انتقاد معاون دانشگاه تهران از سنجش اعضای هیئت علمی با معیارهای منسوخ شده

انتقاد معاون دانشگاه تهران از سنجش اعضای هیئت علمی با معیارهای منسوخ شده به گزارش زارا معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با انتقاد از استانداردهای سنجش اعضای هیئت علمی و دانشگاه های كشور اظهار داشت: هرچند ما همیشه در ظاهر شعار استقلال علمی و فرهنگی داده و غرب را در این خصوص مورد مذمت قرار می دهیم، اما در عمل در مقابل استانداردهای غربی سر تعظیم فرود آورده و حتی سنجش اعضای هیئت علمی خویش را هم با معیارهای منسوخ شده غربی انجام می دهیم.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر مجید سرسنگی در جمع اساتید دانشكده معارف و اندیشه اسلامی اظهار نمود: فعالیت فرهنگی در دانشگاه ها از كار فرهنگی در كشور جدا نیست.
وی افزود: متأسفانه درك و تعریف مشتركی از كار فرهنگی در كشور وجود ندارد، بنابراین نهادهای فرهنگی كشور به جای هم افزایی، گاها در مقابل یكدیگر قرار می گیرند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با تاكید بر اینكه فعالان حوزه فرهنگی باید موضوعات این حوزه را رصد كنند و ناهنجاری ها را به هنجار تبدیل كنند، اضافه كرد: كارنامه حوزه فرهنگی كشور به نسبت اعتباری كه در حرفهای مان برای بخش فرهنگ قائل هستیم، قوی نیست و نمی توان به آن افتخار كرد.
وی بیان كرد: دانشگاه زمانی به وظیفه خود عمل می كند كه فارغ التحصیلان آن علاوه بر تخصص و دانش لازم، از اخلاق، تعهد و مسئولیت پذیری اجتماعی هم بهره مند شده باشند.
دكتر سرسنگی اظهار داشت: سیاستگذاران آموزش عالی بهتر است در كنار آموزش و پژوهش به مبحث فرهنگ هم توجه نمایند. نكته اصلی در توسعه فرهنگی دانشگاه ها، به رسمیت شناخته شدن كار فرهنگی، بعنوان یك مأموریت اصلی در دانشگاه ها است.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران افزود: یكی از اشكالات جدی در توسعه فرهنگی دانشگاه ها، مشاركت ضعیف اعضای هیئت علمی در فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی است. ما در حال تلاش هستیم تا این مشاركت افزایش یابد و مطمئناً افزایش مشاركت اعضای هیئت علمی، تاثیری شگرف در اعتلای فرهنگی دانشگاه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه اساتید دانشگاه تهران در كنار شایستگی های علمی باید از شایستگی های لازم برای معلمی هم برخوردار باشند، اضافه كرد: دانشگاه تهران به تازگی طرح تارتقای شایستگی های حرفه ای اعضای هیئت علمی و مدیران را تصویب كرده است. هدف این طرح آشنا كردن اعضای هیئت علمی – خصوصا اعضای هیئت علمی جوان – با جدیدترین روش های تدریس و هم عرضه دانش لازم برای كار اجتماعی و فرهنگی با دانشجویان است.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه حتی غربی ها هم امروز مباحثی چون «دانشگاه مسئولیت پذیر اجتماعی» و «دانشگاه معنویت خواه» را در دستور كار موسسات آموزش عالی خود قرار داده اند، بیان كرد: دانشگاه باید یك نهاد علمی- اجتماعی باشد. امروز تأثیر اجتماعی دانشگاه یكی از مولفه های مهم در سنجش موفقیت دانشگاه های مهم جهان است. دانشگاه در كنار احتیاج به تربیت «متخصص» احتیاج به تربیت «متفكر» و «مصلح اجتماعی» هم دارد.
دكتر سرسنگی با انتقاد از استانداردهای سنجش اعضای هیئت علمی و دانشگاه های كشور اظهار داشت: هرچند ما همیشه در ظاهر شعار استقلال علمی و فرهنگی داده و غرب را در این خصوص مورد مذمت قرار می دهیم، اما در عمل در مقابل استانداردهای غربی سر تعظیم فرود آورده و حتی سنجش اعضای هیئت علمی خویش را هم با معیارهای منسوخ شده غربی انجام می دهیم. در شرایط حاضر آموزش عالی كشور هیچ پیامی را در خصوص اینكه خواهان وجود یك عضو هئیت علمی دانشمند است كه ضمنا دغدغه اجتماعی و فرهنگی هم داشته باشد، به مراكز آموزشی ارسال نمی نماید. عضو هیئت علمی ما خویش را با آئین نامه هایی تطبیق می دهد، كه در آنها كمترین توجه به كار فرهنگی و تاثیرپذیری اجتماعی شده است.
وی اظهار نمود: دانشكده معارف و اندیشه اسلامی ظرفیت بسیار بزرگی دارد چون كه دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه حدود 10 درصد از واحدهای دوره كارشناسی خویش را تحت عنوان دروس معارف با اعضای هیئت علمی این دانشكده می گذرانند. این به آن معناست كه اگر دروس معارف ما تحت بازبینی قرار گرفته و دروس در رابطه با نگاه به نیازهای نسل معاصر تدوین شود، خیلی از سئوالات و ابهامات دانشجویان در همان ابتدای ورود به دانشگاه پاسخ گفته می شود.
دكتر سرسنگی با اشاره به نقش استادان معارف در این حوزه اظهار داشت: از یك طرف باید در محتوای دروس تجدید نظر شده و این دروس به روز شوند، و از جانب دیگر از بهترین مدرسان برای برخورد ارتباط با دانشجویان جدید استفاده گردد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در ادامه ضمن تاكید بر ضرورت هم افزایی فعالان فرهنگی در دانشگاه اضافه كرد: اینكه مرتبا هم نهادی به دنبال انداختن تقصیر كوتاهی های فرهنگی به دوش نهادی دیگر باشد، دردی از دردهای فرهنگی ما كم نمی نماید. در توسعه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه همه مسئولند و همه باید پاسخگو باشند. دانشگاه، نهاد رهبری، تشكل های دانشجویی، تشكل های اعضای هیئت علمی، اعضای هیئت علمی، دانشجویان، كاركنان و مدیران دانشگاه باید همگی دست به دست هم داده و برای اعتلای بیشتر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تلاش كنند.
وی افزود: من معتقدم با همه كاستی ها هنوز دانشگاه تهران بهترین و پر ثمرترین نهاد اجتماعی و فرهنگی كشور است. منكر برخی ناهنجاری ها نیستم اما ضمنا اعتقاد دارم میزان این ناهنجاری ها به تناسب جمعیت خانواده دانشگاه بسیار ناچیز است، هرچند در دانشگاه تهران یك مورد ناهنجاری هم نباید دیده شود.
به گزارش دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ قبل از سخنان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، اعضای هیئت علمی دانشكده معارف و اندیشه اسلامی سئوالات خویش را مطرح كرده و در انتهای جلسه دكتر سرسنگی به این سئوالات پاسخ گفت.1398/10/04
14:22:12
5.0 / 5
4577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است