شیوا اعلام كرد:

مخالفت جدی شورای رقابت با افزایش تعرفه واردات خودرو

مخالفت جدی شورای رقابت با افزایش تعرفه واردات خودرو زارا: رئیس شورای رقابت از مخالفت با افزایش تعرفه خودروهای وارداتی اطلاع داد و اظهار داشت: وزارت صنعت در تعیین تعرفه ها، مشورتی با شورای رقابت نداشت و تنها سفارش ما افزایش نیافتن تعرفه ها بود.به گزارش زارا به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، رضا شیوا اظهار داشت: همانطور كه بارها گفته ایم، شورای رقابت در مبحث خودروهای واردتی ورود نمی كند، اما به نظر ما بالا رفتن تعرفه ها سبب كم شدن رقابت می گردد. وی اضافه كرد: سال های گذشته هم همین صورت گرفت و ما سعی كردیم تا تعرفه ها را كم نماییم اما متاسفانه دوباره امسال دولت تصمیم گرفت تا تعرفه ها را افزایش دهد كه این مسئله باعث كاهش فضای رقابت درصنعت خودروسازی داخلی می گردد.
شیوا در توضیح این مورد اظهار داشت: وقتی تعرفه خودروهای وارداتی افزایش می یابد، فضایی انحصاری و غیررقابتی برای خودروسازان داخلی تولید می گردد و در چنین فضایی، كیفیت خودروهای داخلی ارتقاء نمی یابد و دیگر مسائلی همچون خلاقیت، نوآوری و رقابت وجود نخواهد داشت.
رئیس شورای رقابت اضافه كرد: بالا رفتن تعرفه ها شاید درآمدی را عاید دولت كند اما دركل به نفع اقتصاد كشور نیست.
شیوا در پاسخ به سئوالی در مورد به وجود آمدن بازار انحصاری برای خودروهای بالای ۴۰ هزار دلاری موجود در كشور، پس ازممنوع شدن واردات این خودروها و واكنش شورای رقابت به این انحصار اظهار داشت: شاید ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۴۰ هزار دلار سبب افزایش قیمت این خودروها كه قبلا وارد كشور شده اند بشود، اما چون در همین سطح قیمت، باز هم چندین رقیب وجود دارد، شورای رقابت ورود نخواهد كرد.
شیوا تعیین تعرفه و آیین نامه واردات خودرو را از وظایف و اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان نمود و اضافه كرد: تنها كاری كه شورای رقابت در این خصوص انجام داد، این بود كه ممنوع بودن واردات خودرو از جانب وارد كنندگان سنتی را در آیین نامه جدید حذف كردیم، تا از انحصاری كه برای نمایندگان رسمی در واردات خودرو به وجود آمده بود جلوگیری نماییم.
رئیس شورای رقابت اضافه كرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در تعیین تعرفه ها مشورتی با شورای رقابت نداشت و تنها سفارش ما افزایش نیافتن تعرفه ها بود كه آن هم كسی گوش نكرد.

1396/10/28
18:17:12
5.0 / 5
5162
تگهای خبر: دلار , صنعت , قیمت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است