رییس مركز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

دادسرای ویژه روحانیت به تكلیف شرعی و قانونی خود عمل كند

دادسرای ویژه روحانیت به تكلیف شرعی و قانونی خود عمل كند زارا: رئیس مركز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در واكنش به آتش زدن كتاب معتبر ˮهریسونˮ، این اقدام را وهن اسلام و اهانت به مقدسات تلقی نمود و اقدامات این پزشك نما را مداخله آشكار در امور پزشكی و دارویی و قابل تعقیب كیفری دانست.


دكتر محمود عباسی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینكه در شگفتم كه چرا مسئولان قضایی با اقدامات مجرمانه چنین افرادی برخورد نمی كنند، اظهار نمود: دادستان ویژه روحانیت در قبال اعمال مجرمانه چنین افرادی مسئولند و باید پاسخگوی مردم باشند.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری افزود: سالهاست كه تبریزیان(فردی كه مبادرت به آتش زدن كتاب هریسون كرده است) به مداخله آشكار در امور پزشكی و دارویی می پردازد و متاسفانه مسئولان قضایی در قبال شكایات و پرونده های متشكله مقابل وی مماشات می كنند كه شاید نگرانی آنان ناشی از ملبس بودن تبریزیان به لباس روحانیت باشد. با چه زبان و منطقی باید به مسئولان اظهار داشت كه طبق ماده یك قانون مربوط به مقررات پزشكی و دارویی اقدامات كسی كه فاقد مدرك پزشكی از دانشگاه و پروانه اشتغال به حرفه پزشكی از وزارت بهداشت یا دانشگاه های علوم پزشكی است مجرمانه و طبق ماده ۳ اصلاحی همین قانون قابل تعقیب كیفری است، حتی اگر مرتكب آن، فردی قدیس و روحانی باشد. اگر چُنین فردی به شرع اعتقاد داشت در جامعه دینی و اسلامی از خط قرمز قوانین عبور نمی كرد و با اقدامات غیرقانونی خود جان بیماران را به مخاطره نمی انداخت.
رئیس انجمن علمی حقوق پزشكی ایران با اشاره به سبب آتش زدن یك كتاب معتبر علمی توسط یك روحانی، اظهار داشت: بدون تردید بی تفاوتی جامعه و مسئولان در قبال اقدامات غیرقانونی چنین افرادی سبب گستاخی آنان شده است. متاسفانه سالهاست این روحانی پزشك نما با انتساب برخی مسائل به مذهب كه نوعاً هم پایه و اساس علمی ندارد، سبب وهن اسلام شده و شكایات و پرونده های متشكله هم راه بجایی نبرده است در حالی كه مسئولان رسمی كشور طب سنتی را به طب ایرانی منتسب می كنند اصرار چنین افرادی به انتساب این موارد به مذهب به نظر می آید بمنظور سواستفاده از جهل مردم صورت می گیرد.
این قاضی سابق دادسرای پزشكی و دارویی تهران در ادامه اضافه كرد: آتش زدن یك كتاب درسی و مرجع پزشكی با هیچ عقل و منطقی سازگاری ندارد و ارتكاب آن توسط یك روحانی سبب وهن اسلام است آن هم اسلامی كه پیامبرش به مسلمانان تاكید می كند علم را فرا گیرید ولو اینكه در چین باشد. داروهای دست سازی كه این فرد پزشك نما به بیماران می دهد علاوه بر اینكه آنان را از معالجه معمول بازمی دارد عمدتاً داروهایی فاسد و غیر قابل مصرف و عمدتاً مضر و غیر استاندارد است كه تولید و عرضه آن جرم و قابل مجازات است.
وی در پاسخ به این پرسش كه برای برون رفت از این چالش هایی كه جامعه اسلامی را تهدید می كند چه باید كرد، اظهار داشت: ما دراین زمینه ها به روشنگری دینی نیازمندیم. فاجعه ای كه در طول تاریخ جهل مقدس بر سر دین آورده است از همه فجایع بالاتر است. درانتها همه دوستان را به مطالعه كتاب روشنگری دینی "فاجعه جهل مقدس" اثر دانشمند فرهیخته حضرت آیت الله جناب آقای دكتر محقق داماد سفارش می كنم.
منبع:

1398/11/07
13:27:45
5.0 / 5
4286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است