وزیر علوم در كنفرانس ملی توسعه سرمایه انسانی مطرح كرد؛

لزوم پیشگامی دانشگاه ها در حوزه توسعه سرمایه انسانی

لزوم پیشگامی دانشگاه ها در حوزه توسعه سرمایه انسانی به گزارش زارا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در كنفرانس ملی توسعه سرمایه انسانی، بر لزوم پیشگامی دانشگاه ها در حوزه توسعه سرمایه انسانی و ضرورت آموزش مبتنی بر كاربست فناوری ها و دانش جدید به كارمندان در دستگاه های اجرایی تاكید نمود./ ضرورت آموزش مبتنی بر كاربست فناوری ها و دانش جدید به كارمندان در دستگاه های اجرایی


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر منصور غلامی در «كنفرانس ملی توسعه سرمایه انسانی» كه در مركز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: نشست های در رابطه با توسعه نیروی انسانی در محیط های دانشگاهی و با حضور مدیران و مسؤلان این حوزه، از باب رسیدن به برون دادهای اثربخش بسیار مهم و گرانقدر است و سبب اشتراك تجربیات و هم اندیشی مسؤلان در ارتقای مدیریت در سازمان ها و نهادهای ذیربط می شود.
وی با اشاره به اینكه حضور مدیران دستگاه ها در این كنفرانس ها به كاربست هم اندیشی ها و بهره مندی از نظرات متخصصان گستره بیشتری می بخشد، اضافه كرد: مدیریت نیروی انسانی موضوعی است كه سال های متمادی در كشور به آن پرداخته می شود و تابحال برنامه های مختلفی هم برای آن تدوین شده اما با این حال، هنوز در سطح تخصصی رضایتی از آثار این برنامه ریزی ها وجود ندارد و بعضی از مدیران نقد می كنند كه در كاربست نیروی انسانی آن چنان كه لازم و شایسته است، موفق نبوده اند.
وزیر علوم با تاكید بر بررسی علل عدم موفقیت در كاربست مطلوب نیروی انسانی افزود: بعضی از علل این مساله مربوط به دانش و تخصص افراد و برخی ضعف های ساختاری است كه باید با برگزاری نشست های مرتبط به حوزه منابع انسانی، ضعف های این مورد شناسایی شود و به سمت افزایش كارایی حاصل از نیروی انسانی حركت نماییم.
وی بیان نمود: هم اكنون به علل مختلف، بدنه نیروی انسانی سنگینی در بخش های دولتی و بعضاً به علت الگوبرداری ناقص در بعضی از بخش های خصوصی، وجود دارد كه این ساختار با نگاه های خاص عاطفی، درون دستگاهی و جانبدارانه از جانب نهادهای فرعی در دستگاه ها به شكلی تا به امروز تدوام یافته و سبب شده تا كمتر به سمت چابك سازی حركت نماییم. هرچند كه برخی مصوبات و مقررات موجود هم در بعضی مواقع اجبار و محدودیت بوجود آورده است.
دكتر غلامی خاطرنشان كرد: انتظار داریم دانشگاه ها به علت نزدیكی به مباحث علمی و داشتن اساتید و متخصصان، در حوزه توسعه سرمایه نیروی انسانی پیشرو و پیشگام باشند.
وی افزود: فناوری هایی كه امروزه برای انجام امور استاندارد و عرضه خدمات در دنیا انجام می شود، نكته ای است كه در اغلب نهادهای كشور هم به كار می آید. مثلاً ما در سیستم های اداری و فنی سامانه هایی را داریم كه خدمات رسانی را سرعت می بخشند اما گاهی كسانی را مسئول كار با این سامانه ها قرار می دهیم كه نسبت به آنها آشنایی و اطلاعات كافی ندارند.
دكتر غلامی مطرح كرد: استفاده از سامانه ها و سیستم های مبتنی بر فناوری باید به سمت تسریع و دقت در عرضه خدمات بروند بنابراین بر این اساس سایت های دانشگاهی هم باید كارآمدتر باشند و در انتقال اطلاعات به محققان مختلف و برقراری ارتباطات علمی مؤثر باشند.
وزیر علوم با اشاره به اینكه حاصل نشست های هم اندیشی در حوزه توسعه منابع انسانی سبب چاره اندیشی تأخیرها، عدم بهره گیری از فناوری ها در عرضه خدمات و انباشت نیروی انسانی دستگاه ها می شود، اظهار داشت: حالا ما در بخش خصوصی چابكی بیشتری داریم اما باید این نگاه را در دستگاه های دولتی كه منابع عمومی برای آن صرف می شود، بهره وری بیشتری داشته باشد.
دكتر غلامی با تاكید بر اینكه آموزش نیروی انسانی اساس كار در ادارات است، اضافه كرد: این آموزش باید در بدو و حین خدمت وجود داشته باشد و لازم است تا همه كارمندان برای بهبود و افزایش بهره وری خود، آموزش مبتنی بر كاربست فناوری ها و دانش جدید جهت تحول و ارتقای سیستم بهره مند باشند.
به گزارش اداره كل روابط عمومی وزارت علوم، وی در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان كرد: گاهی مسائل مادی بعنوان اهرم اصلی تحول در سیستم ها و دستگاه ها فرض می شود در حالیكه باید تلاش نماییم وابستگی مالی را كم نماییم و صرفه جویی و افزایش بهره وری را به صورت جدی مدنظر قرار دهیم.
وزیر علوم در انتها اظهار داشت: امیدوارم برگزاری این كنفرانس و هم اندیشی و بهره گیری از نظرات و دانش شركت كنندگان، نتایج ارزشمندی را در عرضه خدمات در دستگاه های دولتی بخصوص دانشگاه ها داشته باشد.1398/11/09
15:24:49
5.0 / 5
3939
تگهای خبر: آموزش , ارز , استاندارد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است