كشور تسلیت گفت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، متن پیام تسلیت دكتر علیرضا زالی به شرح زیر است:
"با كمال تأسف و تأثر دكتر عباسقلی دانشور، پدر جراحی نوین قلب ایران، استاد برجسته و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی دعوت حق را لبیك گفت و رخ در نقاب خاك كشید.
این محقق كه عمر پربركت خودرا در راه آموختن و آموزاندن صرف كرد، علاوه بر تربیت دانشجویان بی شمار و كارهای باارزش پژوهشی و تحقیقی، افتخاراتی را در عرصه جراحی قلب برای میهنش كسب نمود كه در زمره كارنامه علمی و معنوی منحصر به فرد او بشمار می رود و مورد استفاده نسل های متمادی خواهد بود.
اینجانب ضمن عرض تسلیت به بازماندگان، خانواده دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، جامعه جراحان و پزشكان به دنبال ضایعه درگذشت چهره ماندگار جراحی قلب و عروق كشور، رحمت و مغفرت جاودان الهی را برای آن مرحوم و سلامتی و شكیبایی برای بازماندگان از درگاه خداوند منان مسئلت می كنم.
دكتر علیرضا زالی
رییس دانشگاه"
خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درگذشت این استاد فرهیخته را به خانواده محترم ایشان، جامعه دانشگاهی و جامعه پزشكان كشور تسلیت میگوید.
منبع:

1399/01/08
13:52:11
5.0 / 5
3050
تگهای خبر: آموزش , ارز , بهداشت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است