معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم خبر داد:

صرفه جویی ۹۶میلیون برگ كاغذ با حذف رساله های كاغذی

صرفه جویی ۹۶میلیون برگ كاغذ با حذف رساله های كاغذی به گزارش زارا معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از صرفه جویی ۹۶میلیون برگ كاغذ A۴ با حذف رساله های كاغذی از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ اطلاع داد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر محمدتقی نظر پور با بیان این مطلب اضافه كرد: با عنایت به ابلاغ بخشنامه حذف و ممنوع كردن چاپ كاغذی رساله ها، رساله ها و موارد مشابه به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی با احتساب ظرفیت پذیرش دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری در دو سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ و ۱۳۹۹-۱۴۰۰ می توان میزان صرفه جویی در مصرف كاغذ را برآورد كرد.
ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: اگر بعد از ابلاغ مصوبه فوق در هر سال، ۱۶۰ هزار رساله و رساله در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی كشور دفاع شود با احتساب میانگین ۱۵۰ صفحه (۷۵ برگ ۴ A) و ۴ نسخه، تقریباً ۴۸ میلیون برگ كاغذ صرفه جویی می شود كه با در نظر گرفتن انرژی و هزینه های نهان این فرایند قابل توجه خواهد بود.
دكتر نظرپور تصریح كرد: با اشاره به اینكه برآورد این مساله بر این اساس صورت می گیرد كه یك درخت با ارتفاع ۱۲ متر و قطر بین ۱.۸ تا ۲.۴ متر، حدود ۱۷ بند كاغذ شامل ۸۳۳۳ برگه A۴ را تولید می كند كه با حذف چاپ رساله ها و رساله ها، از قطع بیشتر از ۱۱۵۲۰ درخت جلوگیری می شود.
به گزارش اداره كل روابط عمومی وزارت علوم، وی خاطرنشان كرد: برای تولید تنها یك كاغذ A۴ بالغ بر ۱۰ لیتر آب (شش بطری آب معدنی ۱.۵ لیتری) مصرف می شود. ازاین رو با عنایت به حذف چاپ كاغذی رساله ها، رساله ها ۹۶۰ میلیون لیتر در مصرف آب صرفه جویی می شود.1398/10/03
12:46:46
5.0 / 5
4065
تگهای خبر: آموزش , تولید , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است